Domů
Rychlé zprávy
Žádostí o dotaci na OZE v pololetí mírně ubylo na 66.417, zájem hlavně o soláry

Žádostí o dotaci na OZE v pololetí mírně ubylo na 66.417, zájem hlavně o soláry

Češi podali v prvním pololetí letošního roku 66.417 žádostí o dotaci na pořízení obnovitelného zdroje energie. Meziročně je to o 13 procent méně, zároveň však 60 procent celkového loňského zájmu o dotaci. Výkyvy jdou na vrub zejména změnám v dotačních podmínkách. Největší poptávka je tradičně po solárních elektrárnách, oproti loňsku však nejvýrazněji roste zájem o kotle nebo další zdroje na biomasu. Vyplývá to ze statistik Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

„Pozorujeme výrazný nárůst zájmu ze strany bytových domů. U jednotlivých domácností jde o poměrně setrvalý zájem. Výkyvy o deset, dvacet procent nahoru či dolů jdou na vrub především změnám v dotačních podmínkách, které vyvolají střídání velkého zájmu s určitým ochlazením a postupnou následnou stabilizaci,“ uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Loňské statistiky například mírně zkreslilo přerušení příjmu žádostí před loňskými prázdninami, což vedlo ke znásobení počtu podaných žádostí během června, a tedy určitému zkreslení.

V příštích měsících podle něj může zájem opět růst. V této souvislosti připomněl především srpnový start sdílení elektřiny. „To pomůže většímu přizpůsobování spotřeby elektřiny její výrobě a to zase pomůže síti. Potřebujeme totiž co nejvíc motivovat k flexibilitě ve spotřebě, a to nejen nastavením dotací, ale větší měrou třeba i nastavením tarifů. Zákaz špinavých kotlů a blížící se topná sezona budou patrně dál zvyšovat poptávku po kotlích a kamnech na dřevo,“ řekl Chalupa.

Za prvním pololetí tak měla největší podíl na celkovém počtu žádostí opět fotovoltaika. O příspěvek na ni bylo podáno více než 53.000 žádostí. Na pořízení solárů na bytové domy bylo 685 z nich. „Ceny elektráren se za poslední rok propadly o 20, někdy až 25 procent díky přeplněným skladům u největších výrobců v Asii. Kdo o fotovoltaice uvažuje, doporučuji neváhat,“ řekl k aktuální situaci na trhu šéf Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký.

O příspěvek na tepelné čerpadlo zažádalo 8202 zájemců. „Určité ochlazení zájmu u domácností způsobilo zdražení regulovaných položek u elektřiny a aktuálně levný plyn. Jedná se ovšem o krátkodobou situaci a cena plynu se bude zvyšovat i kvůli povolenkám,“ podotkl ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel Jan Potůcký.

Zatímco u fotovoltaiky a tepelných čerpadel jde v porovnání s loňským pololetím o mírný pokles žádostí, dotací na pořízení kotle či jiného lokálního zdroje na biomasu naopak úřady zaznamenaly více než za celý loňský rok. Žádostí o dotaci na kotel bylo letos zatím 3446. Podle prezidenta Cechu kamnářů Libora Soukupa je téměř stoprocentní zvýšení poptávky po příspěvku na kamna potvrzením, že zájem o ekologické a ekonomické topení dřevem je setrvalý a že lokální topidla patří do energetického mixu.

Doplňuje ho ještě solární termika. O dotaci na tato zařízení požádalo 1504 lidí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(59)
Jirka Líska
6. srpen 2024, 21:46

Dobrá poznámka o tom, že nově zavedené sdílení EE bude motivovat k lepšímu využití a načasování na straně spotřeby.

Bob
6. srpen 2024, 23:03

Hm...

A jak bude odběratel ve sdílení vědět kolik zrovna přetoků má jeho výrobce?

A bude sedět u vypínače bojleru (sporáku, trouby, žehličky, doplň dle možností) a v tu "pravou chvíli" je zapínat? I když ani se zapínáním by to nefungovalo dobře.

To by musela být:

1) plynulá regulace

2) datově napojená na FV systém výrobce.

Nic takového neexistuje dokonce i pro tak jednoduchý příklad jako je jeden výrobce a jeden spotřebitel.

A samozřejmě jste vázán na dobu přetoků a ne, když Vy potřebujete elektřinu. Takže jako příjemce asi jen do toho bojleru. U těch ostatních spotřebičů si to moc nedokážu představit. Anebo si jako spotřebitel musíte pořídit akumulátory.

Pavel Svoboda
7. srpen 2024, 08:29

Bobe, jde vidět, že o sdílení elektřiny máte dost zkreslené představy. Dva příklady sdílení elektřiny, které budou nejčastější.

1. Obce a města - na střechách škol budou velké FVE o prázdninách, kdy je největší výroba je spotřeba školy minimální, stejně jako o velikonočních a dalších prázdninách, svátcích a samozřejmě všech víkendech. Dosud nedávalo moc smysl budovat na školách FVE, nyní po spuštění sdílení naopak budou tisíce škol osazeny panely. A výroba z nich budou města a obce sdíleně spotřebovávat v ostatních objektech radnice, bazén atd.

