Domů
Obnovitelné zdroje
Jihomoravský kraj vytvoří společenství pro sdílení elektřiny, chce získat dotaci

Jihomoravský kraj vytvoří společenství pro sdílení elektřiny, chce získat dotaci

Jihomoravský kraj plánuje do konce příštího roku vytvořit energetické společenství, které umožní v režimu komunitní energetiky sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů mezi institucemi, firmami, neziskovými organizacemi i obyvateli kraje. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes podepsal memorandum o spolupráci na tomto projektu se zástupci firem i spolků.

„Komunitní energetika je v současnosti velké téma a ministerstvo životního prostředí vypsalo dotace na vznik pilotních energetických společenství. Jsme tak prvním krajem v Česku, který o vytvoření společenství usiluje, budeme vyšlapávat cestu ostatním,“ uvedl Grolich.

Společenství by mělo umožnit zapojeným členům sdílet přebytky z výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů . „Další výhodou je i větší odměna za sdílenou energii než při jejím prodeji do sítě – v rámci společenství tak ušetří každý majitel fotovoltaiky jako producent energie, stejně jako její spotřebitel,“ dodal Grolich.

Memorandum dnes podepsali zástupci Jihomoravského inovačního centra, Intemac Solutions a FabLab Brno, které jsou organizacemi kraje, ale také zástupce firmy Sonnentor a brněnské organizace Junák – český skaut.

Na vzniku společenství pracuje krajská společnost CEJIZA, která pro kraj a jeho organizace nakupuje elektřinu a plyn a zabývá se také energetickým managementem.

„Prošli jsme úspěšně prvním kolem výzvy k poskytnutí dotace. Jedním z předpokladů druhého kola je právě toto memorandum. Společenství by ve výsledku mělo zahrnovat přibližně 200 subjektů, se všemi je nutné memorandum podepsat,“ uvedla jednatelka CEJIZA Libuše Podolová.

Kromě právních náležitostí či pravidel fungování takového společenství bude nutné zajistit i softwarové vybavení, které bude distribuci a vyúčtování takto sdílené elektřiny řídit. V této části se chce zapojit i Jihomoravské inovační centrum.

„Je to velká příležitost pro naše start-upy a firmy, protože komunitní energetika je celosvětové téma. A zatím co Rakousko nebo Německo jsou v tomto několik let před námi, například Spojené státy silně zaostávají a otevírá se tam v budoucnu obrovský trh pro takováto softwarová řešení,“ uvedl ředitel JIC Petr Chládek.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se