Česku chybí projekty větrných elektráren. I přes štědrou podporu je zájemců málo
V České republice proběhla historicky třetí aukce na podporu obnovitelných zdrojů. Aukce se dosud těší spíše vlažnému zájmu investorů, a to kvůli nedostatku připravených projektů. Ani třetí aukce se totiž nezaplnila, a to i přes relativně vysoké hodnoty podpory garantované formou rozdílových kontraktů.
Aukce na obnovitelné zdroje se rozjíždějí v České republice zatím velice pomalu. O tom svědčí i výsledky třetí aukce, ve které zájemci z řad investorů soutěžili o provozní podporu pro větrné elektrárny, malé vodní elektrárny a modernizaci elektráren spalujících bioplyn.
Pro větší projekty jsou přitom aukce jedinou příležitostí, jak provozní podporu získat. Podle pravidel Evropské unie totiž provozní podpora pro zdroje větší než 1 MW (nebo 6 MW, resp. 6 jednotek větrných elektráren) musí být udělována v soutěžním výběrovém řízení, tedy v aukci.
Do třetí aukce přišly celkem 4 nabídky
Ministerstvo průmyslu a obchodu obdrželo v třetí aukci celkem 4 nabídky, přičemž všechny splnily podmínky aukce. V kategorii větrných elektráren přišly tři nabídky, v aukci určené pro malé vodní elektrárny přišla jedna nabídka.
Pokud skutečně dojde k výstavbě zdrojů, které v aukci uspěly, zvýší se výkon větrných elektráren v České republice o 24,8 MW. Přibližně tři čtvrtiny tohoto výkonu mají termín pro uvedení do provozu stanovený do konce roku 2027. Zbývající nabídka od společnosti VTE Maletín, s.r.o. má termín pro uvedení do provozu stanovený na konec roku 2025.
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zatímco v předchozí aukci zájemci o podporu v případě větrných elektráren požadovali nejvyšší možnou referenční cenu (3500 Kč/MWh), ve třetí aukci tuto cenu požadoval pouze jeden zájemce. Zbylí dva se spokojili s cenou mírně nižší (3230 Kč/MWh, resp. 3440 Kč/MWh).
Vůbec první nabídku na podporu malých vodních elektráren podalo Povodí Vltavy, státní podnik. Povodí Vltavy plánuje postavit malou vodní elektrárnu o výkonu 1,8 MW, přičemž za každou vyrobenou MWh má díky účasti v aukci přislíbeno 4500 Kč/MWh (cca 182 EUR/MWh), což je podstatně vyšší cena, než aktuální cena elektřiny na burze (pokud cenu srovnáváme s nejbližším ročním kontraktem).
Vodní elektrárna Lipno. Zdroj: ČEZ
Aukce v České republice i po třetím kole zůstávají podstatně nezaplněné. Ve třech kolech aukcí se soutěžilo celkově o 120 MW výkonu větrných elektráren, přičemž úspěšné nabídky měly souhrnný výkon cca 45 MW. Do aukce určené pro malé vodní elektrárny přišla jediná (již zmiňovaná) nabídka s výkonem 1,8 MW. Ministerstvo průmyslu a obchodu ovšem nabízelo podporu pro celkem 21 MW.
Ve třech kolech aukcí byla vždy vypsána podpora také pro modernizaci výroben elektřiny spalujících bioplyn. V této kategorii ovšem MPO dosud neobdrželo ani jednu nabídku.
Do roku 2030 má být podle klimatického plánu v ČR pětinásobek větrných elektráren
Aktuální stav aukcí dosud zcela nekoresponduje s tím, jaké plány má česká vláda. Ta nedávno představila aktualizovaný klimaticko-energetický plán, podle kterého má v České republice vyrůst do roku 2030 cca 1,2 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách.
„Obnovitelné zdroje v kombinaci s jádrem jsou budoucností české energetiky. Rozvoj výstavby solárních a větrných elektráren potřebujeme ale značně urychlit. Proto jsem rád, že klimaticko-energetický plán v roce 2030 počítá s tím, že podíl obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě dosáhne 30 %. Chceme využívat instalovaného výkonu 10 GWe ze slunce (nyní 2,1 GWe), a 1,5 GWe větru do roku 2030 (nyní 0,3 GWe). Celkově se tak dostaneme na pětinásobek instalovaného výkonu jak u sluneční energie, tak u větrné,“ uvedl ministr Hladík při příležitosti schválení klimaticko-energetického plánu vládou ČR.
Podle statistik Energetického regulačního úřadu bylo na počátku tohoto roku cca 340 MW větrných elektráren. Do konce roku 2025 hodlá Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsat provozní podporu pouze pro 500 MW instalovaného výkonu větrných elektráren (v součtu pro výrobny podporované aukčním i zeleným bonusem).
Pokud nezačnou v obdobné míře vznikat také projekty bez provozní podpory nebo Ministerstvo podstatně nezvýší objem podpory větrných elektráren v letech po roce 2025, dosažení cíle 1,5 GW bude velice obtížné.
Mohlo by vás zajímat:
Takže 142 EUR/MWh, dost drahé na občasný zdroj energie, který navíc bude nejvíce vyrábět v době, kdy budou vyrábět i větrníky v Německu.
