Domů
Obnovitelné zdroje
Instalovaný výkon solárních elektráren v USA překonal hranici 100 GW
Větrné a fotovoltaické elektrárny.
Zdroj: National Grid

Instalovaný výkon solárních elektráren v USA překonal hranici 100 GW

Instalovaný výkon solárních elektráren v USA vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku o 5 GW a pokořil tak hranici 100 GW. Podle reportu zpracovaného společností Wood Mackenzie ve spolupráci se Solar Energy Industries Association by měl i přes aktuální problémy s dodávkou klíčových komponent nadále instalovaný výkon amerických solárních elektráren prudce růst a do roku 2026 přesáhnout hranici 250 GW. Informaci přinesl zahraniční server Platts

Autoři reportu uvedli, že 5 GW nového výkonu solárních elektráren v prvním čtvrtletí znamená meziroční nárůst o 46 % a zároveň historicky nejvyšší hodnotu pro toto období. Většinu z uvedeného výkonu tvořily velké instalace, jejichž výkon vzrostl o 3,6 GW.

Podle zveřejněného reportu bylo dále v prvním čtvrtletí oznámeno uzavření dlouhodobých PPA dohod na 6,2 GW nového výkonu a celkový takto nasmlouvaný výkon pro velké solární elektrárny, které mají být teprve uvedeny do provozu, vzrostl na 77 GW.

„První čtvrtletí znamená typicky pokles instalací po silném konci předchozího roku. Přestože rok 2021 nepřinesl změnu tohoto trendu, všechny tržní segmenty s výjimkou komunitních solárních elektráren ve srovnání s Q1 2020 vzrostly,“ uvedli autoři.

Zajímavostí prvního čtvrtletí 2021 je pozice Texasu jakožto jedničky mezi americkými státy v nově zprovozněném solárním výkonu. Texas díky 1,5 GW nového výkonu odsunul na druhé místo dlouhodobého lídra Kalifornii, kde bylo zprovozněno 536 MW nového solárního výkonu.

Wood Mackenzie a Solar Energy Industries Association očekávají, že příštích 5 let přinese další prudký růst výkonu amerických solárních elektráren. Podle zveřejněného výhledu by mohlo být do roku 2026 instalováno až 160 GW nového výkonu a ke konci roku 2026 by tak celkový instalovaný výkon solárních elektráren v USA mohl přesáhnout 250 GW.

Očekávaný růst by neměl být narušen ani současnou situací na trhu, kdy narůstají problémy se zajištěním dodávky klíčových materiálů a komponent, jako jsou polykrystalický křemík, ocel, hliník či polovodičové čipy.

„Rostoucí poptávka po solárních elektrárnách v kombinaci s makroekonomickými skutečnostmi souvisejícími s pandemií, jako jsou zvýšené dopravní náklady, dostupnost mikročipů a renovační boom v oblasti rezidenčního bydlení, vedly k nárůstu cen komodit a prodloužení dodacích lhůt,“ dodal Platts.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Milan Vaněček
18. červen 2021, 15:22

Dvě největší světové ekonomiky mají samozřejmě postaveno i nejvíc fotovoltaických elektráren. Technický pokrok vítězí.

Josef
18. červen 2021, 22:13

A jaký je podíl výroby FV el. na jejich konečné celkové spotřebě energie - já vám to povím je to zanedbatelné.

Jan Veselý
19. červen 2021, 08:01

Jo, mají ještě pořád obrovský potenciál růstu.

Josef
19. červen 2021, 22:21

Jedině legislativní a nebo dotační. Zhruba před 25 lety byla na technologickém vrcholu termika teoreticky 4x větší výroba energie z m2 než dnešní FV panely byť tepla. Bude se s tím přitápět a ohřívat TUV v dobře zateplených domech to byla vize někdy v 90 tých letech. Okolo roku 2000 přišly první slušné komerční tepelná čerpadla, co nebyla za astronomickou cenu ( i když jak pro koho) opět očekávání, že se na to masivně přejde. Jenže problém všech těchto technologií je prostě ten, že nejsou univerzálně lepší než fosilní paliva. Termika se ukázala jako nekonkurenceschopná a tepelná čerpadla nezlevnila tak, jak se očekávalo a navíc klesla spotřeba tepla v budovách, což výrazně zlevnilo provoz vytápění, ale investici do tepelného čerpadla to zlevnilo jen málo. Problém fosilních substitucí ať jsou to FV el. termika, VTE nebo tepelná čerpadla nebo JE je jednak ten, že jsou to horší technologie než fosilní zdroje a dále také to ,že pro jejich efektivní využití je třeba změnit celou technologii získávání distribuce a spotřeby energie. Například topologii el. sítě teplotu otopné vody v budově , izolaci budov , vybudovat dálkové rozvody CZT v případě JE . v oblasti výroby el. energie je pak nutno vybudovat záložní a špičkové zdroje a posílit regulaci na straně spotřeby. Zkrátka jiný energetický řetězec. Problém je v tom že ten současný se buduje 100 let a není možné ho zcela změnit ani za 10 nebo 20 let. Přitom s budováním nového energetického řetězce jsme prakticky ještě ani nezačali.

