Domů
Obnovitelné zdroje
Zájem o fotovoltaiku letos pokračuje, žádostí je meziročně třikrát více
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Zájem o fotovoltaiku letos pokračuje, žádostí je meziročně třikrát více

Prudký nárůst poptávky po zřízení fotovoltaických elektráren v ČR pokračuje i letos. V prvním čtvrtletí roku stoupl počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku na 21.587, což je meziročně třikrát více. Vyplývá to z údajů Státního fondu životního prostředí ČR a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT). Podle CAFT se postupně zkracuje doba na instalaci elektrárny.

Zájem o pořízení fotovoltaiky začal v důsledku zdražování dodávek energií už loni. V Česku bylo zprovozněno 33.760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent.

„Rostoucí čísla nasvědčují, že v počtu instalovaných fotovoltaických panelů čeká Česko sice opět rekordní rok, zároveň však tempo růstu už není tak divoké. Můj odhad je, že z fáze raketového růstu se dostáváme k postupné stabilizaci trhu,“ řekl předseda CAFT Aleš Hradecký.

Podle šéfa Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy jsou za dalším růstem poptávky tři základní faktory. „Jednak ministerstva zpřístupňují stále víc své dotační programy a ten nejpodstatnější, Nová zelená úsporám, má díky vysoké ceně povolenky i víc peněz. Zadruhé, od ledna platí nová legislativa, která obrovsky zjednodušuje byrokracii pro bytové domy. A zatřetí, ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) chystá nové podmínky pro sdílení energie a hodně spotřebitelů na to chce být připraveno,“ uvedl Chalupa.

Solární panel na střeše
Ilustrační foto

Další nárůst poptávky doprovází i zájem o větší elektrárny. Podle společnosti Woltair průměrný výkon instalovaných zařízení vzrostl meziročně o kilowattu na 8,5 kilowattu. Ještě markantnější je pak podle firmy navyšování kapacit u baterií, kde vzrostla průměrná kapacita o tři kilowatthodiny na současných deset kilowatthodin. Dalším z trendů je podle společnosti sílící zájem o financování fotovoltaiky úvěrem, který využívá až čtvrtina klientů. Loni to bylo kolem desetiny.

I přes pokračující růst poptávky montážní firmy postupně zkracují dobu instalace fotovoltaické elektrárny. Podle průzkumu CAFT 62 procent firem zprovozní fotovoltaiku na rodinném domě do tří měsíců od uzavření smlouvy. Do čtyř měsíců to pak stihnou čtyři firmy z pěti. Delší čekací lhůty uvádí podle průzkumu asi 19 procent montážních firem. Loni se instalační doby pohybovaly i kolem deseti měsíců.

I přes velkou poptávku se ovšem některé firmy potýkají s problémy. Hospodářské noviny (HN) tento týden uvedly, že energetický holding Malina, který je jedním z největších dodavatelů střešní fotovoltaiky i Česku, si v předchozích měsících nabral více objednávek, než je schopen uskutečnit. Podle HN majitel firmy už nabídl společnost k prodeji, zatím však bez výsledku. HN ovšem zároveň upozornily, že firma pokračuje v instalacích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Richard Vacek
5. duben 2023, 18:30

Jedná se o důkaz selhání energetické politiky státu. Lidé se stávají samozásobiteli, protože si tak pořídí energii levněji, než od síťových dodavatelů.

Pokud stát stejně selže i v zemědělské politice, budou si lidé pořizovat slepičky, nebo i toho pašíka.

Marek Kuchejda
5. duben 2023, 20:48

Taky mám takový pocit. Stát je tak bezradný, že je ještě rád, že si lidi dokážou pomoci sami. Stačí odbourat byrokracii a hned to jede jak po másle.

Uvedu jeden příklad totální neschopnosti u nás cokoliv postavit. Tady na Opavsku byly v říjnu minulého roku postaveny 4 nové větrné turbíny Vestas 2,2 MW , které rozšířili stávající park Melč - Moravice, který čítal 2 ks turbíny Vestas taktéž o výkonu 2,2 MW. Jenže ony se ještě teď v dubnu 2023 netočí. respektive točí se na střídačku jen dvě. A příčina. ČEZ distribuce nebyl schopen postavit novou přípojku, která měla posílit stávající vedení. Předpokládány termín zprovoznění nové přípojky bude až za dva roky. Takže investice za stovky miliónů je znehodnocena kvůli jednomu věcnému břemenu. A to prosím chceme velkolepě stavět nový jaderný blok. Můj předpoklad je, že to jádro bude stát třikrát více než se počítá a délka výstavby bude taky třikrát delší než se počítá. Proto všem radím. Postarejte se sami o sebe. Zateplujte, stavte fotovoltaiku a nehleďte na nějakou ekonomickou návratnost. Protože ono se to vyplatí vždy. I když z dnešního pohledu to tak nevypadá.