2. jednotlivci - majitel má RD s FVE + chalupu, dosud posílal přebytky do sítě, nyní je bude sdíleně využívat na své chalupě. Když bude na chalupě je jasné, že spotřeba v RD bude minimální a tak mu bude FVE na RD produkovat přebytky od 9:00 do 17:00 v té době bude soustředit spotřebu (praní, bazén, vaření, cirkulárka atd.). Samozřejmě všichni majitelé FVE mají ve svém mobilu aplikaci, kde vidí v reálném čase kolik FVE vyrábí, kolik spotřebovává, kolik kWh teče do baterie, nebo kolik kWh jde do sítě. Tyto toky si může dle spotřeby, nebo spotových cen dle libosti upravovat. Už dnes funguje, že v době nízkých cen majitelé FVE s baterií uloží energii a až večer ceny na spotovém trhu vzrostou, tak ji prodají z baterie do sítě.

Jirka94535
7. srpen 2024, 10:23

O tom Bob píše "A bude sedět u vypínače bojleru......".

Sdílení jsem zatím zavrhl, stejně jako virtuální baterii (ČEZ mi VB navrhoval, sami volali, jsem se divil). V obou případech se ušetří pouze cena silovky (řádek 1. a 2. v ceníku ČEZ), jak je psáno níže. VB by se vyplatila v případě, že bych elektřinou topil a v zimě na ní byl stopro závislý, potom ano, finanční úspora zhruba 50%. Zvažuji výkup v tržním režimu.

Xoor
7. srpen 2024, 11:47

Na výkup v tržním režimu to chce mít větší baterii. Musí se prodávat v ranní a večerní špičce, jinak to moc nemá cenu. S malou baterii (cca10kWh) se toho moc dělat nedá. Člověku musí něco zbýt na svůj provoz mimo výrobu.

Bob
7. srpen 2024, 14:31

Ad 1) Obce mají většinu budov, kde využití elektřiny je jen v pracovní dny (školy, školky, úřady), takže možnost sdílení o víkendech a svátcích je dost omezená. Možno třeba ten bazén.

Ad2) jednak informace o výrobě máte jen, jste-li současně výrobce i odběratel a pak bez nějaké automatizace byste byl doslova otrokem bojleru (sedět u vypínače a neustále zapínat/vypínat dle aplikace. A to by stejně fungovalo špatně, potřeboval byste plynulou regulaci příkonu bojleru.

Kromě toho budou skupiny více výrobců a více spotřebitelů.

Antonín Mikeš
7. srpen 2024, 15:34

Potřeba plynulosti regulace se bude řešit v rámci 15 ti minut. Například: FVE posílá 1kW po dobu 15 minut a vy pustíte bojler 2kW na 7,5 minuty v této čtvrthodině. Jen tedy doufám, že každá skupina sdílečů bude mít jinou čtvrthodinu, aby zas nespínali všichni nejednou. Automatizace tam bude muset být, myslím že vznikne dost firem které to budou nabízet (už jsem o nějaké i četl).

Jirka Líska
7. srpen 2024, 12:48

@Bob 6. srpen 2024, 23:03

Troubu ani žehličku bych podle přetoků přímo nespínal, to nedělá nikdo:-)

Jejich použítí v době přetoků je něco jiného a to není problém využít.

Bojler je ideální a jde ho na dálku samozřejmě řídit.

Mně k tomu stačí na straně odběratele vhodná chytrá zásuvka nebo jedna pozice DIN v rozvaděči.

Dokonce není problém posílat emaily o stavu přetoků nebo světelnou signalizaci u spotřebitele se změnou barev podle velikosti přetoků.

To, že vy řešení neznáte, neznamená, že neexistuje:-)

Hlavně sám tvrdíte, že většina domácích FVE v poledne má ohromné přetoky, tak všem ve skupině sdílené stačí při pěkném počasí spínat bojler jen podle času:-)

Investice pár stovek za spínací hodiny

Bob
7. srpen 2024, 13:39

No právě, většinu spotřebičů nebude někdo zapínat jen proto, že sdílející by mohl mít (ale nevíte, jestli má) přetoky.

Zkuste říct v nynějších horkách manželce, že nejvhodnější doba pro žehlení je pravé poledne...

Chytrá zásuvka, nebo spínání bojleru v rozvaděči je sice pěkné, ale jakým signálem se budete řídit? Tu zprávu od výrobce mailem, nebo světelnou signalizaci myslíte vážně a potom ruční zapínání bojleru ???

Kromě toho budete pro bojler chtít určitě NT a tam je v podmínkách blokování bojleru. Tj. budete muset "sáhnout" na zaplombované ovládání blokování. Nevím, co by tomu řekl distributor (elektrikář při revizi). I technicky to není úplně prosté (třeba aby nedošlo ke spojení 2 fází).

A to jsme se nedostali do sdílené skupiny několika výrobců a spotřebitelů, kde je potřeba dělat kontinuální bilanci všech. A nakonec na každého odběratele také může zbýt také jen 100W, takže stejně většina na ohřev půjde ze sítě (jedině, že byste tam měl tu plynulou regulaci).

Technické řešení samozřejmě existuje (spíše by mohlo existovat), ale Vy si je nepořídíte, protože by se Vám to nikdy nezaplatilo, včetně platby za datové přenosy.

Bob
7. srpen 2024, 13:47

Ps. Takové technické řešení, které umí přesně využít přebytek elektřiny na ohřev TV jsem sám navrhoval. Ale to byla jedna FVE s ohřevem TV ve stejné budově. Všechna elektronika (měření výroby, střídač, watrouter i plynulé řízení topných těles) dost blízko sebe a propojené kabely.

A i tak byly problémy se zprovozněním a třeba s délkou kabelu od měřicích transformátorů (je omezena kvůli přesnosti měření).

