Domů
Větrné elektrárny
Za lokality pro offshore větrné elektrárny zaplatí investoři Německu miliardy eur
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

Za lokality pro offshore větrné elektrárny zaplatí investoři Německu miliardy eur

Poté, co v posledních letech několik aukcí na podporu výstavby větrných elektráren na moři v Německu ukázalo, že investoři jsou ochotní „soutěžit“ s nabídkou na nulovou provozní podporu, přichází změna. V letošní první německé aukci pro offshore větrné elektrárny se soutěžilo o nevyšší možnou nabídku, kterou budou investoři ochotni za lokalitu pro výstavbu větrných parků zaplatit. Za lokality z poslední aukce, ve kterých by mohly vyrůst stovky až tisíce větrných turbín, by Německo mělo do půlky tohoto století inkasovat přes 12 miliard eur.

Německo v posledních letech přešlo v oblasti podpory výstavby centralizovaných obnovitelných zdrojů na systém aukcí. Země přitom systém fungování aukcí a jejich podmínky pravidelně upravuje, čímž reaguje na zájem či nezájem investorů, stejně jako na aktuální podmínky.

Jednou ze zásadních změn byla i úprava aukcí pro offshore větrné elektrárny, kdy developeři větrných parků na moři v posledních několika kolech nabízeli nulovou provozní podporu. V tomto případě bylo nemožné vybrat vítěze na základě nejnižší požadované garantované výkupní ceny.

Změna systému z dostaň zaplaceno na zaplať

Německo tak přistoupilo k zásadní změně, kdy naopak developeři offshore parků soutěží s nevyšší možnou cenou, kterou jsou ochotni za zajištění lokality pro výstavbu zaplatit. Na začátku června tak proběhla první letošní aukce pro oblasti v Severním a Baltském moři, které nebyly centrálně prozkoumány. K soutěžení byly k dispozici celkem čtyři lokality, ve kterých by mohly vyrůst větrné elektrárny o souhrnném instalovaném výkonu 7 GW. Tyto elektrárny by měly zahájit provoz do roku 2030.

Konkrétně se jednalo o tři lokality v Severním moři, každou s potenciálem pro 2 GW výkonu, a jednu lokalitu v Baltském moři, která by měla nabídnout dostatek prostoru pro 1 GW výkonu. Lokality v Severním moři leží dle německého síťového regulátora zhruba 120 km severozápadně od souostroví Heligoland, v případě Baltského moře je lokalita vzdálena zhruba 25 km od ostrova Rujána.

Premiéra pro dynamickou aukci

Jelikož do aukce byla opět podána řada nabídek s požadavkem na nulovou garantovanou výkupní cenu, konkrétně osm nabídek pro lokality v Severním moři a devět pro lokalitu v Baltském moři, došlo vůbec poprvé na online dynamickou aukci.

Cílem tohoto procesu je umožnit developerům soutěžit o to, kdo za požadovanou lokalitu nabídne více. Podle regulátora bylo nutné provést několik kol, ve kterých se cena postupně navyšovala. V případě lokality N-11.1 proběhlo celkem 64 kol, u lokality N-12.1 65 kol, pro N-12.2 55 kol a pro lokalitu O-2.2 celkem 72 kol.

Úspěšnou účastí v aukci si developeři offshore větrných parků kromě práva na jejich výstavbu a provoz zajistí také nárok na kapacitu pro připojení parků do tamní soustavy. V případě offshore větrných elektráren je v Německu výstavba připojovacích vedení běžně zajištěna provozovateli přenosové soustavy, přičemž tyto náklady následně hradí odběratelé elektřiny.

„Výsledky potvrzují atraktivitu investic do offshore větrné energetiky v Německu. Konkurence na poli větrných elektráren na moři je vyšší než kdy jindy. Tyto výsledky jsou důležitým krokem směrem k dosažení cíle navýšení instalovaného výkonu v offshore větrných elektrárnách o hodnotě 30 GW do roku 2030,“ uvedl prezident německého síťového regulátora Klaus Müller.

Celkově by tak vysoutěžené lokality měly Německu přinést do roku 2050 na 12,6 miliard eur, přičemž většina peněžních prostředků by měla směřovat na snížení cen elektřiny pro odběratele, a to konkrétně 90 %. Peníze budou developeři parků platit provozovateli přenosové soustavy po dobu 20 let, a to rovnoměrně každý rok od zprovoznění elektráren, která má proběhnout v roce 2030.

Zbylých 10 % bude vyčleněno na ochranu životního prostředí na moři a podporu ekologického rybaření. Finanční prostředky určené na ochranu životního prostředí musí developeři uhradit do německého státního rozpočtu do jednoho roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Milan Vaněček
19. červenec 2023, 15:53

Tak by to mělo být: "Změna systému z dostaň zaplaceno na zaplať" za budování velkých, ziskových OZE. A Němci budou mít v 2030 dost elektřiny v zimě (+30 GW na moři je pěkné číslo) a kvůli prudkému nárustu FVE i v létě.

Konečně přestanou zvedat cenu elektřiny v regionu a snad také Francie bude mít své JE už dobře udržované.

VF
19. červenec 2023, 16:14

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Bohuzel vetsinou nasi energetici maji hlavu strcenou v zadnici devadesatek a vetsinou jeste hloubeji. Misto aby se snazili domluvit s baltskymi staty podminky, za jakych by se cr mohla ucastnit takovychto aukci a projektu, tak stavime jaderne vzdusne zamky. Kdyz muzeme transportovat ropu a Rujany, proc nemuze transportovat elektrinu? No protoze bychom museli vytahnout hlavu z te zadnice, a to boli. V cine se stavi vedeni pres 3tis km dlouha, k baltu to neni tak daleko. Jednou na to prijdeme, ale bude to bolet. A stat spoustu penez, co se jeste utopi v nesmyslnych projektech. Jen podotknu, ze bychom nebyli prvnim statem, ktery nema pristup k mori, a presto planuje morske VTE.
.

Antonín Mikeš
19. červenec 2023, 16:50

Ať se obchodníci domluví na čem chtějí, kdo jim brání kupovat EE z Baltu? Jak prosím chcete stavět české vedení v Německu (tam to neumí ani sami Němci) nebo Polsku? Pro posílení mezistátní kapacity jsem určitě ale zbytek si musí řešit trh. Rozdíl mezi JE a VTE je ten že JE je řiditelný zdroj, proto ho musí zajistit stát nebo nastavit trh tak aby ho zajistil trh. Na ranné brambory na mé zahrádce mi také nikdo nepřidá, ale zemědělcům výrobu dotujeme, aby byly brambory po celý rok. Bolet bude až nebudou brambory.. totiž ta elektřina.

Jan Veselý
19. červenec 2023, 22:00

Pár desítek km do Saska a Lužice, ty jsou zasíťované a propojené se zbytkem Německa více než dobře, stejně tak jako SZ Čechy se zbytkem republiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se