Antonín Mikeš
5. duben 2023, 21:13

458/2000 par 23 odst. (3) Výrobce elektřiny je povinen

pís. a) na své náklady zajistit připojení svého zařízení k přenosové soustavě nebo k distribuční soustavě,

Jan Veselý
5. duben 2023, 23:07

Což určitě učinil. Vypadá to, že problém je, že distributor svou část neplní.

koumák
6. duben 2023, 11:13

pokud má VE revize, splní podmínky připojení dané Distribuční smlouvou, tak ho distribuce připojí, pane Veselý.

hellokitty
6. duben 2023, 12:44

"nebyl schopen postavit novou přípojku" "kvůli jednomu věcnému břemenu" - ako ho distribuce pripoji, ked tam ta pripojka nie je fyzicky postavena?

Marek Kuchejda
6. duben 2023, 02:04

Že distributor je povinen je jasné. Jenže vybudovat několikakilometrovou přípojku a dohodnout se se stovkami vlastníků pozemků už tak jednoduché není. Když si jeden postaví hlavu a vyloženě to bojkotuje, tak je to na dlouhou trať.

Michal K.
6. duben 2023, 07:23

a teraz si predstavte, ze by niekoho napadlo, prejst napriklad na elektromobilitu. existujuce vedenie nepostacuje a bude ho treba vyznamne posilovat. to si neviem ani len predstavit.

este, ze nikomu nehrabe vo vezi, a nechce diktovat ziaden typ pohonu, pripadne nejaky typ pohonu zakazovat ...

Antonín Mikeš
6. duben 2023, 09:38

Nikde v zákoně nevidím "Že distributor je povinen je jasné." píše se tam výrobce elektřiny, v tomto případě majitel VE.

Jinak to že se točí jen část větrníků je velmi běžné, poměrně často jezdím kolem VE na Karlovarsku a ze čtyř vrtulí se vždy točí jen tři, znáte někdo důvod?

koumák
6. duben 2023, 11:12

Právě jste to napsal- není jednoduché postavit přípojku přes x vlastníků, a co myslíte, že je to jiné pro majitele VE nebo pro distributora! Prostě si protiřečíte, a ti, co VE stavěli měli mít připojení vyřízené, tečka!

Josef
5. duben 2023, 21:02

Sám mám 1f FV cca 40 kWp (samozřejmě bez dotace) ale než bych se do něčeho takového zapojil, tak zůstane polovina elektřiny nevyužita na střeše. Tak a jak to máte Vy, vaše 1F rarita je skutečnost nebo fikce?

Richard Vacek
6. duben 2023, 04:51

Samozřejmě běží k mé spokojenosti. Už jsem si i říkal, jestli nemám pomoci zachraňovat planetu a posílat elektřinu sousedovi s tím, že přes zimu bych si polovinu vzal zpět. Ale nakonec bych skončil jako zločinec, tak to zůstane na střeše. Víc než 60 kWh denně totiž do baráku ani teď, když se topí, nedostanu.

Josef
6. duben 2023, 14:28

Já jen že jste psal, že máte 1F FVE 40kwp, ale nedodal jste kolik máte a jakých střídačů. je to velmi unikátní, řekl bych řešení, a neekonomické určtě a topíte TČ?

Richard Vacek
6. duben 2023, 15:44

Mám 1f, paralelně 3 střídače (tedy 3x5kW), které se zapínají dle spotřeby (hlavně v zimě se tím ušetří nějaká elektřina). Vytápění elektrické - těžké akumulační podlahy + vzduch 4x klimatizační jednotky, krb. Baterie cca 40 kWh.

Prioritou je soběstačnost a nezávislost na síťových dodavatelích (nejen v elektřině), ne cena.

Josef
6. duben 2023, 17:53

Pane Vacku, Vy máte 3F topení, 1F paralelní FVE, to je scifi, co na to revizák?

Richard Vacek
6. duben 2023, 18:04

Asi si nerozumíme. Mám 1f ostrov, kde pracují až 3 měniče paralelně. Distributora používám jen v zimě na dobíjení baterií. 3f spotřebiče mám - např. cirkulárka nebo štípačka, ale ty napájím přes zvyšující frekvenční měnič 1f 230V/3f 400V. Alternativně je mohu napájet přímo přes jiný měnič (používá se ve světě hlavně na čerpání vody), který dělá přímo z 500 V z FV panelů 3x400 V, ale ten potřebuje slunce, jinak cirkulárka 4 kW musí běžet na nižší otáčky.

A o revizákovi jsem nic netvrdil. Nevím, jak by mi v čemkoliv pomohl.