Jirka Líska
7. srpen 2024, 14:14

@Bob 7. srpen 2024, 13:39

Manželka si zapne klimačku a bude žehlit klidně později odpoledne, žádný problém.

---

Bude se řídit signálem např. z Home Assistentu nebo jiného systému z minipočítače, co dokáže vyčítat stavy střídače.

Mail a signalizace bylo myšleno jako info pro spotřebitele o přetocích.

Ne, že si pak má pustit bojler, ten řeší automatika:-)

---

Připojení napájení bojleru pod žádnou plombou není:-)

Stejně tak, jako není pod plombou stykač:-)

A při DIN modulu v rozvaděči je samozřejmě možné zachovat obě možnosti i s NT.

---

Plynulou regulaci nepotřebuji, nemusí to být přesné.

Však stále tvrdíte, že je hrozně přetoků ze skoro všech domácích FVE a najednou máte starost, že tam bude jen 100W.

Je jasné, že k jedné 10kWp FVE nebudu mít skupinu 10 spotřebitelů:-)

---

Já už to řešení mám od začátku FVE, jen zatím nespínám bojler mimo borák.

A nechápu o jakých platbách za datové přenosy pluvíte, vše je připojeno do Wifi sítí a tu má dnes doma snad každý.

Pokud platíte doma za přenesená data, tak to vás lituji.

Jirka Líska
7. srpen 2024, 14:19

@Bob 7. srpen 2024, 13:47

Nepotřebuji žádný WR, mně stačí spínat jen relé ke spirále.

A samozřejmě vhodně napsaný program pro ovládání.

Není potřeba vytěžit každý W.

Bob
7. srpen 2024, 15:18

To líska:

Pokud jde o sdílení elektřiny, tak to není v jednom bytě, většinou ani jednom domě, aby datové spojení mohlo být přes wi-fi.

Jestli máte nějaké řízení FVE a spotřebičů uvnitř svého RD, tak to není o sdílení!

Sdílení je do úplně jiného RD, klidně v jiném městě. Navíc to bude spíše skupina několika výrobců a spotřebitelů.

Pokud manželka zapne klimačku, tak to asi bude proto, že jí je horko a ne kvůli tomu, že by soused, nebo někdo v komunitě mohl mít přebytek elektřiny. Stejně tak kvůli tomu nebude žehlit v poledne.

Citát: "Bude se řídit signálem např. z Home Assistentu nebo jiného systému z minipočítače, co dokáže vyčítat stavy střídače."

Dejte mi odkaz, kde se dá koupit takové zařízení, které umí dálkově odečítat střídač nějakého výrobce a podle toho řídit Vaši spotřebu. Pro sdílející komunitu by to muselo být řídící centrum napojené datově na všechny potencionální výrobce a spotřebitele sdílející v komunitě.

Jistič ovládání stykače spínajícího blokovaný spotřebič na NT (bojler) je pod plombou. Alespoň u mne. Asi se na to cestou dá "napíchnout", ale jak jsem psal, porušujete podmínku udělení NT a elektrikář při revizi a distributor by s tím asi měl problém.

Která automatika vám bude zapínat bojler?

Nehledě na to, že při on-off provozu bude většinou docházet k tomu, že budete odebírat i ze sítě, klidně ve VT.

Jak to bude vypadat v praxi: V noci (bývá NT) se Vám bojler nahřeje ze sítě. Přes poledne se Vám možná trochu dohřeje sdílenou FV elektřinou společně se sítí (záleží na odběru možnosti sdílení). Ale nebudete moci pro polední FV elektřinu využít akumulaci bojleru (bojler bude už nabit ze sítě).

Přetoků bude dost, ale jen, když bude hodně svítit. A pokud budete chtít bojler dohřát FV elektřinou, musí se solární svit časově přesně (na 1/4 hodinu) sejít se sepnutím termostatu bojleru.

A proč by (v extrému) nemohlo být 10 spotřebitelů na 1 výrobce?

Výrobce s 15 kWp FVE, které má přes poledne malou (průměrnou) spotřebu a 10 spotřebitelů s průměrnou spotřebou 800 W (statistická spotřeba) a ještě zbude 6 kW navíc při dobrém počasí.

Běžný spotřebitel chtějící sdílet si napíše ovládací program do mini PC?

Ostatně bych chtěl vidět Váš algoritmus zapínání 1 kW bojleru: Z přetoků výrobce(ů) bude aktuálně pro Vás k dispozici 500W. To znamená při zapnutí bojleru bude brát 500W ze sdílení + 500W ze sítě (VT, nebo NT). Zapnete ho, nebo nezapnete? Je to poslední možnost, jak využít sdílení, nebo raději počkat, jestli poměr bude později výhodnější?

Jirka Líska
7. srpen 2024, 17:05

@Bob 7. srpen 2024, 15:18

To je mi jasné:-)

Pointa byla, že zařízení na obou stranách přes wifi sítě musí být v internetu.

Klidně 100km od sebe, komunikace mezi nimi probíhá přes cloud a API.

---

Najděte si Home Assitant, který může běžet těměř na jakémkoliv železe, integrace Solax běží přes wifi dongle střídače a integrace zařízení Shelly pro spínání.

Odkazy snad zvládnete najít sám:-)

Pane Bobe, řeším malé osobní sdílení a ne desítky členů na firemní kšeft.

---

Já mám zaplombovaný jistič relé co spína tarify, co s tím děláte dál je jen na vás.