Josef
19. červen 2021, 22:27

Očekávání, že bude využit teoretický potenciál nových zdrojů ať už jádra nebo OZE v nějaké blízké budoucnosti není z výše uvedeného příspěvku reálný. 50-60 let je můj odhad než začnou tyto zdroje skutečně dominovat v celkové spotřebě a pojede na ně ekonomika a fosilní paliva budou jen doplněk. Čím dříve to bude tím více to bude stát.

JD
19. červen 2021, 23:25

Tady máte graf výroby elektřiny v USA za posledních 70 let přímo od EIA:

https://www.eia.gov/energyexplained/electricity/electricity-in-the-us.php

Na něm vidíte vývoj podílu jednotlivých typů zdrojů.

Sestupný trend u uhlí zůstane zachován a orientačně v druhé polovině 20. let uhlí v USA víceméně končí.

Podíl jádra stagnuje už 20 let a v příští dekádě se nestane nic zásadního, co by jeho podíl razantně navýšilo. Rychle a hromadně se v USA a Evropě nové bloky nestaví a v dohledné době stavět nebudou. Naopak staré bloky ze blíží konci své životnosti. SMR se mají objevit někdy na přelomu 20. a 30. let, demonstrace NuScale nejdříve snad 2027.

Co roste, je podíl plynu a OZE. U FVE a VTE došlo k poklesu ceny a ten bude pokračovat podle exponenciálních znalostních křivek. V článku máte uvedeno, že do pěti let bude FVE více než 2 x tolik než dnes. V druhé polovině 20. let to dále zrychlí. Obdobné to bude u VTE.

Větší integrace OZE, nástup především baterií a některých dalších typů akumulace už probíhá, a bude způsobovat efektivnější využití OZE a postupné vyrovnávání intermitence. Kombinace OZE a baterií je už dnes cenově konkurenceschopná oproti plynu, a na tomhle poli se odehraje ten hlavní souboj, nejdříve v oblasti flexibility. Výsledkem bude postupné vytlačování plynu. Ten nemůže dlouhodobě těm křivkám konkurovat, protože to není exponenciální technologie a má vysoké mezní náklady narozdíl od OZE.

V delším časovém období do toho ještě nějakým způsobem nejpíše promluví vodík.

Tato dekáda bude rozhodující, v horizontu 10 - 15 let se OZE stanou v USA dominantní zdroj výroby eletřiny. Ty křivky se prostě nedají změnit.

Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Josef
20. červen 2021, 17:24

Ano USA to je dobrý příklad za posledních 10 let tam podíl jádra a OZE vzrostl jen minimálně levný plyn vytlačoval dražší uhlí tento trend bude možná pokračovat o možná ne, nicméně dominance fosilních paliv v dopravě , vytápění , průmyslu i výrobě el. energie je zjevná a bude pokračovat.

Milan Vaněček
20. červen 2021, 17:56

Pan Josef doposud nepochopil rozdíl mezi mechanickým zařízením a fotovoltaikou, kde se pohybují jen kvazicastice (elektrony). Proto ta úžasná spolehlivost bez údržby.

miro novak
19. červen 2021, 01:04

Za Gotwalda sme vyrabali najviac lokomotiv. Hold, technicky pokrok nezastavis.

Josef
20. červen 2021, 21:46

Pane Vaněčku nevím proč si myslíte ,výhody FV panelů chápu stejně jako jejich nevýhody , nicméně diskutovali jsme a zcela jiné téma.

PetrV
19. červen 2021, 04:38

Greendealový podvod na plné obrátky. Až do kolapsu energetiky.

