Domů
Obnovitelné zdroje
Jednodušší povolování malých obnovitelných zdrojů energie asi Senát schválí
Solární panel na střeše

Jednodušší povolování malých obnovitelných zdrojů energie asi Senát schválí

Senát asi schválí zjednodušení povolování stavby zdrojů elektřiny z obnovitelných zdrojů s výkonem do 50 kilowattů (kW), hlavně malých fotovoltaických elektráren. Nemělo by být pro ně třeba povolení stavebního úřadu ani licence Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Počítá s tím novela energetického a stavebního zákona, kterou dnes doporučil Senátu schválit beze změn jeho ústavně-právní výbor. Horní parlamentní komora by o předloze mohla rozhodnout už ve středu.

Při stavebních úpravách, jejichž součástí bude instalace obnovitelného zdroje energie, nemá být podle novely posuzován vzhled stavby. Ministerstvo financí podle této předlohy bude moci za mimořádné tržní situace poskytovat obchodníkům s energiemi úvěry za účelem odvrácení škod v národním hospodářství nebo k řešení situace. O úvěru nebo zápůjčce by rozhodovala vláda, podmínky by stanovila nařízením.

Vláda předložila novelu hlavně kvůli snížení energetické závislosti na Rusku. Novinky mají podpořit budování malých výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zjednodušení se bude týkat i staveb umístěných na území významném z hlediska životního prostředí či památkové péče.

Na limitu 50 kW panuje podle vlády široká shoda. Vládní návrh počítal s tím, že obnovitelné zdroje energie do tohoto limitu v zastavěném území nebo zastavitelné ploše se dostanou mezi stavby v takzvaném volném režimu, napříště by tak neměly vyžadovat rozhodnutí o umístění ani územní souhlas. Sněmovna ale změnila tuto podmínku tak, že stavby budou muset být v souladu s územně plánovací dokumentací. Cílem je zachovat plochy určené k bytové výstavbě pouze k tomuto účelu.

Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu by nemělo být nově nutné při umístění obnovitelného zdroje energie s výkonem do 50 kW, pokud je součástí stavby, nezasahuje do nosných konstrukcí a nemění způsob užívání stavby. Limit výkonu pro menší solární elektrárny, od kterého musejí jejich majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost vzroste z deseti na 50 kW.

Sněmovna v předloze upravila pravidla pro výběr dodavatele poslední instance. V případě, že je v daném území více takových dodavatelů, by podle něj měli obchodníci dodávat plyn nebo elektřinu podle toho, jak se dohodnou a dohodu by museli oznámit Energetickému regulačnímu úřadu. Teprve pokud by se nedohodli, stal by se dodavatelem poslední instance ten z nich, který má nejvíc odběrných míst.

Bez územního souhlasu by se mohly stavět také elektrická připojení k distribuční soustavě a smyčky na hladině nízkého napětí, a to v maximální délce 25 metrů od již existující distribuční sítě. Do poloviny příštího roku má novela prodloužit lhůtu, do kdy je možné dokládat kritéria udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů čestným prohlášením.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ivan Švančara
11. leden 2023, 00:05

co mas proti tomu, ze dobry napad opat zvitazi nad zdravym rozumom?

