Domů
Obnovitelné zdroje
Zájem o instalaci fotovoltaik a tepelných čerpadel na severu Čech výrazně roste
Zdroj: Svaz moderní energetiky
Zdroj: Svaz moderní energetiky

Zájem o instalaci fotovoltaik a tepelných čerpadel na severu Čech výrazně roste

Zájem o instalaci fotovoltaik a tepelných čerpadel na severu Čech výrazně roste. Ve srovnání s rokem 2020 je to o více než sto procent v Ústeckém a Libereckém kraji. Dodací lhůty se prodloužily. Od podpisu smlouvy k instalaci systému to trvá tři až čtyři měsíce. ČTK to dnes řekl Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ.

V celé republice ČEZ Prodej nainstaloval loni 1514 střešních fotovoltaických elektráren. Klienti mají podle Schneppa zájem zejména o solární elektrárny doplněné bateriovými systémy, těch bylo nainstalováno celkem 939. Stoupl i zájem o tepelná čerpadla, jichž technici ČEZ v českých domácnostech zapojili 1118. V roce 2020 jich bylo 514.

Z celkového počtu instalací fotovoltaik v roce 2021 na celé území severních Čech připadá 203, a to 117 v Ústeckém a 86 v Libereckém kraji. V případě bateriových systémů jich bylo v Ústeckém kraji zprovozněno 52, na Liberecku 61. Tepelných čerpadel přibylo na Ústecku 138, v sousedním kraji 62. Ve srovnání s rokem 2020 se podle mluvčího jedná mnohdy o více než stoprocentní nárůst sledovaných technologií v obou krajích.

„Zájem o naše služby v oblasti moderní energetiky rychle roste. Prakticky každý už dnes při stavbě nového domu nebo při rekonstrukci střechy přemýšlí o tom, zda si pořídit také fotovoltaiku. Solární elektrárny se už stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií,“ uvedl ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Oblíbená je podle mluvčího i kombinace s tepelným čerpadlem, kdy je možné řídit celou domácnost pomocí společného softwaru. Dokáže ovládat i další spotřebiče a technologie (osvětlení, žaluzie, garáž, vyhřívání bazénu apod.). Aplikace pracuje také s předpovědí počasí a automaticky snižuje energetickou náročnost.

ČEZ Prodej uzavřel více než tisíc smluv na další fotovoltaiky a baterie, které bude zapojovat v letošním roce. Díky velkému zájmu ve druhé polovině loňského roku se nicméně podle Schneppa prodlužuje doba, která je nutná pro vyřízení celé instalace. „Jedeme na 150 procent a nepolevujeme ani teď v zimě. Budeme instalovat, dokud nám to počasí dovolí. Nabíráme nové lidí tak, abychom mohli poptávku zákazníků co nejrychleji uspokojit,“ uvedl Petr Ouška z podniku.

Na dodací lhůty má vliv také epidemie koronaviru, některé součástky je podle mluvčího obtížné získat. Zhruba měsíc obvykle trvá vyřízení dotace od ministerstva životního prostředí. Od podpisu smlouvy k instalaci fotovoltaiky tak mohou uběhnout podle Schneppa tři až čtyři měsíce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
De Carbon
26. leden 2022, 17:10

Oproti sousednim statum to je zatim bida. Ale cim vic jich bude, tim vic se sousede presvedci, ze to je dobra vec a nesmysly o FVE se rozplynou jak para nad hrncem. Tak lidi, dotoho a k FVE jeste BEV.

Vojvodik Petr
26. leden 2022, 18:40

Bída lidí je způsobená právě těmito nesmysly.

Němci ted čmoudí jako o závod.

Blbost je nekonečná.

De Carbon
26. leden 2022, 19:12

Domaci FVE usetri nemale mnozstvi emisi, ale to se nikde v bilanci neobjevi. Nikdo totiz nevi, kolik si kazdy doma vyrobi a sam spotrebuje. Takze ty oficialniu daje nejsou zase tak vypovidajici. Ve skutecnosti je vyroba EE v Nemecku mnohem zelenejsi. V CR je domaci vyroba zatim nizka a tak to nema takovou vahu.

Ivan Novák
27. leden 2022, 11:31

Fraunhofer výrobu FVE pro vlastní spotřebu v Německu uvádí. Není úplně zanedbatelná, ale k ozelení celkové výroby elektřiny přispívá relativně málo.

hlpb
27. leden 2022, 11:59

Každý rok se v Německu připojí cca 250 tisíc střešních FVE, a cca 150.000 ks bateriových úložišť. Vzhledem k cenám EE čeká celou Evropu obrovský růst střešních FVE, navíc některé spolkové země Německa uzákonily povinnost střešních FVE pro komerční stavby, v dohledné době to bude i RD

hellokitty
30. leden 2022, 14:31

mne FVE rocne usetri emisie, ktore stacia na najazd 15000 km benzinoveho auta s motorom normy Euro 4

ll
26. leden 2022, 23:45

Naláduji kamna uhlím a mám teplo kdykoliv za minimální náklady.