Energetik 007
19. červen 2021, 07:38

Čím více FVE a VE tím více blackoutů - to přece musí všichni vidět.

Zažil jsem to v 1998 v San Francisco napřed ukazovali jak skvělé jsou ty větrníky na kopcích jak skvěle tržně funguje unbundling pak regulovali odběr vypínáním čtvrtí a přemýšleli jak vypnout čtvrť ale ne policejní stanice a nemocnice, protože se rabovalo.

Takže v malé ČR to budeme mít také, jsme na tom ale lépe protože hodně nemocnic má kogenerační jednotky...

Jan Veselý
19. červen 2021, 07:59

Tohle je teda dobrá kravina. Jak potom vysvětlujete, že Dánsko a Německo, tj. země s vysokým podílem větrné elektřiny, mají jedny z nejspolehlivějších dodávek elektřiny na světě? Podstatně spolehlivější než ČEZko.

Energetik 007
19. červen 2021, 08:34

Všeobecně v Evropě je v podstatně lepším stavu přenosová a distribuční soustava. V USA dřevěné sloupy na vvn...

Pokud jste byl v USA tak to přece musítě vědět a vidět.

Unbundling tedy oddělení výroby, přenosu, distribuce... vznikl i blackouty právě v USA.

Jan Veselý
19. červen 2021, 08:44

Tak vidíte, vyvracíte si tu vlastní nesmysly. Gratuluju.

Jan Stehlik
19. červen 2021, 10:17

Proč ? Vše je o penězích . Tudíž američané mají sice blackouty , ale mají levnou elektřinu . My sice nebudeme mít výpadky , ale zajištění bude stát enormní peníze (drahota) . OZE tedy není nic laciného a většina bude trpět energetickou chudobou.

Jan Veselý
19. červen 2021, 11:55

Co na tom nechápete? I ten samozvaný Energetik to nakonec napsal správně. Výpadky dodávek elektřiny v prvé řadě a hlavně záleží na stavu rozvodných sítí, kde má svůj původ něco kolem 95% výpadků.Američani je mají v zoufalém stavu a proto mají hodně výpadků. Dánové a Němci a další Evropani do nich reinvestují mnohem více a projevuje se to na spolehlivosti dodávek.

OZE a větrné elektrárny na tohle nemají žádný zásadní vliv.

a musí říct, že obdivuju vaše myšlenkové zkratky. Zásadní tvrzení bez argumentů, to není ta správná cesta.

Carlos
20. červen 2021, 12:05

Materiál sloupů nemá co s kvalitou sítě společného Ve Švédsku jsem taky viděl (podle izolátorů) ~110kV na dřevěných portálech, tady se na 22kV v horách, ale i jinde, dávají taky dřevěné sloupy.

richie
21. červen 2021, 09:38

"..Jak potom vysvětlujete, že Dánsko a Německo, tj. země s vysokým podílem větrné elektřiny, mají jedny z nejspolehlivějších dodávek elektřiny na světě? .."

pretoze Nemecko aj Dansko ma tu vyhodu, ze moze parazitovat na okolitych krajinach, ktore ich vdaka prepojenym sietam dokazu zachranit pri nedostatku (ak sa nieco nepo*re ako nedavno, ked tahali elektrinu az z Bulharska ..)

Akurat bude prdel, ked na cestu Nemecka/Danska nastupi vacsina krajin EU - to uz budu vypadky vacsie a nebude odkial tahat zalohy..

Jan Veselý
21. červen 2021, 12:26

A Kalifornie je součástí jedné megasítě pokrývající půl USA a kus Kanady, včetně gigantické regulační kapacity vodních elektráren v Oregonu, Washingtonu a Britské Kolumbii. A co? Vaše chabé argumenty jsou akorát tak k smíchu. Podívejte se na mezinárodní srovnání. Třeba potom přestanete prezentovat svoje sofismy jako fakta.

blaha.p
19. červen 2021, 09:38

Energetiku 007 v roce 1998 jsi blackout kvůli VTE a FVE rozhodně nezažil, protože v té době tyto zdroje vyráběly max. 1% EE, tzn. ty tvoje blackouty zavinily uhelné, jaderné a plynové elektrárny. Ještě jsem v diskuzi nezažil podobný argument, kdy odpůrce OZE svaluje blackouty na VTE a FVE, které v té době ještě vůbec nefungovaly, to si musím zapamatovat. Příště možná napíšeš, že FVE a VTE může za to, že nebylo dost elektřiny za Karla IV, po ránu jsi fakt pobavil.

