Domů
Obnovitelné zdroje
EIB se bude podílet na financování největší španělské FVE

EIB se bude podílet na financování největší španělské FVE

Evropská investiční banka (EIB) a státní španělská úvěrová banka poskytnou dohromady 285 milionů eur na výstavbu 500MW fotovoltaické elektrárny v západní části Španělska. Elektrárna Núñez de Balboa by měla energii do sítě dodávat již příští rok.

Španělská národní energetická firma Iberdrola vyčíslila projekt na téměř 290 milionů eur, přičemž EIB poskytne přes polovinu celkové částky. Núñez de Balboa bude pokrývat plochu přibližně 1 000 ha, dodávat elektřinu bude čtvrt milionu lidí a díky svému obnovitelnému potenciálu ušetří 215 000 tun CO2, které by jinak byly vypuštěny při výrobě z tradičních fosilních zdrojů. EIB a Iberdrola to uvedly ve společném vyjádření.

Iberdrola rovněž uvedla, že plánuje do roku 2030 ztrojnásobit instalovaný výkon svých větrných a solárních elektráren.

Von der Leyenová: EIB bude klima bankou

EIB se zavázala k tomu, že v budoucnu alespoň 25 % jejích investic poplyne na mitigační a adaptační opatření na změnu klimatu. Již minulý rok byla ale konečná částka vyšší, kdy banka poskytla dokonce 30 % z celkového množství svých investic na klimatické účely (tedy částku přibližně 16,2 miliard euro).

Lze rovněž očekávat, že role EIB v nízkouhlíkové transformaci Evropy bude v nadcházejících letech nadále vzrůstat na důležitosti.  Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen rovněž v jednom ze svých prohlášení uvedla, že smysl EIB by se mohl v budoucnu posunout k jakési „klimatické bance“, která by mohla operovat s prostředky ve výši až 1 bilionu eur právě na klimatické účely.

Štítky:

Komentáře

(9)

Milan Vaněček

23. červenec 2019, 11:37

I tak chudý kraj plný kamenitých kopců může mít high tech ziskovou fotovoltaickou elektrárnu. Jenom fanatický nepřítel fotovoltaiky může říci že to hyzdí nebo ničí krajinu.

Ale stavět jen bez dotací, na návratné a nízkouročné půjčky.

Josef Novak

24. červenec 2019, 07:31

Jen zaslepeny zastance FV muze tvrdit, ze nehyzdi krajinu.

Milan Vaněček

24. červenec 2019, 08:52

Tak jeden se našel.

frank

23. červenec 2019, 12:23

svým způsobem se na tom bude, díky podílu Česka v EIB, podílet i každý český občan :)

Jan Veselý

23. červenec 2019, 12:55

Fajn, ne? Půjčovat peníze a inkasovat úroky, to jako podílník EIB beru. Lepší by ovšem bylo, kdyby EIB fungovala jen jako záruční banka. Se stejným balíkem peněz by dosáhla mnohem většího efektu, peníze ať půjčují komerční banky.

frank

23. červenec 2019, 13:05

tak záruční banka není zárukou , že něco nekrachne :)

Milan Vaněček

23. červenec 2019, 14:07

Slunce je zárukou že elektrárna bude stále vyrábět elektřinu (peníze). Teď již jsou výrobci panelů co dávají záruku že i po 25 letech provozu výkon neklesne pod 85% počátečního výkonu (hanwha Q cells, americký SunPower dokonce garantuje u svých nejdražších produktů 92%).

frank

23. červenec 2019, 15:23

ale no tak, mluvíme o investicích a zárukách do projektů u kterých se mohou měnit i jiné podmínky než míra slunečního svitu a stárnutí panelů :)

Milan Vaněček

23. červenec 2019, 15:59

Můžete to specifikovat? Co já vím tak bankability těchto projektů je výborná, aspoň to tvrdí bankéři i developeři.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.