De Carbon
27. leden 2022, 12:15

Aktualni cenik nahodneho prodejce uhli vykazuje cenu ca. 4500 Kc/t. Ale take jsem znal jednoho ktery uhli nemusel kupovat a mel plny sklep.

Turby
27. leden 2022, 22:28

1t uhli spaleneho v automatickem kotli je cca 2.5MW. To neni za 4500 czk i s dovozem vubec spatne.

V ee jsem za 2.5MW s tarifem D45 nyni na cca 15000 czk. A to jeste neni zdrazovani ee konec.

Chapu, ze pro mnohe bude uhli opet resenim cen plynu a ee.

De Carbon
27. leden 2022, 22:43

Ktery dodavatek EE uctuje v D45d v NT 6 kc/kWh? Mate to nejake popletene.

De Carbon
27. leden 2022, 22:53

Jeste k vyhrevnosti hnedeho uhli. V pradavnu jsme take topili uhlim a nekdy horelo dobre a nekdy potvora nehorelo vubec. Zalezelo z ktereho dolu privezli. Ledvice mely dobre uhli a uz si nepamatuji od kud bylo to ohnivzdorne uhli. Vyhrevnost je uvadena v sirokem rozmezi. Výhřevnost hnědého uhlí – 2,78 – 5,28 kWh/kg. A jeste musite zohlednit ucinnost kotle. Kdyz pouziju udavanou ucinnost 85%, tak vase porovnani s EE uz neni tak dobre. A kdyz tu drazsi EE prozenu pres TČ, tak topim levneji nez s vasim uhlim.

Turby
28. leden 2022, 09:50

vyhrevnost jsem pocital na spodni hranici 3.5kw/kg. a ucinnost automatu cca 85% jsem take zapocial. matematika ti teda vazne moc nejde.

kwh pres 5kc v d45 je bohuzel realita.

a s tim tc. zdaleka ne kazdy ma moznost instalace zemniho kolektoru nebo vrtu. at technicky ci financne. a z tc vzduch-x zadny dobry cop do radiatoru ve starsim dome neziskas. takze tu opet jen uvadis polopravdy a pololzi tak jak se ti to zrovna hodi.

De Carbon
28. leden 2022, 11:25

Muj tarif ma uplne jiny cenik nez pisete. Na vytapeni musite pocitat s NT, ktery plati 20h/d. A tam je 5Kc/kWh nadhodnocena. Muzete pouzit i tarif D57d, ten je vyhodnejsi.

Vase kalkulace 3,5kWh/kg muze i nemusi platit. A jak provozujete kotel v prechodnem obdobi, kdy je potreba jen trochu zavlazit? To vam bezi 24h jen pro radost, nebo behate zatopit kazdy den vecer?

A prosim o vynechani veskerych invektiv.

hellokitty
30. leden 2022, 14:29

a je v tej cene 4500/t zapocitany aj naklad na liecebne vylohy obcanov, ktori tie humace musia dlhodobo vdychovat a potom castejsie navstevuju lekara a zatazuju zdravotny system?

bez negativnych externalit je vsetko strasne levne, aj ten palmovy olej vykupeny krvou orangutanov...

Petr
27. leden 2022, 15:06

Ještě nezapomeňte vytáhnout rouru co vede z kamen do komína, ať to nemusí sousedé čuchat.

Turby
27. leden 2022, 22:36

S automatem na uhli ani nevis, ze ho soused ma. Viditelne nekouri, nesmrdi.

Zilka ti praskne jen kdyz ti to soused rekne. Ale soused vi co jsi zac tak se bude jen usmivat a mlcet :-)

nikdo
29. leden 2022, 18:15

Z článku: Oblíbená je podle mluvčího i kombinace s tepelným čerpadlem, kdy je možné řídit celou domácnost pomocí společného softwaru. Dokáže ovládat i další spotřebiče a technologie (osvětlení, žaluzie, garáž, vyhřívání bazénu apod.).

Neuvěřitelné plýtvání to si jako za naše daně milionáři vyhřívají bazén?!

Ať si každý kdo o to stojí nainstaluje FVE a tepelné čerpadlo, ale za své bez dotací.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516