Elektrikáři při revizi je to jedno a technikovi od ČEZu bylo taky.

Nebo myslíte, že distributorovi nedojde, že když máte FVE, že najednou nebudete ohřívat bojler na NT?:-D

Navíc každý nemá dvoutarif a pak je to už úplně jedno.

---

A moje roční reálná praxe.

Ze sítě v sezoně bojler neohřívám, jen z FVE, až na malé výjimky, kompletně si ho řídím jak chci.

---

Sdílení teprve začalo, nebojte, že nezačně někdo dělat user friendly krabičky:-)

---

Pokud mám přetoky jen 500W, tak bojler nezapnu, proč taky.

Zapnu ho až od 1600W a vypínám na teplotu nebo při poklesu přetoků a poklesu případně SOC AKU, těch podmínek tam mám více, funguje to parádně.

---

Navíc při jasném počasí stačí SMS, ať si dotyční zapnou bojler a v podvečer vypnou:-D

---

Bob
7. srpen 2024, 19:04

Pane Líska:

Budete propojen veřejně na internetu, bez nějakého zabezpečení? A nebojíte se, že si s tím někdo (třeba ze zlomyslnosti) bude hrát?

Ta všechna zařízení (co jste jmenoval) si průměrný sdílející uživatel koupí, zapojí, oživí, případně k tomu dobastlí program?

Ostatně jste mi neodpověděl v tom algoritmu na tu těžší část: jak budete určovat, jestli zapnout bojler za méně výhodných podmínek, nebo čekat na lepší, které ale nemusí přijít.

Sdílení má budoucnost především to skupinové s více účastníky, kdy je větší možnost, že se v komunitě sejde nabídka s poptávkou.

Trochu se vrátím k tomu mému minulému příspěvku:

Pro jednoho výrobce by mělo být co nejvíce spotřebitelů, aby byla větší pravděpodobnost vysokého využití vyrobené elektřiny za výhodných podmínek v rámci komunity i za nejlepších solárních podmínek.

Z toho ale logicky vyplývá, že pak po většinu doby (ráno, večer, zataženo, podzim, jaro) s horšími podmínkami připadne na 1 člena poměrně nízký aktuální dostupný příkon. Nejčastěji bude jeho odběr většinově ze sítě jen s částečným příspěvkem ze sdílení, protože tam nebude mít tu plynulou regulaci.

Citát: "Navíc při jasném počasí stačí SMS, ať si dotyční zapnou bojler a v podvečer vypnou:-D"

Tak takhle by to opravdu bylo špatně.

To jako v práci bych celý den sledoval (každou 1/4 hodinu kontroloval) svého výrobce-dodavatele na mailu/SMS (ale pravděpodobně by jich bylo více, takže jak, spojení s nějakou centrálou?), abych v lepším případě na dálku mohl zapnout/vypnout svůj domácí bojler? V tom horším případě zajet domů a zapnout/vypnout ho ručně? Protože většina lidí nemá dálkově ovládané bojlery.

A dovedete si představit, co se stane, když tu zprávu o nějakém (třeba malém) přebytku dostanou všichni odběratelé a všichni najednou zapnou bojlery?

Ostatně jak ten dodavatel pošle tu zprávu? Bude neustále sledovat svou aplikaci a potom ručně napíše tu zprávu? Nebo si zase běžný uživatel k tomu zbastlí program a na prototypové destičce potřebné Hardware?

Některé země mají sdílení již delší dobu. Jsou tam takové levné, jednoduché a user friendly "krabičky" které to vše v jednom zařízení obstarají běžně k sehnání? Jistě máte odkaz na něco takového? Ne na asi 5 zařízení, která jste jmenoval a pravděpodobně by spolu ani neuměla bezproblémově komunikovat a běžný user by si s tím neporadil.

Mex
7. srpen 2024, 23:56

Hledáte problémy kde nejsou.

Sdílení není o výkonu, ale o dodané energii během 1/4-hodinového intervalu. Takže při vhodném časovém řízení i s přetokem 100W by bylo možné (krátce, na celou minutu) sepnout v dané čtvrthodině bojler s příkonem 2000W,

Samozřejmě to nikdo nebude řídit ručně, ale bude to dělat nějaký automat. Už zde byl zmíněný Home Assistant, ale možností je samozřejmě víc. A pochopitelně orchestrace výroby a spotřeby pojede po internetu v reálném čase. Na straně výroby pak bude mít k dispozici okamžitý výkon z panelů, vlastní spotřebu domu s tou FVE, stupeň nabití baterky, předpověď počasí...

Nad vašim názorem, jak přepojení bojleru do zásuvky, která nebude spínaná přes HDO a dojde tím případně k propojení 2 fází - tak nad tím tak trochu zůstává rozum stát.

Mex
8. srpen 2024, 01:56

Patří tam necelou minutu.

Bob
8. srpen 2024, 09:45

To Mex

Já přece nepíšu, že to nejde. A sám bych to asi do provozu dal (mám Raspberry pi).

Ale to není pro každého (typického) uživatele sdílení. Už instalace a oživení home asistantu by pro většinu zájemců o sdílení byla nepřekonatelný problém.

To samé platí pro to silové přepínání bojleru. Není to jen o tom zapnout bojler do spínané zásuvky. Ostatně i to je proti předpisům (bojler má být zásadně připojen na pevno a také blokován v době VT, pokud chcete výhodnější tarif). Tam jsme se bavili o automatickém přepínání mezi sdílenou elektřinou a NT a logice toho přepínání. To opravdu není pro každého a i k tomu krátkodobému spojení 2 fází by eventuálně mohlo dojít při neodborné montáži.

