Domů
Obnovitelné zdroje
Požárů fotovoltaik v ČR přibývá, podle komory za to mohou neodborné instalace

Požárů fotovoltaik v ČR přibývá, podle komory za to mohou neodborné instalace

Požárů fotovoltaických elektráren v Česku v posledních měsících skokově přibývá. Hasičský záchranný sbor letos od ledna do konce července evidoval 45 požárů těchto systémů. V předchozích letech jich bylo kolem 15 ročně. Podle inženýrské komory jsou nejčastější příčinou neodborné instalace fotovoltaik a podcenění jejich bezpečnosti. Dnes o tom informovala Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Česko v posledních měsících prožívá fotovoltaický boom. V prvním pololetí letošního roku energetici zprovoznili 45.197 fotovoltaických elektráren. Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.

S tím však podle komory přibývá také elektráren, které vznikají bez odborných znalostí zhotovitele a zpracovatele dokumentace. ČKAIT proto v této souvislosti apelovala na stavebníky, aby nepodceňovali projektovou přípravu a zapojení autorizovaných osob do přípravy, realizace i provozu solárních systémů.

„Určitě nedoporučujeme jít cestou montáže podle internetu a nakoupit nejlevnější výrobky s cílem co nejvíce ušetřit. Nesprávný návrh řešení, nevhodné materiály nebo neodborná instalace významně zvyšují riziko požáru. A to se může prodražit: ohroženy mohou být nejen celé nemovitosti, ale i lidské zdraví a životy. A to nejen majitele nemovitosti, ale i sousedů nebo zasahujících hasičů, neboť požárem zasažený fotovoltaický systém může být pod napětím vyšším než relativně bezpečných 120 voltů,“ uvedl předseda ČKAIT Robert Špalek.

Fotovoltaický panel. Autor: h080
Ilustrační foto

Tyto problémy se podle komory nejčastěji týkají instalací na rodinných domech. Zařízení na průmyslových objektech jsou zpravidla s výkonem nad 50 kW, pro což platí povinné povolovací řízení podle stavebního zákona. Požárně bezpečnostní řešení je v takových případech nezbytnou částí projektové dokumentace.

Nejčastější příčinou požárů je podle odborníků na požární bezpečnost staveb zkrat v navazujících rozvodech a elektrických zařízeních. Další riziko vzniku a následného šíření požáru se často týká konektorů na kabeláži pod stejnosměrným napětím, hořlavých obalů kabelů nebo nekvalitních zařízení, jako jsou měniče napětí či odpojovače a optimizery. Příčinou může být podle expertů rovněž nevhodná skladba střešní krytiny, nevyhovující umístění technických zařízení či neřešené průchody elektroinstalace konstrukcí. V praxi se odborníci setkávají také s nekvalitními bateriovými úložišti nebo podceněnou ochranou před zásahem bleskem. Varují rovněž před plastovými nosnými konstrukcemi. Jen výjimečně podle odborníků vzniká požár kvůli poruše na samotných panelech.

Zájemcům o fotovoltaiku komora doporučila, aby si od autorizovaných osob nechali zpracovat požárně bezpečnostní řešení a požadovali jeho naplnění i od dodavatelských společností. Jedním z důležitých prvků instalace by podle ní měla být například možnost deaktivace elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Zbyněk Poisl
28. srpen 2023, 16:31

A jak je možné, že někdo neodborně nainstaluje FVE a pak na to ještě někdo udělá revizi a někdo to připojí do sítě? Pokud chce někdo dělat FVE, musí mít vzdělání, 50 a registraci od TIČru! Jak je tedy možné, že to někdo zfušuje? Asi to vzdělání, 50 a TIČr jsou na velké kulové! Podle mého soudu je naprosto šílené, aby si někdo sám po sobě dělal revizi! To bych nedovolil ani náhodou. Když vidím, jak hromosvodaři fušují hromosvody, tak je to tak na kriminál!

Roman Kosařík
28. srpen 2023, 17:00

Vy jste nikdy neslyšel o revizi od stolu? O projektantech, kteří dělají projekty FVE metodou copy+paste? O montážních firmách, kde má oprávnění pro montéry FVE (26-014-H) jediný člověk? I výše zmíněné hromosvody velká většina FVE firem radši ani neřeší a řešit nechce. To se přece při obrovském nárustu poptávky dalo čekat. A podobných průšvihů začne přibývat. Všichni víme, co udělá DC napětí a špatně dotáhnutý spoj. O MC4 konektorech a jejich degradaci povětrnostními podmínkami se taktéž ví, takže až se to někde při plném osvitu takového "menšího" řetězce 10 panelů rozpojí pod zátěží.... A mám pochybnosti, že si většina majitelů FVE pozve jednou za čas někoho na kontrolu.

Xoor
28. srpen 2023, 17:49

Protože žijeme v nedokonalé společnosti a žádný zákon to nikdy neodstraní. Jsem si jistý, že každý z nás určitě nějaký zákon porušil.

PS

Neomlouvám fušery FVE. To co je k vidění na youtube je někdy fakt masakr. Jsem elektrotechnik.

Josef
28. srpen 2023, 16:46

Revize je nutná, ale jestli 50 myslíte Vyhláška 50/1978 Sb, tak ta je zrušená, a proti podvodům Vás žádné nařízení neochrání, to je stejné jako když si Franta lebedí jak mu Pepík zařídil STK na jeho TDI vrak....

Richard Vacek
28. srpen 2023, 18:04

Škoda, že neuvedou, kolik požárů vzniklo u samomontáže a kolik je "dílem" zlatokopeckých firem zaměřených na dotace.

Baton David
28. srpen 2023, 22:49

konektor mc4 když není poctivě nakrimpován a válí se na ploché střeše na hulváta povětrnostním podmínkám vystaven začne oxidovat a tvořit přechodový odpor, DC proud až 10A ten růst ještě podpoří, vzniká ztrátový výkon, mění se v teplo, neexistuje jištění ani jiná automatická detekce tohoto problému, měnič posouvá pracovní bod aby ždímal maximum dostupné energie, odhalit problém lze termokamerou, konektor se protavuje vrstvou střechy až se zabydlí v polystyrenu, teplota ještě vzroste a izolační vrstvu zapálí - požár na střeše vzniklý nedbalostí, pak tu máme ještě poruchové stavy na měniči, vedení a baterii přímo v domě

Pravoslav Motyčka
28. srpen 2023, 22:57

Udělat FVE nějak není takový problém ,ale udělat FVE dobře to je něco jiného , většina montérů nemá ani tušení jak to přesně funguje a o tom to celé je....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se