Pravoslav Motyčka
11. leden 2023, 00:06

Nemáte pravdu dnes si i majitel bytu může pořídit FVE na střechu a mít z ní podíl. Naopak lidé z paneláků teď mají šanci si polepšit mohou si totiž také postavit FVE a to dříve nebylo. Ale vydělají na tom asi všichni i ti co FVE nemají klesne cena elektřiny a v létě se sníží spotřeba plynu. Tím jak bude cena elektřiny klesat tak to bude hnací síla pro boom tepelných čerpadel v celé Evropě a to zase povede k poklesu spotřeby plynu , protože v celém cyklu se ušetří polovina energie v zimě budou díky tomu asi stupně, ale celkově to je pro EU dobře jinak cesta ke vlastním zdrojům energie je cesta k nezávislosti kdyby se to tady provádělo bez zelené ideologie tak ceny elektřiny byly třetinové proti dnešku. Jenže k tomu bylo třeba stavět jaderné bloky a rozvádět z nich teplo do měst řádově 100 km daleko od elektrárny. Státy místo toho topí peníze podporou nezralých technologií , sice se tím urychlil vývoj FVE a VTE , čehož dokonale využila Čína a předběhla EU v této technologii za její peníze o 10 let. EU si navíc zlikvidovala jaderný průmysl ,protože tady 20 let nestavila prakticky žádné bloky nebo minimálně. Také ne ve většině států nerozvíjely instalace tepelných čerpadel a budovy se vytápí spalováním stejně jako v minulém století.

Petr prochaska
11. leden 2023, 04:43

ČEZ si již vzal půjčku, aby posílil kapacitu sítě. V některých oblastech se FVE pro připojení do sítě nepovolují, protože není kapacita. Kapacita se bude do budoucna hodit pro elektromobily a tepelná čerpadla.

Vladimír Šťastný
11. leden 2023, 06:46

To je pravda, ale je to běh na dlouhá léta. Posílit síť je, hlavně ve městech, hodně drahý a logisticky náročný oříšek.

Martin P
11. leden 2023, 08:24

To posílení elektrických rozvodných sítí nás čeká jak v případě rozmachu FVT, tak i v případě rozmachu výroby z JE. V prvním případě půjde o "hltnost" drátů pro přebytky lokální sluneční výroby(po nabití baterií), v druhém o vytápění nízkým tarifem v zimě pro TČ. A souhlas s výše napsaným v tom smyslu, že dojde k přesunu výroby tepla ze zemního plynu z dovozu na domácí elektřinu, zvlášť pokud se státu podaří vypořádat menšinové akcionáře, mohl by zavádět speciální tarify pro domácnosti a domácí firmy.

Richard Vacek
11. leden 2023, 10:05

Pro elektrárnu, která nedodává do sítě něco takového mělo platit už dávno. A těm, kteří dodávají, by hlavně měli zákonodárci zrušit ten nesmysl, že se jim odběrné místo rozpadne n atři odběrná místa - jedno pro každou fázi a na každí fázi zvlášť se sleduje (a platí) dodávka a odběr. Takový nesmysl může být snad jedině u nás a jen kvůli němu pak chudáci, kteří si dají elektrárnu nainstalovat, pláčí, že nic neušetří.

Pravoslav Motyčka
11. leden 2023, 23:12

Toto byl problém možná před několika lety , dnes když si pořídíte normální střídač tak Vás toto ale nezajímá on totiž také funguje po fázích. Na druhou stranu to může být i výhoda když je cena na burze vyšší než vy máte nákupní cenu tak není přece problém z jedné fáze čerpat a z 2 fází prodávat..... to je pak stroj na peníze.....

richie
12. leden 2023, 11:40

mozno mi to od hladu nemysli cekom dobre (este som dnes nejedol) .. ale :

....Při stavebních úpravách, jejichž součástí bude instalace obnovitelného zdroje energie, nemá být podle novely posuzován vzhled stavby....

.... Zjednodušení se bude týkat i staveb umístěných na území významném z hlediska životního prostředí či památkové péče...

....Vládní návrh počítal s tím, že obnovitelné zdroje energie do tohoto limitu v zastavěném území nebo zastavitelné ploše se dostanou mezi stavby v takzvaném volném režimu, napříště by tak neměly vyžadovat rozhodnutí o umístění ani územní souhlas. ..

.... Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu by nemělo být nově nutné při umístění obnovitelného zdroje energie s výkonem do 50 kW, pokud je součástí stavby, nezasahuje do nosných konstrukcí a nemění způsob užívání stavby...

ked to vezmem ad absurdum, tak kludne mozem "otapetovat" fasadu Karlstejna FVE panelmi (samozrejme do limitu 50kWp) a nikto na to nic nemoze povedat?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se