Navíc je tu otázka větší skupiny, kde by bylo potřeba provozovat takové menší datové centrum, kde by se scházely a vyhodnocovaly informace od více sdílejících entit.

Pochybuji, jestli i v zahraničí existuje "nějaká jednoduchá krabička", která tohle vše vyřeší s vědomostmi obyčejného uživatele vše potřebné jak na straně výrobce, tak spotřebitele při sdílení. Také by to mělo být levné.

Připojte se k p. Lískovi a dejte odkaz na něco podobného! Opakuji jedno zařízení bez odborných znalostí, jako je konfigurace Maliny, home asistantu apod., nebo znalostí protokolů a programování.

V daleko jednodušším případě s něčím podobným měla problém i odborná firma, co nám instalovala ohřev TV z přebytků FVE. A ti tam přidávali jen 2 watroutery, což jsou standardní přímo k tomu určená zařízení.

A to vše, aby bojler mohl být napájen třeba jen po dobu 1 minuty po zapnutí ze sdílené elektřiny (Váš příklad).

Bob
8. srpen 2024, 10:06

To Mex podruhé

Možná bych měl připomenout, proč vlastně tato dlouhá debata vznikla. Jde o toto vyjádření:

"Jirka Líska

6. srpen 2024, 21:46

Dobrá poznámka o tom, že nově zavedené sdílení EE bude motivovat k lepšímu využití a načasování na straně spotřeby."

Ne, ani sdílení nebude motivovat ke znatelnému lepšímu časování spotřeby.

Po dlouhé debatě je snad souhlas, že bez automatiky by to nešlo.

Jednotliví nadšenci se do toho (automatiky) pustí, ta valná většina i pokud se zapojí do sdílení, tak to řešit nebude. Pravděpodobně si ani ty úskalí, že se spotřeba musí rovnat výrobě v rámci čtvrthodiny, ani neuvědomí.

Jirka Líska
8. srpen 2024, 19:26

@Bob 7. srpen 2024, 19:04

Ne nebojím, pokud chcete, podrobnosti najdete jistě sám.

Některý jistě ano, někdo si vymyslí řešení jiné, jiní si koupí řešení hotové.

Já čekám v sezoně na výhodné podmínky, pokud nenastanou, tak při teplotě vody cca 40°C zapínám na síť v NT, ale od dubna to bylo asi 2x.

Pane Bobe vy máte se vším problémy, vy si raději počkejte na nějaké noob řešení a já si nechám to své:-)

Jak jsem psal, s rozšířením sdílení se jistě budou nabízet i uživatelská řešení pro jeho využití.

Jelikož bych nemohl využít sdílení ze zahraničí a u nás se teprve rozjíždí, tak zahraniční trh jsem fakt nerešeršoval, navíc já to nepotřebuji, mám to vyřešeno:-)

Ivan
7. srpen 2024, 08:34

a až si distributor vymyslí poplatek za to, že při sdílení el. energie jsou využívaný jeho šnůry, tak veškeré sdílení skončí. je naivní si myslet, že by to distributor dělal zdarma.

Pavel Svoboda
7. srpen 2024, 09:54

Distributor to samozřejmě zdarma nedělá. Při sdílení se účtují poplatky za distribuci stejně jako při odběru ze sítě. Výhoda sdílení spočívá v tom, že silová cena energie je 0,-Kč/kWh. Jinými slovy při sdílení je úspora proti odběru ze sítě přibližně 50%.

Emil
7. srpen 2024, 10:01

OK, prosím o kontakt na nějakého toho poskytovatele silové energie za 0,-Kč/kWh. Rád s ním tenhle obchod uzavřu, děkuji.

Pavel Svoboda
7. srpen 2024, 10:21

Jestli máte RD a chalupu nebo byt, nebo firmu stačí si pořídit FVE na jeden z objektů a ihned s dalším objektem můžete sdílet svoji silovou energii za 0,-Kč/kWh. Jestli vlastníte jen jednu nemovitost, máte smůlu, sdílení se vás netýká.

Emil
7. srpen 2024, 10:25

Já si nechci pořizovat FVE, chci jen tu silovou energii za 0,-Kč/kWh. Psal jste že to bude výhoda sdílení, tak bych ji rád využil. Kdybych si pořídit FVE na jeden z objektů, tak už by nebyla za 0,-Kč/kWh, protože to pořízení taky něco stojí, pokud se nepletu.

Pavel Svoboda
7. srpen 2024, 10:41

Jestli si nechcete pořizovat FVE, tak se vás sdílení netýká. A vůbec se tím nemusíte dále trápit. Stejně jako já se nezabývám kotlíkovou dotací, nebo snížení ceny plynu, pelet, uhlí nebo dřeva. Nic z toho nevyužívám, tak mi je to absolutně jedno. Sdílení se týká statisíců majitelů střešních FVE, ti tuto výhodu budou využívat. Sdílení znamená, že se výrazně zkrátí návratnost investice do střešní FVE a povede tak růstu zájmu o další instalace FVE.

Emil
7. srpen 2024, 12:17

Jak to, že se mě sdílení netýká? Proč by mi někdo jiný nemohl sdílet svoji elektřinu? Nic takového zákon nezakazuje. Abych použil vaše slova: "jde vidět, že o sdílení elektřiny máte dost zkreslené představy."

