Domů
Obnovitelné zdroje
BP a TotalEnergies vydražily kapacity OZE v Severním moři
list
Zdroj: Flickr /

BP a TotalEnergies vydražily kapacity OZE v Severním moři

Společnosti spojené s produkcí fosilních paliv zvítězily v poslední německé aukci pro offshore větrné elektrárny v Severním a Baltském moři. BP a TotalEnergies postaví v německých vodách větrné elektrárny na moři o výkonu 7 gigawattů (GW). Podle serveru EURACTIV to poukazuje na atraktivitu obnovitelných zdrojů v celé Evropě.

Analytici společnosti Jefferies upozornili na vysokou cenu aukce a dodali, že to znamená "velký zájem energetických společností o evropské lokality pro větrnou energii na moři".

Tři lokality v tendru, každá na výstavbu 2 GW větrných turbín na moři, se nacházejí asi 120 km severozápadně od ostrova Helgoland v Severním moři a jedna s 1 GW leží v Baltském moři, asi 25 km od ostrova Rujána.

BP diverzifikuje portfolio

Společnost BP získala práva na výstavbu dvou projektů, čímž vstoupila do oblasti větrné energie na moři v kontinentální Evropě.

„Pro BP je to významný milník, který ukazuje naše odhodlání přejít na integrovanou energetickou společnost," uvedl šéf divize větrné energie na moři BP Matthias Bausenwein.

Doplnil tak prohlášení zveřejněné na webu BP, které odkazuje na navýšení investic BP do transformace energetiky.

„Přestože dnes investujeme hlavně do ropy a plynu, zvýšili jsme globální investice do našich aktivit s nižšími emisemi oxidu uhličitého, obchodů s potravinami a obchodování s energií, které nazýváme "motory růstu transformace", z přibližně 3 % v roce 2019 na přibližně 30 % v roce 2022,“ uvádí BP na svých stránkách.

BP dodala, že k jejich dekarbonizační strategii patří závazek vybudovat do roku 2025 obnovitelné zdroje energie o instalovaném výkonu 20 GW a do roku 2050 pak plánují dodat dalších 30 GW instalovaného výkonu.

Podle Bausenweina bude pak energie konkrétně z nyní vysoutěžených kapacit v Severním moři sloužit k výrobě nízkouhlíkového neboli zeleného vodíku a biopaliv a také k zásobování sítě nabíjecích stanic pro elektromobily koncernu.

Společnost BP uvedla, že tento krok je plně v souladu s její integrovanou energetickou strategií a disciplinovanou alokací kapitálu, a dodala, že očekává výnosy z projektu ve výši 6 až 8 %.

Počáteční platby společnosti BP v celkové výši 678 milionů EUR, což odpovídá 10 % nabídkové částky, budou vyplaceny do července 2024. Zbývajících 90 % bude vyplaceno v průběhu 20 let, až budou projekty uvedeny do provozu.

TotalEnergies posiluje svou pozici na trhu s elektřinou

Další dvě lokality, které zahrnují práva na rozvoj, výstavbu a provozování elektráren a na získání síťových připojení, získala francouzská národní společnost TotalEnergies.

„Náš vstup na trh s větrnou energií na moři v Německu, největším evropském trhu s elektřinou, je klíčovým krokem v realizaci naší strategie stát se integrovaným ziskovým hráčem na trzích s elektřinou," uvedl generální ředitel TotalEnergies Patrick Pouyanné.

Devadesát procent výnosů z tendru půjde na snížení nákladů na elektřinu a opatření na ochranu mořského prostředí, uvedl regulační úřad.

Společnost TotalEnergies uvedla, že zaplatí německé spolkové vládě 582 milionů eur. Dodala, že roční příspěvek bude vyplácen také provozovatelům elektroenergetických přenosových soustav, kteří mají na starosti připojení projektů po dobu 20 let od uvedení lokalit do provozu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
23. červenec 2023, 22:52

Docela by mě zajímala ekonomika projektu jinými slovy kdo to ve skutečnosti zaplatí myslím tím skutečné náklady na ten projekt , protože táhnout podmořské vysokonapěťové kabely stovky km a ještě platit za možnost výstavby kolik bude stát ta elektřina ??

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se