Svaz moderní energetiky: Trumpova energetická politika je rizikem hlavně pro USA
Energetická politika republikánského amerického prezidenta Donalda Trumpa je rizikem hlavně pro samotné Spojené státy. Ty kvůli ní totiž mohou zaspat ve využívání moderních bezemisních technologií a ztratit tempo, kterým se za mandátu demokrata Joea Bidena snažily konkurovat Číně. Pro Evropskou unii může být situace za oceánem příležitostí, jelikož zrušení investic do produkce bezuhlíkové energie může vést k zájmu o realizaci těchto projektů v Evropě. ČTK to dnes řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Trump podpisem exekutivního příkazu stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od takzvané Pařížské úmluvy OSN, která účastníky například zavazuje k postupnému snižování emisí a ke zvýšení kapacity obnovitelné energie. Zastavení zelených projektů v USA ale i přes Trumpovy výroky a kroky může podle Sedláka nastat až za delší dobu. Průmysl obnovitelných zdrojů je totiž důležitou součástí americké ekonomiky.
„Ve Spojených státech dává výroba a provoz obnovitelných zdrojů energie a dalších čistých technologií práci téměř půl milionu lidem. V posledních letech rostla čistá energetika z pohledu zaměstnanosti dvojnásobným tempem oproti celému pracovní trhu USA. Pokud Trump nenaváže na Bidenovu administrativu v podpoře dekarbonizace, mohou tuto roli převzít alespoň částečně státy americké federace,“ řekl Sedlák.
K silným lídrům ve větrné energetice USA patří například republikánský Texas. Sedlák také připomněl, že v prvních dvou letech Trumpova prvního prezidentství bylo odstaveno více uhelných elektráren než v celém prvním funkčním období demokrata Baracka Obamy. „Vystoupení USA z Pařížské dohody nic nemění na potřebě řešit celosvětový problém změny klimatu a postupného tempa dekarbonizace. Samy Spojené státy se potýkají s důsledky změny klimatu v podobě přírodních pohrom,“ dodal Sedlák.
Trump podpisem stvrdil odstoupení USA od Pařížské úmluvy OSN o změně klimatu několik hodin po inauguraci. Dohoda byla uzavřena 12. prosince 2015, vstoupila v platnost v listopadu 2016. Kritici jí ale vyčítají, že nestanovila pevné a závazné termíny pro omezování emisí. Smlouvu podepsalo 196 zemí včetně ČR a k říjnu 2016 se podařilo dosáhnout cíle, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa.
Dohoda vyzvala také ke ztrojnásobení kapacity obnovitelné energie na celém světě do roku 2030 a urychlení technologií, jako je zachycování a ukládání uhlíku, které mohou pomoci vyčistit průmyslová odvětví. Po opětovném zvolení prezidentem USA Trump loni změnu klimatu označil za výmysl a nastínil energetickou politiku, která by silně podporovala průmysl fosilních paliv. Slíbil zvýšit těžbu ropy a nabídnout daňové úlevy producentům ropy, plynu a uhlí. Také uvedl, že chce zrušit iniciativy týkající se elektromobilů.
Mohlo by vás zajímat:
Nyní se v USA bude více využívat fosilních paliv, takže cena energií bude nižší. S nižší cenou energií se budou levněji vyrábějí OZE (solární panely i větrníky). Takže USA bude v OZE konkurenceschopnější než je dnes.
???
Budou trpět nízkou cenou benzínu a plynu.
@Richard Vacek 21. leden 2025, 16:27
To se teprve uvidí, od slov k reálným výsledkům je cesta ještě dlouhá:-)
Už trpí! Zatímco EU si rochní s plynem čtyřikrát dražším...
Trumpova energetická politika postavila EU do role "Jakešova osamělého kůlu v plotě" ve světě.
USA, stejně jako Čína a Indie mají za cíl co nejlevnější energii pro průmysl a co nejvíce vlastní těžby energetických surovin a vlastní výroby energetických zařízení a co nejlevnější elektřiny. CO2 pro Trumpa není jed ani nebezpečí pro Zeměkouli, ale základ fotosynthésy=základ života na Zemi.
