Domů
Rychlé zprávy
Equinor a BP plánují v New Yorku vybudovat centrum pro offshore větrné elektrárny
Vizualizace komponent větrných turbín v NY
Zdroj: Equinor

Equinor a BP plánují v New Yorku vybudovat centrum pro offshore větrné elektrárny

Společnosti Equinor a BP minulý čtvrtek oznámily uzavření dohody na přestavbu stávajícího přístavního terminálu South Brooklyn (SBMT) ve významné středisko pro plánované projekty přímořských větrných elektráren. Lokalita má v budoucnu umožňovat manipulaci a kompletaci největších a nejsofistikovanějších komponentů větrných elektráren. Lokalita má sloužit pro rozvíjející se americké odvětví větrné energetiky na východním pobřeží.

Na základě dohody, která byla podepsána také provozovatelem terminálu, chtějí BP a Equinor společně v lokalitě vybudovat centrum pro provoz a údržbu a manipulační plochu. Do projektu chtějí společnosti investovat mezi 200 a 250 miliony dolarů, které mají být použity na modernizaci infrastruktury. Společnosti mají rovněž ambici rozvinout přístavní lokalitu SBMT do zařízení s nízkými emisemi.

Přístav se tak má proměnit ve špičkové zařízení, které bude využito například pro projekty Empire Wind a Beacon Wind. Oba projekty vlastní napůl BP a Equinor, jejich celkový instalovaný výkon má po dokončení činit 3,3 GW. Projekt Empire Wind má být realizován v oblasti 15 – 20 mil od pobřeží Long Islandu, nájemní smlouvu pro oblasti společnosti získaly v roce 2017. Lokalita pro Beacon Wind se nachází 20 mil na jih od ostrova Nantucket, nájemní smlouvu na ní BP s Equinorem získaly v roce 2019. Beacon Wind by měl být dokončen v roce 2028.

Lokalita se má stát výchozím bodem pro další plánované projekty přímořských větrných elektráren v New Yorku

S rozlohou přibližně 74,1 akrů bude SBMT jedním z největších specializovaných přístavních zařízení v USA. Zároveň se jedná o jedinou nábřežní průmyslovou lokalitu v oblasti New Yorku, která má dostatečnou kapacitu k tomu, aby zde mohly probíhat činnosti spojené se skladováním, manipulací a montáží generátorů větrných turbín v rozsahu, jaký vyžadují výrobci komponent.

„Tato dohoda značí důležitý posun v našem závazku vůči státu New York, který spočívá v poskytování obnovitelné energie a povzbuzuje novou ekonomickou aktivitu a vytváří trvalá pracovní místa,“ uvedla Siri Espedalováa Kindemová, prezidentka Equinor Wind U.S.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Karásek
7. březen 2022, 12:52

Tak konečně nějaká dobrá zpráva. Sned i v USA po letech začne větrná energetika zažívat pořádnů boom.

Jan Veselý
7. březen 2022, 15:00

Onshore VtE si v USA drží už celkem dlouho solidní postavení. Teď ještě jestli budou umět a chtít využít mělká moře, hlavně na východě, USA. Tam je k dispozici obrovský potenciál a je kousek od populačních center.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se