Domů
Obnovitelné zdroje
Jak využít dotační titul Nová zelená úsporám Light na ohřev vody z fotovoltaiky a nespálit se?
Ad

Jak využít dotační titul Nová zelená úsporám Light na ohřev vody z fotovoltaiky a nespálit se?

Dotační titul Nová zelená úsporám Light umožňuje zájemcům získat podporu ve výši až 90 000 Kč na technologii pro ohřev vody z fotovoltaiky. Tento program už v minulosti přilákal velké množství zájemců a také firem, které tuto možnost efektivního ohřevu vody nabídlo a instalovalo. Ne vždy se ale jednalo o instalaci kvalitního a skutečně efektivního systému pro ohřev vody. Z toho důvodu došlo k 17. lednu ke změně podmínek, za kterých bude možné technologii instalovat.

Program umožňuje získat:

  • 60 000 Kč na solární termický nebo solární fotovoltaický ohřev vody využívající stávající bojler
  • 90 000 Kč na solární termický nebo solární fotovoltaický ohřev vody s novým bojlerem

Pro získání dotace platí, že žadatel a všichni členové domácnosti současně musí splnit ke dni podání žádosti podmínku pobírání starobního důchodu nebo invalidního důchodu 3. stupně, nebo v období mezi 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti podmínku pobírání příspěvku na bydlení nebo přídavku na dítě.

Jaké jsou konkrétní podmínky pro zařízení v souladu s programem Nová zelená úsporám Light

Minimální požadované parametry doznaly zpřísnění. To vše za účelem zajistit efektivní ohřev vody, nikoliv předražený systém, který ani zdaleka neodpovídá ceně 90 000 Kč. Nyní platí:

  • Minimální instalovaný výkon: 2 kWp (navýšeno z 1,5 kWp).
  • Technologie pro optimalizaci (sledování maximálního bodu výkonu „MPPT“).
  • Minimální objem bojleru: Minimální měrný objem zásobníkového ohřívače teplé vody ohřívaného FV systémem – 45 l/kWp.
  • Ochrana proti opaření horkou vodou ze zásobníkového ohřívače (termostatický směšovací ventil, nebo v případě dostatečného objemu zásobníku omezení max. teploty vody provozním termostatem).
  • Automatické přepnutí na druhý (bivalentní) zdroj ohřevu: automatické přepnutí na jiný zdroj tepla a zajištění ohřevu vody při nedostatečném ohřevu ze slunce.
  • Přizpůsobení parametrů solárního systému a topného tělesa tak, aby byl zajištěn dostatečný výkon pro efektivní ohřev vody.

Srovnání regulací k efektivnímu ohřevu vody z  FVE

Zdroj: eFotovoltaika.cz

Ke splnění dotačních podmínek NZÚ Light lze přistoupit různě. Buďto s instalací řady podružných prvků a systémů, které v konečném důsledku mohou zajistit požadované parametry k udělení dotace a nebo lze zvolit do detailu promyšlenou kompletní regulaci, která dokáže veškeré parametry splnit bez další nutné technologie.

Mezi nejlepší řešení na trhu řadíme produkt A-Z WATER Inverter od české společnosti A-Z TRADERS s.r.o. Jeho výhodou je optimální ekonomické a technické řešení pro napájení bojleru přímo z fotovoltaiky bez nutnosti velké, těžkédrahé technologie. Zařízení podle nastaveného režimu napájí přímo bojler z produkce solárních panelů bez zbytečných ztrát. Právem tak patří k tomu nejlepšímu, co lze k ohřevu vody z FVE využít.

Tip: Dotační program Nová zelená úsporám Standard zvýhodňuje plnohodnotné fotovoltaické systémy s akumulací nejen do baterie, ale i do ohřevu vody. Bonus 10 000 Kč k dotaci získáte, pokud si necháte nainstalovat zařízení k akumulaci energie do ohřevu vody v bojleru. Český produkt A-Z ROUTER Smart dokáže efektivně řídit energetické toky ve Vaší domácnosti, takže energii, kterou vyrobí fotovoltaika, ale vaše domácnost nespotřebuje, můžete krom akumulace v baterii uskladnit také v bojleru.

Závěrem

Řada firem se spuštěním dotačního programu využila situace a s vidinou získat lákavou částku z dotace instalovala nevhodný systém. Na celou problematiku upozornil také portál Refsite. Díky zpřísnění už ale nebude možné instalovat neefektivní systém a získat na něj dotaci. S novými podmínkami mají šanci k získat dotaci jen kvalitní systémy, které dokáží splnit náročnější kritéria.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Roman Kosařík
8. únor 2024, 17:18

Za 6 panelů, konstrukci, střídač, kabely a bižuterii mám problém dostat se stěží na polovinu ceny. Můj dvorní elektromontér má taxu 1500 Kč na hodinu a je to pro něj práce na odpoledne, když bude extra pečlivý. Tak za co si ty firmy účtují takové pálky?

Milan Vaněček
8. únor 2024, 18:05

Je nejvyšší čas začít se snižováním dotací pro FVE. Každoročně by se výše investičních dotací měla snížit třeba na 2/3, pak by zhruba za 5 let téměř zmizela. Nejen cena panelů a střídačů se musí snižovat (a snižuje se, u panelů výrazně, a současně záruka a životnost se zvyšuje). Je zapotřebí snížit radikálně i cenu administrativy a montáže. Sankcionovat firmy co provádí vadné či neoptimální (z hlediska uživatele) montáže. V projektech nové výstavby zahrnout automaticky i optimální FVE.

Pak teprve nastane zdravý, nezastavitelný růst fotovoltaiky.

Petr prochaska
8. únor 2024, 18:31

Musíte započítat práci, reklamu, vyřízení veškeré administrativy, dopravu a nějaký zisk. Nicméně soláry pro ohřev vody jsou tak trochu plýtváním. 6 měsíců v roce bude bojler nahřátý již v poledne a zbytek dne se nevyužije. Nicméně zase plnohodnotná FVE by vyšla o mnoho dráž.

Roman Kosařík
9. únor 2024, 09:55

Nebylo by to o tolik moc. Projekt + revize stejně jako "voodoo" kolem ochrany před bleskem je v obou případech stejné, stejně jako papírovačka s dotacemi. Co je u plnotučné FVE navíc je o něco málo dražší střídač (+15000), 5kWh kostka baterie vč bižuterie (+35000), 2h práce elektromontéra na správné zapojení a předrátování skříně s elektroměrem dle požadavků distributora a papírovačka s distributorem.

Petr prochaska
9. únor 2024, 14:44

Baterie by ani nebyla potřeba, přebytky lze ukládat do ohřevu vody. Nicméně předrátování rozvodnice bude u důchodců nutné plus dražší střídač, regulátor a jsme o 50 tisíc Kč výše než nyní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se