Pavel Svoboda
7. srpen 2024, 12:30

Emile, netýká se vás sdílení vlastní silové elektřiny z objektu A s objektem B za 0,-Kč/kWh. Samozřejmě nic vám nebrání se domluvit například se sousedem, že vám dodá přebytky za výhodnější cenu, než máte od distributora. I když ve vašem případě vzhledem ke zjevné fobie k moderní energetice by bylo toto pro vás výhodné ekonomické řešení dosti překvapivé.

Emil
7. srpen 2024, 12:51

1) Takže už se konečně dobíráme k tomu, že u sdílení není silová cena energie 0,-Kč/kWh", jen (ať už je její cena jakákoliv) nemusíte si ji sám sobě platit (což by stejně nedávalo smysl).

2) Já od distributora žádnou elektřinu nenakupuji, nakupuji ji od dodavatele, distributor mi ji jen distribuuje (jak název napovídá).

3) Ani jeden soused žádné přebytky nemá, a i kdyby měl, nevím proč by mi měl prodávat elektřinu pod její tržní hodnotou.

4) O jaké "zjevné fobii k moderní energetice" to mluvíte, Bláho vydávající se za Svobodu? Já žádnou fobii k moderní energetice nemám, naopak jsem vás žádal o kontakt na nějakého moderního energetika, aby mi sdílel tu moderní silovou energii za 0,-Kč/kWh, jak jste psal, ale bohužel se ukázalo, že nic takového neexistuje.

Pavel Svoboda
7. srpen 2024, 13:08

Emile, myslím, že máte dost vážné problémy. Za prvé je zvláštní, že se dohadujete o něčem, o co zjevně nemáte zájem. To už je dost zvláštní. Vůbec netuším, kdo je Bláha??? A ani nechápu, co tím myslíte.

Emil
7. srpen 2024, 13:16

Tak to myslíte špatně, já žádné problémy nemám, natož "dost vážné". Zrovna tak myslíte špatně, že o to nemám zájem. Kdo by taky neměl zájem o "silovou energii za 0,-Kč/kWh", o které jste psal původně. Škoda že ve skutečnosti nic takového k dispozici není.

Pavel Svoboda
7. srpen 2024, 13:33

Emile, to se pletete, díky tomu, že máte pasivní přístup k energetice a spoléháte se jen na výrobu elektřiny někoho jiného, proto nemůžete mít sdílenou silovku za 0,-Kč/kWh. Na rozdíl od vás statisíce majitelů FVE tu možnost využívá, nebo bude využívat. A já jako majitel FVE a další nemovitosti cenu silovky 0,-Kč samozřejmě také využiji.

Emil
7. srpen 2024, 13:38

To se pletete vy, silovku za 0,-Kč/kWh bych nemohl mít ani s aktivním přístupem k energetice. Elektrárny se samozřejmě nikde zadarmo nerozdávají.

Pavel Svoboda
7. srpen 2024, 13:56

Emile, debata s vámi nikam nevede a nic nového nikomu nepřinese, vy si dál odebírejte elektřinu jen ze sítě. Já si většinu spotřebované elektřiny vyrobím sám a nyní si nově k tomu budu ještě sdílet část elektřiny s druhou nemovitostí. Oba dva jsem s tímto stavem spokojeni.

Emil
7. srpen 2024, 14:02

Nesouhlasím s tím že debata nikam nevede, naopak vedla k vyjasnění několika mýtů o sdílení elektřiny, které jste napsal.

TechnikTom
8. srpen 2024, 21:31

Ale týká. Může sám sobě sdílet mezi fázemi aby měl jakési pseudosoučtové měření :o)

Jirka94535
7. srpen 2024, 10:32

Zavolej sám sobě. Matně si vybavuji, že jsem někde viděl vyšší poplatky za jistič, pmn přijdou v případě rozšíření další poplatky za distribuci, atp.

Emil
7. srpen 2024, 10:38

To bude omyl, já žádnou energii za 0,-Kč/kWh neposkytuji.

Jirka94535
7. srpen 2024, 10:44

Tak v tom máš pravdu. Předpokládal jsem pouze výrobní náklady bez jakékoli údržby, atd. Moje investice se při současných cenách za dvacet let nevrátí (ani po započtení dotace). Vynaloženou částku jsem obětoval (klidně přelož jako vyhodil oknem) k zajištění určité míry soběstačnosti a pohodlí. Bez dotace bych nestavěl, tyto dotace jsou názorným příkladem, jak méně majetní dotují výše příjmovou skupinu, ať už přímo nebo přes zvyšování státního dluhu.

Jirka Líska
7. srpen 2024, 12:26

@Emil 7. srpen 2024, 10:01

Nedávno jste tu vysvětloval pojem utopené náklady:-)

Pokud mám FVE a nedokážu přetoky spotřebovat, tak je mohu nabídnout třeba příbuzným na sdílení a klidně za 0,- Kč/kWh, protože by stejně "propadly" zadarmo nebo zůstaly zbytečně na střeše:-)

Emil
8. srpen 2024, 06:45

@Líska: Proč by vám měly ty přebytky propadávat zadarmo nebo zbytečně zůstávat na střeše, když je můžete normálně prodat za tržní cenu? To jste asi ten princip utopených nákladů moc nepochopil. Ale pokud se chcete o nějaké přebytky zadarmo podělit, bránit se nebudu. :-)

Jirka Líska
8. srpen 2024, 20:18

@Emil 8. srpen 2024, 06:45

Ale pochopil, vždyt jste to krásně vysvětlil:-)

Co když někdo přebytky za současných nevýhodných podmínek prodávat nechce?

