Geotermální vrty v Tanvaldu získaly územní rozhodnutí

DomůObnovitelné zdrojeGeotermální vrty v Tanvaldu získaly územní rozhodnutí

Geotermální vrty pro výstavbu elektrárny v Tanvaldu na Jablonecku získaly po třech letech územní rozhodnutí. Investor – společnost Entergeo, se tím přiblížil realizaci záměru. O vydání územního rozhodnutí na stavbu geotermální elektrárny firma usiluje od prosince 2014. S rozhodnutím stavebního úřadu ale není spokojena radnice. Zastupitelé záměr vybudovat elektrárnu ve městě opakovaně odmítli, rozhodnutí proto město napadne, čas na to má do 22. října. ČTK to dnes řekl starosta Vladimír Vyhnálek (Volba pro město).

„Máme jasné rozhodnutí zastupitelstva a už jsme se spojili s právničkou, která bude psát odvolání,“ řekl starosta.

Postoj města k projektu se podle něj nezměnil, jsou dvě platná rozhodnutí zastupitelstva proti záměru, a pokud je někdo nezmění, zůstávají v platnosti.

„Využijeme všech zákonných prostředků, abychom stavbě zabránili, stejně to nakonec bude muset rozhodnout soud,“ řekl Vyhnálek.

Řízení kolem projektu se podle něj táhnou už příliš dlouho a blokují rozvoj města v lokalitě, která by mohla sloužit průmyslové výrobě a nabídnout pracovní příležitosti. „Zájemci by byli,“ poznamenal starosta.

Ilustrační foto

Entergeo plánuje stavbu geotermální elektrárny v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T v blízkosti centra města. Pro výstavbu chce firma využít pozemek pod železniční tratí, na kterém stojí vodní elektrárna. Proti záměru firmy se postavilo nejen tanvaldské zastupitelstvo, petici odmítající projekt podepsalo 2116 obyvatel Tanvaldu a jeho okolí. Projekt počítá s ohříváním vody vháněné až pět kilometrů hlubokými vrty do suchého podzemí, odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím ve světě příliš rozšířený a v Česku s ním nejsou zkušenosti.

„Experimentovat takhle ve městě se nemá,“ dodal Vyhnálek.

Podobnou elektrárnu začali před lety stavět v Basileji ve Švýcarsku. Hlubinné vrty tam ale provázely silné otřesy, které způsobily škody v přepočtu 170 milionů korun. Obava z otřesů a neprověřená technologie byly hlavním důvodem, proč se proti podobnému projektu společnosti Entergeo před několika lety postavili lidé v Semilech a také v nedalekém Benešově.

Odpůrce nepřesvědčila ani ujištění, že seizmické stanice budou situaci sledovat a čerpání vody se případně omezí. Nepomohly ani sliby dodávek levného tepla nebo dotací pro radnice.