Francie sází na větrné elektrárny na moři. Sektor ovšem nyní prochází krizí
Francie zamýšlí během jediného roku udělit podporu v aukcích pro téměř 10 GW instalovaného výkonu offshore větrných elektráren. Připojeny do sítě by měly být do konce roku 2035. K tomuto roku Francie očekává, že bude disponovat v souhrnu 18 GW instalovaného výkonu offshore větrných elektráren.
Jaderná Francie má kromě velkolepých plánů na výstavbu jaderných bloků také vysoké cíle v oblasti větrných elektráren na moři. Ačkoliv byl v zemi uveden do provozu první velký park teprve v listopadu loňského roku, země chce na tomto druhu výroby elektřiny v podstatné míře založit svůj energetický mix.
Francie nyní disponuje cca 1500 MW větrných elektráren na moři a dalších 3200 MW je v současné době v různých fázích povolovacích řízení.
Pro developery offshore větrných elektráren ve Francii bude klíčový rok 2025. V průběhu tohoto roku bude v jedné nebo ve více samostatných aukcích přidělena podpora pro celkem 10 GW instalovaného výkonu větrných elektráren. Pokud bude aukce zaplněna, získá podporu téměř sedminásobné množství výkonu, než který je momentálně ve Francii v provozu.
Sektor offshore větrných elektráren prochází složitým obdobím
Přestože řada pobřežních států má v oblasti offshore větrných elektráren vysoké ambice, v posledních měsících se ze sektoru ozývá řada negativních zpráv.
Po dlouhé době, kdy náklady na výstavbu tohoto druhu elektráren klesaly, náklady na výstavbu podstatně vzrostly, a to zejména v souvislosti se zdražením materiálů. Rostoucí náklady dokonce přinutily švédský Vattenfall zastavit výstavbu britského parku Norfolk Boreas. Podle propočtů vzrostly náklady na výstavbu o přibližně 40 % a projekt by se nevyplatil.
Pokud budou zvýšené náklady na výstavbu offshore větrných elektráren přetrvávat, požadované ceny za vyrobenou MWh v aukcích se velice pravděpodobně zvýší. V jedné z posledních francouzských aukcí se přitom ceny pohybovaly v rozmezí cca 40-50 EUR/MWh.
Mohlo by vás zajímat:
To teda bratru nově realizované jádro dosahuje vyšší ceny, než 40, nebo 50 EURO za MWh.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se