Domů
Obnovitelné zdroje
Jihoafrická republika připojila k síti 100MW koncentrační solární elektrárnu Kathu
Koncentrační solární elektrárna Kathu. Zdroj: SENER

Jihoafrická republika připojila k síti 100MW koncentrační solární elektrárnu Kathu

Společnosti SENER a ACCIONA Industrial dokončily projekt výstavby koncentrační solární elektrárny Kathu o instalovaném výkonu 100 MW. Elektrárna byla připojena do distribuční sítě 23. února 2018, ročně má zásobit elektřinou zhruba 179 000 domácností.

Komplex Kathu solar park, který využívá technologii CSP (concentrated solar power), bude podle informací ministerstva energetiky Jihoafrické republiky dodávat elektřinu zhruba 179 000 domácnostem. Park využívá roztavené soli, které fungují jako teplonosné médium a zároveň díky nim může být akumulována energie až 4,5 hodiny po západu slunce.

Země má velmi vhodnou geografickou polohu pro osazování solárních technologií, protože osvit se pohybuje okolo 2800 kWh/m²/rok. To je téměř třirkát více než v severních Čechách.

„S tímto krokem, kterým je projekt Kathu, potvrzujeme náš závazek, že odpovíme na potřeby Jihoafrické republiky v oblasti energetiky. Tento stát oceňuje dodávku udržitelné a spolehlivé energie, která také zlepšuje stabilitu sítě a proto jsme zde instalovali naši patentovanou technologii koncentrované solární energie, abychom tak přispívali k výrobě čisté elektřiny.“ uvedl v tiskovém prohlášení Siyabonga Mbajwa, ředitel místní pobočky SENER.

Jihoafrická republika se rozhodla podporovat obnovitelné zdroje energie a stanovila si cíl na úrovni EU. Konkrétně se bude snažit dosáhnout 30% podílu OZE do roku 2030. Momentálně jsou v této africké zemi koncentrační solární elektrárny třetím nejrozšířenějším obnovitelným zdrojem energie.

Do roku 2030 se původně počítalo, že instalovaný výkon bude u této technologie 1200 MW, ale nedávno byl vládou v dokumentu Integrated resource plan (obdoba českého Národního akčního plánu) navýšen na 3300 MW.

Úvodní fotografie: Koncentrační solární elektrárna Kathu. Zdroj: SENER

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se