Často tu zaznívá, že jsou přebytky z FVE bezcenné a nikdo o ně nestojí:-)

Nechce řešit a hlídat spot

Nechce řešit posun prodeje v čase

Nechce přistoupit na často jednostranně nevýhodné podmínky obchodníka.

Nechce prodávat za nevýhodný fix.

Důvodů může být několik.

Takže by mu to na té střeše zůstalo.

---

To věřím, budu na to myslet:-D

Emil
8. srpen 2024, 21:18

@Líska:

1) No nevypadá to, že jste to pochopil - jako že nechce dostat (podle něj) málo tak radši nedostává nic? Vy nějakého takového myslitele znáte? To není moc racionální chování. Určitě ne ve smyslu těch utopených nákladů, že jsou utopené ještě neznamená, že se investor nebude snažit minimalizovat ztrátu.

2) Zajímavé že jste ve stejné diskusi schopen napsat "vy máte se vším problémy" a pak tu sám vymýšlíte jeden pseudoproblém za druhým.

3) Odkdy se řídíte tím co tu údajně "často zaznívá" a jak to souvisí s tím co jsem psal já?

Jirka Líska
8. srpen 2024, 22:22

@Emil 8. srpen 2024, 21:18

Tady je viděl, že jste nikdy reálně neřešil nabídky a podmínky prodeje EE z FVE, hlavně v poslední době.

Pak byste věděl, že se nejedná o žádné pseudoproblémy.

Emil
9. srpen 2024, 05:41

@Líska: tady je vidět, že "vy máte se vším problémy".

Mex
7. srpen 2024, 23:45

Možná je to tím, že není nikdo kdo vás má rád.

Třeba já mám rád svou mámu a sestru. A proto až to bude technicky možné, tak budu mámě i ségře poskytovat elektřinu za 0,- Kč/kWh.

Emil
8. srpen 2024, 06:33

Spíš to bude tím, že nikdo kdo mě má rád nemá elektrárnu s přebytky s nulovou hodnotou. A ani by mě nenapadlo o to někoho z nich žádat, když ty přebytky může normálně prodat za tržní cenu. Nejsem v pozici, že bych měl zapotřebí se takhle přiživovat na nikom kdo mě má rád.

TechnikTom
8. srpen 2024, 21:54

@Emil

Obvykle s vámi souhlasím a kdyby tady stálo po republice dalších cca 6 Temelínů jak bylo plánováno ( Tetov atd. ), mohli jsme si celou tu šaškárnu odpustit.

Ale nevidím důvod, proč by nebylo výhodné pro majitele FVE v době, kdy pere slunce a nikdo od něj tu energii ani nechce ( záporné ceny na SPOTu ) nebo dostane usmolené haléře, ji raději neprodal sousedovi za 2 Kč/kWh. A ten raději zaplatí ty 2 Kč než třeba 4 od dodavatele.

I když ten soused, když už musí mít ten chytrý elektroměr, pokud je odvážný, taky může nakupovat podle SPOTU a pak už to sdílení začne být ještě zamotanější.

Výměna dat mezi výrobcem a spotřebiteli se jistě vyřeší a začne se tím živit spousta firem za těžké prachy nebo open source projektů jen za cenu HW.

Mimochodem už dnes můžete koupit malou krabičku pod zásuvku, do které nahrajete vlastní skripty a ona dokáže z Internetu stáhnout spotové ceny pro daný den a zapínat spotřebič třeba v době 4 nejlevnějších hodin,. Její cena tuším cca 400,-

A ještě mi přišlo, že tady v diskuzi si nikdo neuvědomuje, že to sdílení bude fungovat prostřednictvím určitých slotů, kdy odběratel má přiřazeno třeba 20% aktuální výroby FVE a nezapočítá se mu víc i kdyby FVE jela naplno a žádný další z odběratelů nebral nic.

Bude to sice vícekolové, ale stejně.

Emil
8. srpen 2024, 22:06

To jsme se asi nepochopili, já jsem nepsal že "by nebylo výhodné pro majitele FVE v době, kdy pere slunce a nikdo od něj tu energii ani nechce ( záporné ceny na SPOTu ) nebo dostane usmolené haléře, ji raději neprodal sousedovi za 2 Kč/kWh." Pokud je elektřina za záporné ceny na spotu, není naopak výhodné nakupovat od souseda za 2 Kč/kWh, když ji může mít na spotu za záporné ceny. Řeč byla o něčem jiném.

Bob
9. srpen 2024, 00:15

Já to zkusím napsat trochu jinak:

Řeč byla o tom, že ani ta sdílená FV elektřina nemá nulovou hodnotu.

Teď pomiňme situaci, že cena na spotu je zrovna záporná a pro odběratele ve sdílení nemá cenu odebírat v rámci komunity ani zadarmo. Dejme tomu, že odběratel nemá spotový tarif, ale nějaký s pevnou cenou.

Potom v komunitě pro sdílení se ustaví nějaká cena sdílené elektřiny, která bude vyšší, než nula (měla by pokrýt příslušnou část investičních nákladů), ale nižší, než nabízejí prodejci v pevných tarifech.

