Komora: Pro urychlení rozvoje OZE je nutné posílit roli obcí a upravit pravidla
Posílení role obcí a vytvoření pravidel pro větrné elektrárny v lese a pro využití státních pozemků. To jsou základní body pro zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů v Česku, které navrhují zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie (OZE) v chystaném zákonu o urychlení využívání obnovitelných zdrojů. Jeho návrh je nyní v připomínkovém řízení. Novinářům to dnes řekli představitelé komory. Povolování staveb obnovitelných zdrojů podle nich patří k nejkomplikovanějším v Evropě.
Návrh zákona vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s ministerstvy životního prostředí a pro místní rozvoj. Navazuje na usnesení vlády z letošního dubna, v němž kabinet schválil postup pro vymezování takzvaných akceleračních zón pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Půjde o oblasti, v nichž bude možné rychlejší povolování stavby solárních nebo větrných elektráren. Příprava a povolení stavby v nich má trvat do 12 měsíců.
Jedním ze základních předpokladů pro zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů je podle komory obcím umožnit vyšší míru autonomie v celém povolovacím procesu, a to na celém území ČR. „Obce by měly mít možnost překonat překážku plošných zákazů shora a měly by mít jistotu části výnosu od provozovatelů i v případech, kdy se nedohodnou s provozovateli přímo,“ řekl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa. Komora tak navrhla například zavedení povinnosti provozovatele OZE, pokud se tedy s obcí nedohodne jinak, hradit obci pevně stanovenou část tržeb.
Pro rozvoj celého oboru jsou podle něj zapotřebí také konkrétní a jasná pravidla pro stavbu obnovitelných zdrojů, především větrných elektráren, v lese a transparentní přístup pro využití státních lesních pozemků. „Nový zákon o zrychlení OZE je někdy chybně chápán jako zákon o akceleračních oblastech, ale takový výklad je nepřesný a soustředit se jen na pár procent území Česka by zbrzdilo rozvoj energetiky,” dodal Chalupa.
„Tento zákon je poslední z velkých legislativních změn, kterými se poslední roky snažíme intenzivně zjednodušit a zefektivnit povolovací proces, abychom zajistili rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů a naplňování strategických cílů státu. Nyní dále upravujeme výkonové hranice pro veřejný zájem, licenci i stavební povolení,” uvedl vrchní ředitel sekce energetiky na MPO René Neděla.
Podle koordinátora přípravy akceleračních zón na ministerstvu životního prostředí Radima Misiačka se návrh zákona věnuje urychlení výstavby na celém území státu. „Určitě neplatí, že v akceleračních zónách bude výstavba OZE automaticky povolena, zatímco mimo tyto zóny zakázána. Zóny pouze budou indikovat, kde se veřejný zájem výstavby OZE nedostává do zásadních konfliktů s jinými významnými veřejnými zájmy, tedy například ochranou přírody či kulturních památek, bezpečností a obranou státu a podobně,“ dodal Misiaček.
Rozvoj obnovitelných zdrojů v ČR zatím táhnou zejména domácí fotovoltaické elektrárny. Loni bylo v tuzemsku připojeno 82.799 nových solárních elektráren, letos však už tempo nových instalací zpomaluje. Česko zaostává zejména ve výstavbě velkých solárních parků. Pomalý je také rozvoj větrných elektráren, letos jich bylo zprovozněno zatím pět.
Mohlo by vás zajímat:
Ten pohled do Rakouska je hrozný. Krajinu nevnimate, jen ty strašný stožáry. Hnus, takhle si zničit třeba Pálavu, to někdo chce.
Zaostávání v některých oblastech není vůbec nic špatného. Například u OZE víme, že více OZE = vyšší cena elektřiny. Je to proto, že musí být vybudovány paralelní energetické soustavy a v nich redundantní zdroje.
Pokud OZE dostane v přístupu do rozvodné sítě přednost, klasické zdroje čekají, což musí spotřebitelé zaplatit.
Řešením by bylo vrátit se hluboko do minulosti a elektřinu využívat jenom tehdy, když bude svítit slunce. Pak bychom měli levnou elektřinu a dokonce i spoustu volného času.
Dejme tomu, ze si chci postavit VE. Dejme tomu, ze ji mam "schvalenou" a povolenou.
Postavim ji za xy milionu.
Komora tak navrhla například zavedení povinnosti provozovatele OZE, pokud se tedy s obcí nedohodne jinak, hradit obci pevně stanovenou část tržeb.
A ja se ptam JAKYCH TRZEB?
VE ma vyrabet elektriku a tu uz dnes nikdo nechce (teda zadarmo by urcite chtel).
Takze ja mam zacalovat stavbu, nic nevydelat a jeste platit obci?
Aby stat mel "splneno"?
Tak takovemu modelu fakt moc sanci nedavam.
Mam obavy, ze cele slavne FVE a VE muzou byt dobre tak maximalne pro jakousi "castecnou sobestacnost" jak domkaru, tak i firem. BEZ PRETOKU DO SITE. Bez pretoku se nemusi ani ta sit posilovat a tudiz vsem prodrazovat.