Bob
6. duben 2023, 22:18

Pane Vacek:

Vy máte 1f FVE 40 kWp připojenou na střídače 3*5=15 kW???

Pokud v zimě odebíráte ze sítě (na nabíjení akumulátorů), tak ovšem nemáte ostrovní FVE.

Platilo tedy pro Vás ještě nedávno omezení do 10kWp, nebo snad máte licenci na FVE?

Pokud máte rozvody v domě jen jednofázové, tak takové (běžné rozvody jištěné na 16 A) i tři ze tří střídačů umožňují přenést jen max. 11 kW.

Takže Vy máte instalováno ve FVE 40 kW a využít z toho můžete max. 11 kW? Případně i s nabíjením 15 kW (max. výkon střídačů)? A to vše při porušení zákona, připojovacích podmínek a dalších předpisů. Na to Vám někdo dal revizní zprávu, nebo to máte "načerno"?

Nebo to jsou spíše pohádky?

Josef
7. duben 2023, 10:16

Pane Vacku,

čím déle se v tom dále hrabeme tím více mi to připadá jako pohádka, vy jste černý odběratel?

intfor
5. duben 2023, 21:41

Ale stát to tak přeci chce a ještě to dotuje. Takže to je úmysl, ne selhání. Jestli je to dobrý, nebo špatný, úmysl, je věc jiná.

Ale třeba dojde i na ty slepice. Např. nejdřív stát domácí chovy zakáže, třeba kvůli ptačí chřipce, pak se zpřísní regulace velkochovů, pak se při nedostatku vajec velkochovy masivně zdaní a nakonec se začnou domácí chov dotovat.

energetik
6. duben 2023, 08:17

A jak by jste si to představoval? Jako že by stát měl vyvlastňovat například střechy domů a stavět na nich státní elektrárny? A malé vodní elektrárny zalít betonem?

Haló, probuďte se, už je 34 let po komunizmu.

energetik
6. duben 2023, 08:21

I spousta firem jsou samozásobiteli, ŠKODA, Třinecké železárny a vlastně i ČEZ napájí data centra i osvětlení na WC v areálech elektráren z technologické spotřeby.

Takové nekalé živly nám zde rostou, že ?

Antonín Mikeš
6. duben 2023, 09:43

Ano, také větší firmy zaměstnávají účetní, ale většina živnostníků si službu účetní jen objedná, nebude ji přece živit celý rok, když má pro ni práci na desítky hodin ročně. Tedy velké firmy s velkou spotřebou snadno zaměstnaní energetika a strojníka, případně i nákupčího energií.. malým se bez dotací ani nevyplatí vybudovat zdroj..

Petr
6. duben 2023, 10:34

Je to normální a správný posun. Proč vyrábět energii na druhé straně republiky a složitě ji přenášet, když si jí můžu vyrobit a spotřebovat přímo na místě?

Richard Vacek
6. duben 2023, 10:56

Třeba ze stejných důvodů, proč mít drůbežárnu, když mi může dát vajíčka moje vlastní slepice?

Celý vývoj lidstva totiž ukazuje, že koncentrace výroby čehokoliv je efektivnější, než aby si všechno člověk zaopatřoval sám. On se specializuje a třeba i v automobilce u pásu vytvoří podstatně vyšší hodnotu, než aby byl samozásobitelem. A za vydělané peníze si koupí jak vajíčka, tak elektřinu.

hlpb
6. duben 2023, 11:14

Příklad vajíček ukazuje, že statisíce lidí v ČR dávají přednost vejcím, které snesou jejich slepice + tyto vejce od nich nakupují sousedi a známí. To samé platí pro ovoce a zelinu, nebo studniční vodu, či vlastního palivového dříví. A důvody jsou dva: mnohem nižší cena vajec, zeleniny, ovoce, vody, dříví, a pak je to kvalita například vajec, zeleniny, ovoce. U vlastní elektřiny je to stejné, mnohem nižší cena + určitá nezávislost na distribuční soustavě a ochrana před případným růstem cen.

Bob
6. duben 2023, 22:33

Má to jen "několik háčků":

- Proč složitě přenášet energii na druhou stranu republiky (kvůli OZE) se zeptejte Němců.

- Speciálně v případě FVE se ovšem ty rozvodné sítě musejí dimenzovat stejně, jako by FVE nebyly. Pro případ, kdy FVE nevyrábějí (i kdyby to byl jen jeden den v roce).

- Vede to k tomu, že musíme udržovat stávající vedení a trafa k současným elektrárnám (z kterých se stanou záložní zdroje) a navíc novou infrastrukturu k větrným a solárním parkům (nebo oblastem jejich soustředění). No a navíc ještě další k akumulačním kapacitám (PVE, nebo velkým bateriím).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se