Domů
Elektřina
ERÚ vydal návrh cenového rozhodnutí pro POZE, tři skupiny výroben stále čekají na notifikaci

ERÚ vydal návrh cenového rozhodnutí pro POZE, tři skupiny výroben stále čekají na notifikaci

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal včera návrh cenového rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie (POZE) na rok 2018. V návrhu je prozatím podpora vypsána pro všechny skupiny výroben, přesto však tři skupiny výroben nemají stále podporu jistou. Nezískali totiž potřebné notifikační rozhodnutí Evropské komise. 

Návrh cenového rozhodnutí vydaný včera ERÚ počítá prozatím s vypsáním podpory pro všechny čtyři skupiny podporovaných zdrojů energie, tedy výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, výrobny elektřiny využívající druhotné zdroje, výrobny elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) a výrobny tepla z obnovitelných zdrojů energie.

ERÚ však v odůvodnění k cenovému rozhodnutí podobně jako v předchozích letech upozorňuje na potřebu získání notifikačního rozhodnutí Evropské komise. K dnešnímu dni na notifikační rozhodnutí stále čekají výrobny elektřiny z vysokoúčinné KVET uvedené do provozu v letech 2013 až 2015, výrobny elektřiny využívající druhotné zdroje uvedené do provozu po 1. lednu 2013 a výrobny tepla z OZE.

Možnost vydání doplňujícího cenového rozhodnutí

Pokud uvedené skupiny výroben nezískají notifikační rozhodnutí EK do 30. září 2017, kdy ERÚ musí zveřejnit cenové rozhodnutí pro POZE pro rok 2018, nebude podpora pro tyto výrobny vypsána. ERÚ nicméně dodal, že v případě nových notifikačních rozhodnutí s datem po tomto termínu bude cenové rozhodnutí doplněno dalším cenovým rozhodnutím.

Zatím posledním notifikovaným schématem podpory v České republice byla podpora pro výrobny elektřiny z vysokoúčinné KVET uvedené do provozu od ledna 2016 do prosince 2020. Celkový rozpočet tohoto schématu podpory je 420 milionů euro (asi 11 mld. Kč).

Celková vyplacená podpora na POZE se poslední dva roky pohybuje nad 43 mld. Kč. Nejvíce finančních prostředků proudí solárním elektrárnám, v roce 2016 to bylo 25,9 mld. Kč.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.