Vzhledem k elektromobilům a hlavně TČ se síť bude muset posilovat. Dálkové vedení se bude muset posílit ještě více, aby EE šla přes Evropu.
Jinak VE je u nás nesmysl - u nás fouká málo, takže EE z VE je příliš drahá.
Předpokládám, že oba píšete o větrné - zkratka VtE/VTE.
VE je pro vodní.
Na vytypovaných oblastech fouká dosti, aby se tam větrníky ekonomicky vyplatily. Levná elektřina obecně bude právě proto, že naroste velká kapacita v OZ, O přebytky se postarají společnosti, Které čekají až se jim vyplatí investovat do projektů s její využití. Ta transformace je postupná a nelze mít všechno hned. Co je jisté, že je to z dlouhodobější perspektivy ta nejlepší cesta k naší důležité soběstačnosti bez jaderného dlouhodobého běsnění a jenom čekat až nastanou nějaké problémy, které nejde při tak složitých technologií díky lidskému faktoru uplně vyloučit, ať se budeme snažit sebe víc.
Větrníky a slunečníky jsou pro Česko nevhodné, protože tady málo fouká a málo a proměnlivě svítí slunce. Obdobně nevhodné jsou u nás přílivové elektrárny. Dokonce ani nemáme příklad obdobné země, kde by takové zdroje vedly k levné elektřině.
Naproti tomu u jaderné energie máme dobrý příklad ve Francii, kde tyto zdroje zajistily nejen dostatek levné elektřiny, ale i jednu z nejnižších produkcí CO2 při její výrobě.
Se běžte podívat na Česko-Rakouské pomezí někam k Mikulovu a přesvěčte se na vlastní oči, jak moc vítr ztratí na intenzitě hned jak přeleze státní hranici. Asi s tím mají co dočinění desítky rakouských větrníků na dohled. Nebo rakušákům nikdo neřekl, že tam nefouká a nevěděli, že "to nejdeee".
S jaderkami naprosto souhlas už jen z toho důvodu, že se díky nim v ČR jednoho krásného dne konečně přestane ve velkém čadit do ovzduší sviňstvo, nehledě na ostatní dopady.
To ale souvisí s dotacemi a ne s tím, jak je daná oblast vhodná. Vyhledejte si Wind Power Density a uvidíte, že větné elektrárny ve střední Evropě jsou nesmyslem.
Přesně. Dostatek levné jaderné elektřiny byl zejména vidět v létě 2022, kdy půlka francouzských jaderných elektráren stála. Takže vysáli tehdy celou Evropu a ceny letěly do nebes. Česko tehdy mělo elektřiny (nejen jaderné) dostatek, a to nás ochránilo před růstem cen - akorát že vůbec. Když vy nechápete realitu evropského trhu s elektřinou, je to jenom smutné. Ale že to nechápe česká vláda, to už je tragické.
Jen jestli tu "realitu evropského trhu s elektřinou" chápete vy, Michaeli, nevypadá to. Kdo si totiž tu elektřinu z francouzských jaderných elektráren včas nakoupil dopředu, žádné "vysávání" se ho netýkalo. Problémy měli jen ti, kteří spoléhali na to, že ji kdykoliv levně nakoupí na spotových trzích.
na jihu to není ztráta intenzity na státních hranicích, je to ještě v Rakousku, jak slezete z Alp tak intenzita klesne na cca čtvrtinu, ale pro zajímavost, na severu je to opravdu ve shodě ze státní hranicí, v podhůří u nás je intenzita třetinová než v Německu nebo Polsku, proto mohou stavět i onshore vte, u nás je to samozřejmě konina, bez dotací, garancí a upřednostnění výkupu si to na sebe není schopné vydělat mimo lokalit severozápadních až severovýchodních hor na hranicích
zapomněl sem ozdrojovat - global wind atlas tečka info
Češi vyvinuli nový malý reaktor. První svého druhu v Evropě. Výhodou je, že dokáže využít spotřebované palivo ze současných jaderných mamutů a zároveň ho vytváří vícero než spotřebuje. V Řeži u Prahy o tom ví svoje. Taková cesta by byla ve všech ohledech nejperspektivnější jestli máme vzít jádro na přechodnou dobu na milost, při našem zaostávání v této oblasti.
Množivé reaktory v provozu jsou ruské, nebo čínské. Západ i v této oblasti v průběhu let ztratil kompetence, protože se soustředil na něco jiného. Raději nechtějte vědět na co.
To neznamená, že to musí platit na věčný časy, jak nám to bylo dlouhu v dobré víře vtloukáno do hlavy a spousta našich občanů z toho dokázala dobře profitovat. Teť by měli být otevřeny dveře tak, aby se mohli uplatnit nejenom ty příznivci režimu pro lepší ekonomický vyhlídky pro celou společnost a těm ostatním zbyla pouze cesta do emigrace. To se začína projevovat na východ od nás, kdy to není navíc jenom o penězích.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se