Jedině čím je Trump specifický je to že nemá rád větrné elektrárny na dohled u svých hotelů a golfových resortů.
Trump nebude vnucovat elektromobilitu ale podporuje vítězný technický pokrok (výrobu) Elona Muska (elektromobily, fotovoltaika) a celého Silikon Valley. Nejlepší pro MAGA=nejlevnější a nejvíce vydělávající energetika.
Špičkový technický pokrok, omezení regulací, posílení výroby v Americe, volná soutěž privátních subjektů.
Myslím, že ČR se svojí špatnou dotační politikou FVE v tomto století by neměla poučovat USA.
V USA začala fotovoltaika, jako odezva na ropnou krizi (nedostek ropy a benzinu) v sedmdesátých letech minulého století.
USA a Japonsko (a i později Německo) vybudovaly silný vědecko-technický potenciál výzkumu přímé přeměny slunečního záření v elektřinu.
A Čína pak rozvinula v 21. století opravdu masovou robotizovanou výrobu fotovoltaických panelů.
A jak vypadá situace v současnosti s rozvojem fotovoltaiky?
Opět nejvíce vepředu jsou země s pragmatickým přístupem: Čína, USA a Indie. Se špičkovým výzkumem ale i s neustále rostoucí VLASTNÍ výrobou fotovoltaických panelů.
EU zaostává, její plán a způsob realizace green dealu se neosvědčil, protože.... už to ani dál nepíši, bylo by to stejně censurováno
Fotovoltaika a elektromobilita se musí rozvíjet způsobem, jak to dělá Elon Musk, Trumpova pravá ruka. Špičkovou kvalitou, přidanou hodnotou vůči starým způsobům, a přes masovou robotickou výrobu jít ke stále levnějším cenám.
Ne zakazovat a přikazovat a regulovat a pokutovat.
Bez zákazů, příkazů, regulace a pokut by na západě mělo elektromobil nebo fv elektrárnu jen pár nadšenců. V Číně by elektromobil byl rozšířenější, protože tam se vyplatí díky levné elektřině oproti benzínu.
Nikde jsem v článku nečetl, že by zakázal obnovitelné zdroje. Dávám za pravdu panu Vaněčkovi, že prosazování na sílu, jak se to děje v EU, ekonomice a tím i celé EU spíše škodí.
On zrušil "zákazy" těch ne OZE zdrojů a omezil, nebo zrušil dotace do OZE. To úplně stačí.
Možná dokonce budou dotace na těžbu fosilních paliv.
Bobe, v USA nejsou dotace takové jako jsou v Německu nebo u nás, ani žádný CfD jak chce jádro.
Ty naše dotace (třeba zaručené minimální ceny) zvyšují cenu (pro spotřebitele).
V USA jsou daňové slevy, to funguje jinak.
A s tím IRA za Bidena souhlasili i republikáni, přilákalo to výrobu třeba fotovoltaických panelů z EU a Číny do USA, USA už brzy budou mít výrobní kapacitu FV panelů takovou, že to zhruba pokryje jejich každoroční rostoucí potřeby.
Trump a Musk (elektromobilita, střešní fotovoltaika) jsou spojenci.
ad Milan Vaněček 22. leden 2025, 08:49
:.. A jak vypadá situace v současnosti s rozvojem fotovoltaiky?
Opět nejvíce vepředu jsou země s pragmatickým přístupem: Čína, USA a Indie. Se špičkovým výzkumem ale i s neustále rostoucí VLASTNÍ výrobou fotovoltaických panelů.
EU zaostává, její plán a způsob realizace green dealu se neosvědčil, protože.... už to ani dál nepíši, bylo by to stejně censurováno
podla mna aktualne Nemecko na poli fotovoltiky vedie, teda aspon co do rozsahu nasadenia - resource penetration:
Nemecko ~ 120%
California ~52% (teda aspon podla Lazazrdov, preze mne tam vychadza len nieco cez 45%)
a to ma California vyrazne lepsie podmienky pre FVE
tu je potom asi skor otazka, ci je to spravna cesta ..
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se