PetrV
19. červen 2021, 10:21

O jakém blackoutu mluvíš? V kalifornii?

Jinak seznam je zde...

wikipedia org/wiki/List_of_major_power_outages

Každý ať si udělá obrázek, co způsobují OZE...

Jan Veselý
19. červen 2021, 12:00

Váš vlastní odkaz: "On December 8, affecting San Francisco, California, and its environs, over 350,000 customers (buildings) or 940,000 people were affected by an outage caused when the Pacific Gas and Electric Company placed a San Mateo sub-station online at 8:17 am PST, while the station was still grounded following maintenance. This drew so much power from the transmission lines on the San Francisco peninsula that 25 other sub-stations in San Francisco automatically and immediately shut down. Power was not fully restored until almost 4:00 pm PST the same day. Economic costs were estimated in tens of millions of dollars."

Technici podělali znovuzapojení trafo stanice po údržbě a tím sestřelili přenosovou síť. Jak za to mohou větrné elektrárny, to se snažím stále pochopit.

PetrV
19. červen 2021, 17:57

Je to jedna soustava. 8.1. 2021 v Evropě to bylo jiné kafe. A ne 1 den. Švédové v řízeném blackoutu jeli 14 dnů, Němci omezovali odběry. Skotové to odnesli za GB.

Jan Veselý
21. červen 2021, 12:28

ad PetrV) Ve Švédku neměli žádný blackout, měli brownout způsobený nedostatkem přenosových vedení. Nějaké další fantazie?

Ondra
19. červen 2021, 11:12

pane blaho je sice moc hezký že pro jednou vyvracite nemysly když je to na místě ale vyvracet nesmysl jiným nesmyslem taky neni úplně dobrý.

Víte většina black outů má přičinu někde v rozvodný síti a kdyby ste se radši první podíval aspoň na Wiki (teď už tady máte od Petra V i konkretni stránku) tak by ste zjitil že ani v případě San Francisca v roce 1998 tomu nebylo jinak. Prosim už si začněte ověřovat fakta než sem zas něco napíšete. Díky.

Jan Veselý
19. červen 2021, 12:02

Výše jsem zkopíroval text z odkazu. Uměl byste mi na něm vysvětlit, jak v roce 1998 v San Franciscu FVE a VtE způsobily chybu techniků PG&E?

Ondra
19. červen 2021, 12:12

Neuměl protože to nezpusobily. Ještě jednou si prosim přečtěte co sem napsal - píšu že většinu vypadků způsobujou chyby v síti a stejně tomu tak bylo i v roce 1998 v SF.

O FVE a VTE tam není ani slovo. Jenom sem si dovolil reagovat na pana blahu kterej píše že za to mohly uhelný plynový a jaderný elektrárny. Což je stejnej nesmysl jako že za to mohly FVE a VTE.

Energetik 007
19. červen 2021, 14:42

Tehdy ten blackout zavinil čerstvě zavedený unbundlig a VTE jsem viděl prvně v životě

Josef
20. červen 2021, 22:03

Co se týče příčin blackoutů, pak pokud vím pak je třeba rozlišit spouštěč a stav sítě a zdrojů. Spouštěč je většinou porucha nějaké linky, ale ty pravé důvody jsou stav sítě a zdrojů například Itálie zažila blackout oficiálně kvůli poruše na lince jenže ve skutečnosti ho zažila kvůli absolutní nedostatečnosti vlastních zdrojů a ty způsobilo rozhodnutí o nevybudování jaderných elektráren ani jiných zdrojů , ale spoléhání se na dovoz el. energie. Každá síť má určité riziko blackoutu. V UCTE ( většina sítě EU severní Evropy a pobaltí ) v současné době toto riziko roste buďto se zvednou investice

do přenosových soustav a jejich regulace, což se negativně projeví na cenách el. energie a nebo se podobným událostem do budoucna nevyhneme.

Energetik 007
19. červen 2021, 14:47

Většina z vás v Californii nebyla jinak by jste si museli všimnout v jakém stavu sítě jsou.

Jo a taky nám tam říkali jak se z cenotvorby elektřiny musí vyvrátit křížové dotace - tehdy velko a malo odběrateli

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se