Proč nebude nikdo dodávat v komunitě zadarmo? Jednak kvůli umoření investice a pak, pokud by někdo chtěl být takový lidumil, aby dodával zadarmo, nebude podstupovat "opičárny" se sdílením, ale prostě ji zadarmo pošle do sítě bez sdílení.

To ale znamená, že někdo (prodejce?) bude také muset administrovat ty platby od odebírajících. Též je pak povinnost pokud by nahodilé příjmy výrobce překročily 30 000 Kč za rok, vznikla by mu povinnost podat daňové přiznání a zaplatit daň. Přičemž za nahodilé příjmy se kromě prodeje elektřiny z FVE považují např. příjmy z příležitostného pronájmu, výnosy z prodeje zahradních plodů, z prodeje produktů z domácích zvířat, z prodeje medu, apod.

Jirka Líska
9. srpen 2024, 09:55

@Bob 9. srpen 2024, 00:15

Každý opravdu nechce SPOT.

---

Budete se divit, ale část sdílení bude jistě založena i na nějakém vztahu sdílejících, např. více objektů stejného majitele, rodina, příbuzní, kamarádi, sousedi atd.

Tedy klidně bude podstupovat "opičárny" a pošle to jim, než zadarmo do sítě.

Vy možná uvažujete jinak.

---

A co se týká daní, tak to máte jistě pravdu, ale darováním přebytků za 0,- se to moc nezmění:-D

Jirka Líska
10. srpen 2024, 20:28

@Bob 9. srpen 2024, 19:25

Je zábavné sledovat jak vydáváte své domněnky za jasný budoucí vývoj:-)

Budoucnost sdílení se teprve uvidí, hodně záleží jaký bude další vývoj v energetice.

Bob
11. srpen 2024, 18:15

To o perspektivě energetických společenství s více zdroji není jen můj názor.

Jirka Líska
11. srpen 2024, 20:37

@Bob 11. srpen 2024, 18:15

O energetických společenstvích jste původně vůbec nemluvil a je to trochu něco jiného než sdílení.

Bob
11. srpen 2024, 23:30

Samozřejmě, že energetické společenství (komunita) je o sdílení a dávno jsem i o tom též psal.

Citáty z článku: "Kdo může elektřinu sdílet?

Novela do české legislativy zavedla dva nové pojmy: aktivní zákazník a energetické společenství."

"Co přinese komunitní energetika a sdílení elektřiny?

Komunitní energetika je založena na výrobě energie prostřednictvím zdrojů, především obnovitelných, které vlastní skupina občanů, obcí nebo jiných komunit. "

Odkaz na článek: seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-prehledne-jak-se-zapojit-do-sdileni-elektriny

Bob
9. srpen 2024, 10:56

Však co jsem psal o spotu hned na počátku?

A ještě tu o babičce a hodném vnukovi posílajícím babičce zadarmo elektřinu. To bude určitě podle Vás většinový model sdílení (ironie).

A ta babička bude minimálně do doby, než budou k dispozici příslušná zařízení, nebo spíše placené služby bude: It expertem (co si občas něco doprogramuje), orientuje se v nejnovější elektronice a software (viz home asistant a chytrá domácnost) a také je povoláním elektrikář s příslušným oprávnění na práce na nízkém napětí.

Jak jsme spolu diskutovali, co vše by bylo potřeba pro využívání sdílené elektřiny.

Já vím, že namítnete, že tohle vše jí nachystá ten vnuk (tedy spíše více vnuků, kde každý bude expert na něco). Ale zkuste takové babičce (nebo průměrnému odběrateli ve sdílení) vysvětlit, takové "prosté" věci, jak to ovládat a jak to třeba "nastartovat" po výpadku napájení.

Jirka Líska
9. srpen 2024, 18:34

@Bob 9. srpen 2024, 10:56

Nebude většinový, ale také to nebude výjimka, sdílení v nějaké komunitě.

Jasně, že to té babičce a každému, kdo to nezvládne, někdo nachystá a pomůže.

Vnuk, známý nebo někdo na kšeft, tak jako to funguje v jakémkoliv jiném oboru.

Nebo vy tak nefugujete, když něco nedokážete sám, tak si to sehnat jinde?

Nepodceňujte situaci, kdy budou moci lidé významně ušetřit na silovce, oni si řešení najdou.

Bob
9. srpen 2024, 19:25

Sdílení nebude pravidlem a v té malé množině bude ještě pidi množina, která si k tomu vše potřebné bude umět "zbastlit".

Samozřejmě, že se to časem bude dělat na kšeft. Jde o to, že ani potřebný hardware pro automatizaci nebude úplně levný. A bez ní to bude fungovat velmi špatně.

Sdíleni jeden-na jednoho nemá moc význam a prvotní zájem brzo opadne. Budoucnost mají větší komunity, kde nebudou pro sdílení elektřiny jako zdroje jen FVE, ale i úložiště, VtE, nebo třeba plynová kogenerační jednotka. Ale to už chce aparát, včetně datového centra a obousměrné komunikace na regulaci a vyúčtování. Určitě se na to v budoucnu najdou firmy se službou pro sdílení "al inclusiv" , ale ty to nebudou dělat zadarmo a je otázka, jak pak bude vypadat ekonomika.

Bob
9. srpen 2024, 19:32

Citát: "významně ušetřit na silovce"

No to je otázka, zda sdílením elektřiny z FVE bude možno významně ušetřit na silovce, když ve stejné době bude možno nakoupit silovku velmi levně, nebo i za záporné ceny jednoduše ze sítě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se