Domů
Elektrárny v ČR
Hackathon MŽP má tři vítěze, zabývali se umístěním větrných a solárních elektráren po ČR
Větrný park, východ slunce

Hackathon MŽP má tři vítěze, zabývali se umístěním větrných a solárních elektráren po ČR

Elektrárny v ČR
4 komentáře
14. červen 2023, 20:30
ČTK

Datovými podklady, komunikací i zjednodušením legislativy se zabývaly týmy, které dnes v Praze vyhrály soutěž o vytvoření inovativního řešení umístění slunečních a větrných elektráren. Hackathon s názvem Kam s obnovitelnými zdroji? pořádalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Výstupy týmů, které ocenilo, využije ministerstvo k dalšímu nastavování takzvaných go-to zón.

Go-to nebo akcelerační zóny jsou oblasti, kde stát umožní rychlejší výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Účastníci hackathonu se zaměřili nejen na hledání vhodných míst, ale i na komunikaci a rychlejší řešení stavebních povolení. Akce nebyla pojata jako klasický hackathon, při kterém účastníci programují přes noc, jednalo se spíše o myšlenkový sprint. Výsledkem tedy nebyly aplikace, ale návrhy na nové řešení problematiky výstavby obnovitelných zdrojů.

„Jedním z vítězů je tým, který vytvořil datový podklad, vlastně pracoval s analytickými vrstvami, které byly k dispozici, a vymezil ty akcelerační zóny po území České republiky ve dvou variantách jak pro větrnou energii, tak ve dvou variantách pro sluneční energii,“ řekla náměstkyně ministra životního prostředí Eva Volfová.

Druhý oceněný tým se zabýval komunikací. Uvedl, že připravil 30 procent komunikační strategie, která se týká akceleračních zón. Třetí oceněný tým řešil zjednodušení povolovacích procesů.

„Ministerstvo životního prostředí, když jsem nastoupil na ministra, tak se o něm hovořilo jako o ministerstvu budoucnosti a toto je jeden z takových aspektů, kterým to dokazujeme,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Na akci se sešlo 40 lidí z firem, samosprávy, státní správy, neziskových organizací i akademické sféry. Hackaton se zaměřil na sladění všech veřejných zájmů, které se týkají obnovitelných zdrojů energie, což je podle Hladíka velmi důležité.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
minduton
15. červen 2023, 09:19

A to bude konkrétně k čemu? Ve finále stejně o všem (zda se bude či nebude stavět) dané obce. Když daná obec souhlasit nebude, tak to může být klidně go-to zóna natřikrát a k ničemu.

minduton
15. červen 2023, 09:23

A jestli si někdo myslí, že ustanovením go-to zóny přebije vliv dané obce, tak je na omylu. Ta má nepřeberně oficiálních i polooficiálních možností, jak výstavbě účinně bránit.

Ivan
15. červen 2023, 13:55

a všechny tyhle blbosti ztroskotají na tom, že nepůjdou připojit do DS, nebo přípojné místo bude tak daleko, že ty kabely nikdo neprojedná :D

Karásek
18. červen 2023, 15:59

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Nejdřív se ale musíme v ČR zbavit nadvlády jaderné mafie, která rozvoji OZE v ČR brání.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se