To sa pleties. Miestny zeleni ti hned vyjasna, ze oze budu dodavat takmer zadarmo v buducnosti.
Takze ja ako investor budem splacat projekt, prenajom pozemku, poplatky okolitym obciam, dane, udrzbu atd atd zo svojho lebo som druha matka Tereza.
Cierna diera na peniaze, obcasny zdroj ee. Napriklad jadru z Mochoviec staci vykupna cena medzi 55-70€ za mwh aby bola elektraren rentabilna voci vsetkym pasivam.
Jenže ty Mochovce se začali stavět ještě za komunistů, tenkrát byly úplně jiné ceny. Dnešní novou JE za 55-70€ nepostavíte.
Na to jste přišel jak? Žádám toto tvrzení doložit.
Státní podpora soukromému výrobnímu podniku by měla být vždy za mimořádných okolností, ve veřejném zájmu, který je zřejmý a nepochybný, a k tomu, aby se stal konkurenceschopný na trhu svého zboží. Jestli je ve veřejném zájmu desítky let trvající snaha o zásah do vývoje globálního klimatu pomocí budování (jinak nekonkurenceschopných) OZE v ČR, měl by k tomu být vytvořen státní podnik, jenž by byl jejich investorem, stavebníkem, vlastníkem a provozovatelem, a jehož účty by kontroloval nejen ERÚ, ale i NKÚ. Jinak jde o krádež peněz daňových poplatníků, resp. odběratelů elektřiny.
Umístit ty stavby v dostatečné vzdálenosti od lidských obydlí lze na státní pozemky v opuštěných vojenských újezdech, třeba v Brdech (viz např. nedávný rozsudek, že veřejný zájem na FVE je silnější než veřejný zájem na ochraně přírody Krušných hor).
Ono to jde dělat i jinak. Nic nedotovat a zakázat stavbu jiných zdrojů, plus případně zdanit emise. Je k tomu ale třeba vyřešit i problematiku dovozu ze zemí, které to nedělají. Další věc je, že když se řešily emise freonů, což bylo řádově jednodušší než CO2, tak se musel domluvit v podstatě celý svět, což znamená, že by spolu státy musely mluvit bez ohledu na světový názor.
Těch 4500 je bonus k prodejní ceně? Nebo je to koncová cena pořád
VTE se hodí do míst kde nikdo nebydlí. Typicky horské hřebeny a že by se jich tam u nás vešlo , bohužel to prý není možné poškozuje to přírodu , lidem naopak nemají VTE vadit ty to podle zelené ideologie nepoškozuje....
Přímo ve větrné elektrárně obvykle nikdo nebydlí. Několik stovek metrů od obydlí už jsou větrné elektrárny naprosto bezproblémové.
Tady máte konkrétní příklad měření, jak jsou prý "několik stovek metrů od obydlí" "větrné elektrárny naprosto bezproblémové": ibb. co/sRxRypK
Jak jste před chvílí psal o těch dezinformátorech, to jste myslel sebe?
Běžte se Emile nejdřív do obce u větrných elektráren podívat a teprv potom pište komentář.
Nepoběžím, Karásku, náhodná návštěva náhodné obce v náhodném čase nedokazuje tu údajnou "naprostou bezproblémovost" vůbec nijak, konkrétní měření hluku však toto vaše tvrzení spolehlivě vyvrací.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
"Větrné elektrárny všude, již po staletí" - první nesmysl. První větrná elektrárna v Evropě vznikla v roce 1891 a nebylo to ani v Nizozemí ani "Flámsku", natož aby byly všude. Nejsou to tedy staletí, je to století jedno, nebyly všude, naopak nebyly skoro nikde, a tehdejší větrné elektrárny se s těmi dnešními monstry samozřejmě vůbec nedají srovnávat.
Zrovna tak nelze srovnávat statickou rozhlednu nebo sloup elektrického vedení s rotující větrnou turbínou s rozpětím přes 150 metrů - druhý nesmysl.
Větrné elektrárny "konkurují úspěšně jaderným elektrárnám" - další nesmysl. Nic takového se neděje. Občasné zdroje nekonkurují zdrojům disponibilním, občasné zdroje konkurují sobě navzájem, disponibilním zdrojům konkurují jiné zdroje disponibilní, tj. jaderným zdroje fosilní.
Jestli jste si nevšiml, tak řeč byla o tvrzení, že "několik stovek metrů od obydlí" jsou prý "větrné elektrárny naprosto bezproblémové", konkrétní měření hluku však dokazuje, že to obecně rozhodně neplatí, tj. Karáskovo ničím nepodložené tvrzení vyvrací. K tomu zjevně žádný argument nemáte, ale nutně se potřebujete nějak projevit, tak aspoň odvádíte řeč někam jinam a snažíte se mi podsouvat cosi o propagandě, což zrovna od vás zní dost komicky.
V minulých letech díky obrovskému vlivu jaderné mafie v ČR házeli papaláši OZE projektům klacky pod nohy. Snad se to změní a investoři získají důvěru. Jinde to funguje.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se