Domů
Obnovitelné zdroje
Vattenfall pozastavil projekt větrného parku v britských vodách. Kvůli růstu nákladů by se nevyplatil
Offshore větrný park
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Vattenfall pozastavil projekt větrného parku v britských vodách. Kvůli růstu nákladů by se nevyplatil

Švédská energetická společnost Vattenfall dnes oznámila pozastavení projektu připravovaného offshore větrného parku u pobřeží Spojeného království. Pro větrný park si společnost sice zajistila v aukci garantovanou výkupní cenu, vzhledem k růstu nákladů na výstavbu větrných parků by podle zástupců společnosti projekt nedával z komerčního hlediska smysl. Zároveň varovali, že bez lepších pobídek by mohlo dojít k ohrožení britských cílů pro obnovitelné zdroje.

Plánovaný projekt offshore větrného parku Norfolk Boreas o instalovaném výkonu 1,4 GW byl dnes pozastaven. Větrný park, který měl být uveden do provozu ke konci současného desetiletí, měl přispět k naplnění cíle Spojeného království navýšit instalovaný výkon v offshore větrných zdrojích ze současných zhruba 14 GW na 50 GW do roku 2030. Offshore větrné parky by měly zemi pomoci k dosažení klimatických cílů a zvýšení energetické bezpečnosti.

"Vyšší inflace a kapitálové náklady ovlivňují celý energetický sektor, ale geopolitická situace způsobila to, že offshore větrná energetika a její dodavatelský řetězec jsou obzvlášť zranitelné," uvedla dle agentury Reuters Anna Borgová, prezidentka a výkonná ředitelka společnosti Vattenfall.

Společnost Vattenfall si pro tento park podle agentury Reuters zajistila v loňské aukci podporu v podobě rozdílového kontraktu (CfD) ve výši 37,35 liber za MWh. Tato výše byla stanovena v cenách z roku 2012, v současné době by se tedy jednalo o zhruba 45 liber za MWh, přičemž do plánovaného uvedení parku do provozu by dále vzrostla.

Podle Helene Bistromové, která ve společnosti Vattenfall vede oddělení větrné energetiky, nabízené pobídky již nereflektují současné podmínky na trhu. „Jednoduše nedává smysl v tomto projektu pokračovat,“ řekla Bistromová.

Společnost dále uvedla, že prozkoumá nejlepší možné cesty pro realizaci dalších projektů ve stejné lokalitě, včetně projektů Vanguard East a West. Dohromady měly zmíněné tři projekty dosahovat instalovaného výkonu 4,2 GW. Podle Borgové by k realizaci zbylých projektů mohlo pomoci zlepšení podmínek rozdílových kontraktů a zároveň varovala, že britský trh v současnosti nenabízí vhodné investiční prostředí k dosažení požadovaných cílů pro offshore větrné zdroje.

"Chápeme, že v tomto odvětví existují tlaky v dodavatelském řetězci globálně, nejen ve Spojeném království, a nasloucháme obavám společností," uvedl dle agentury mluvčí britského ministerstva pro energetickou bezpečnost a čisté nulové emise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Vladimír Šťastný
20. červenec 2023, 20:03

Nepřímo se tak potvrzuje, že investiční náklady offshore větrných farem jsou na jednotku instalovaného výkonu hodně blízké těm jaderným.

Pravoslav Motyčka
20. červenec 2023, 21:18

VTE na moři je nejdražší OZE zdroj , který je komerčně dostupný a má velký potenciál. Dotace 1,3 kč /kWh je dost nízká když uvážíme , že UK je ostrov a má velmi omezené možnosti vývozu el. energie za větrného počasí a vítr má být dominantní zdroj pak bude u nich problém tu elektřinu vůbec prodat

Baton David
20. červenec 2023, 21:59

no tak ji neprodá, v čem je problém? Aha, v garancích a v návratnosti investic

De Carbon
20. červenec 2023, 22:07

Elektrina zdrazila a oni by dostali jen nizke ceny vysoutezene pred zdrazenim. No tak se rozhodli, ze to zarazi a udelaji novy projekt ve kterem dostanou vyssi cenu. Zachovali se trzne, ale ne moralne. Proste vidina vetsiho mamonu zvitezila. To je jako kdyz se domluvi dva na prodeji nemovitosti za urcitou cenu a za tyden si prodavajici vse rozmysli a zacne znovu jednat o vyssi cene.

Milan Vaněček
20. červenec 2023, 22:15

Ve Vattenfallu nejsou úplní blbci, když si uvědomili, že by měli mít, cituji

"podporu v podobě rozdílového kontraktu (CfD) ve výši 37,35 liber za MWh. Tato výše byla stanovena v cenách z roku 2012, v současné době by se tedy jednalo o zhruba 45 liber za MWh"

když budovaná jaderná elektrárny Hinkley point 3 má CfD TROJNÁSOBNĚ vysoký.

I když VtE jsou mnohem levnější než JE a dovedou vyrábět elektřinu mnohem levněji, s koeficientem využití přes 50%,

trojnásobek v CfD - to je opravdu NEHORÁZNÉ.

Angličané budou muset Vatterfallu připlatit, vysoké ceny elektřiny z nového jádra táhnou ceny nahoru....

Antonín Mikeš
21. červenec 2023, 08:45

Pane Vaněčku, můžete mi prosím osvětlit jak může ještě neběžící JE táhnout ceny nahoru, ještě navíc když dle merit order se postupně připojují nejlevnější zdroje? Tedy pokud bude cena z Hinkley point 3 vyšší než od konkurence, elektřina se na trh nedostane a nahradí ji ty vámi oblíbené větrníky. Sakra proč ten Vattenfall ty elekrárny nepostaví a neprodává o libru levněji než jádro, však to by bylo rito.

Milan Vaněček
21. červenec 2023, 08:54

Ano, měl jsem napsal "potáhnou" ceny nahoru,

před roke a v současnosti ceny PROJEKTů táhla nahoru především drahota (inflace, spekulace, válka, sankce a nenasytnost oligopolu).

Ale ten trojnásobek v CfD to je šílené, mohla by to redakce zkontrolovat, že uveřejněné údaje jsou správné?

Uvést redakcí ověřené údaje o CfD v Hinkley Point 3 a v diskutované VtE od Vattenfallu?

Emil
21. červenec 2023, 09:04

Vaněčku, jestli něco táhne ceny nahoru, tak to opravdu není elektrárna, která ještě není v provozu (jak píše pan Mikeš), a tím pádem žádnou podporu rozdílovým kontraktem nedostává, ale spíš ty desítky již provozovaných větrných elektráren s rozdílovými kontrakty, mnohdy ještě daleko vyššími než má HPC, které tu podporu dostávají, a které takticky zamlčujete. Níže v odkazu se každý může přesvědčit, že jde o částky přesahující i 200 liber/MWh. Jestli je tu něco "opravdu NEHORÁZNÉ", tak jedině vaše neustálé překrucování faktů.

lowcarboncontracts. uk/data-portal/dataset/actual-cfd-generation-and-avoided-ghg-emissions

Ota Nik
22. červenec 2023, 03:30

Nevím, nevím jestli táhnou nahoru

Nová jaderná elektrárna ve Finsku snižuje ceny elektřiny o 75 %

https://casopisargument.cz/?p=51324

sabi
24. červenec 2023, 13:29

Z odkazu to vyznívá, že za poklesem ceny ve Finsku stoji jenom nový blok JE. Koncové ceny EE v Evropě obecně klesají. Takže za poklesem ceny ve Finsku podle mého názoru "nemůže" pouze tento blok...

Jan Veselý
24. červenec 2023, 14:26

Jasně, že ne. Ta cena je navázaná na celý NordPool. Takže má na ni vliv mnohem více faktorů než jen nějaká jedna elektrárna ve Finsku.

I z toho grafu je patrné, že se jim cena vrátila na dlouhodobý normál. Takže otázka je, co bylo v letech 2021 a 2022 nenormální. Chtělo by to prostě hlubší analýzu, ale to byste po českých pisálcích chtěl asi moc.

Petr prochaska
20. červenec 2023, 23:06

45 liber za MWh je prostě málo. Navíc se nyní všechny projekty prodražují financováním. Zvýšení sazeb z 1,5 procenta na 5 procent znamená splátku větší o desítky procent.

Zdeněk
21. červenec 2023, 10:47

No, tak se prostě nedohodli a projekt se neuskuteční. V čem je problém?

Takto skončilo mnoho jiných projektů.

Rostislav Žídek
2. listopad 2023, 19:05

Já spatřuji probém v tom, že se nepostaví nic.

A to je pak úplně jasné, kterým směrem půjde cena elektřiny...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se