Domů
Obnovitelné zdroje
Letos si fotovoltaiku či tepelné čerpadlo pořídí v ČR až 200 tisíc lidí, svazy připravily rady
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Letos si fotovoltaiku či tepelné čerpadlo pořídí v ČR až 200 tisíc lidí, svazy připravily rady

V letošním roce si podle odhadů pořídí v Česku fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo až 200.000 nových zákazníků. To by opět překonalo loňská rekordní čísla. S tím ovšem mohou přibývat potíže způsobené například nekvalitní instalací. Spotřebitelské svazy proto vydaly rady pro uživatele, které by měly omezit riziko případných problémů. Informovala o tom Komora obnovitelných zdrojů energie. V Česku bylo loni podle ní zprovozněno přes 33.000 nových fotovoltaik a více než 50.000 tepelných čerpadel. V obou případech šlo násobný nárůst oproti roku 2021.

„Jsme patrně na počátku dalšího rekordního roku. Letos si novou fotovoltaiku a tepelné čerpadlo pořídí 100.000 až 200.000 nových zákazníků. Aby si domácnosti, firmy a obce dokázaly správně vybrat a byly spokojeny, připravili jsme pro ně, jak věřím, velmi praktické návody. Desatera a manuály pro přípravu dalších obnovitelných zdrojů už chystáme,“ řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Desatera, která připravily Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT), mají podle komory poskytnout spotřebitelům praktické rady, jak postupovat při výběru kvalitního tepelného čerpadla a fotovoltaiky a jak poznat spolehlivou instalační firmu.

Doporučení se věnují například postupu při výběru typu technologie, velikosti instalace nebo instalační firmy. Spotřebitelé podle komory dostanou také návod, jak poptat dodavatele či jak postupovat při samotné realizaci. Desatera jsou zveřejněna na webech ministerstva průmyslu a obchodu a dotačního programu Nová zelená úsporám.

Na riziko neodborných instalací fotovoltaických zařízení v souvislosti s prudkým nárůstem zájmu o jejich pořízení už v minulých týdnech upozornila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Podle ní se v poslední době rozšířilo používání nekvalitních nebo nesprávných komponentů, které mohou vést k řadě problémů včetně požárů. Odborníci také varují před nespolehlivými firmami nebo před nevhodným výběrem technologií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Richard Vacek
12. únor 2023, 10:33

Důsledek selhání státní energetické koncepce.

Obdobně pokud pro lidi začne být zajímavé pořídit si řádek brambor, bude se jednat o selhání zemědělské politiky.

Petr
12. únor 2023, 14:18

Naopak. Toto je začátek nové energetiky. Výraznou roli zde bude hrát soběstačnost části spotřebitelů v části roku. Samozřejmě, že to nastavuje naprosto nové poměry na trhu.

Jan Stehlik
12. únor 2023, 14:29

Také to tak vidím. V létě bude obrovský přebytek elektřiny a solarnici budou plakat a v zimě drahota díky emisnim povolenkam. Evropa bude ekonomicky upadat a Amerika s Asií vzkvetat.

Petr
12. únor 2023, 19:39

Proč drahota kvůli povolenkám? On neexistuje vítr? Mimochodem - moje 5 kWp i teď v únoru vyrobila za 12 dní 116 kWh elektřiny.

asdfrb
13. únor 2023, 12:06

A na to fukanie sa viete spolahnut. Kazdy den fuka ?

Vyroba je pekna, u nas bolo tiez minuly tyzden prevazne jasno. No len treba povad B. Tych 5 kWp by mi nepokrylo ani beznu prevadzku rodinneho domu - nekurim elektrinou ani neohrievam vodu. Za 12 dni vo february mam spotrebu elektriny nejakych 120 kWh.

No kedze bolo krasne slnecne pocasie a v noci bezoblacna obloha, takze rano padali teploty u nas pod -15 stupnov. Takze mam aj tuto zimu rekordnu spotrebu plynu. Za 12 dni vyse 160 m3 plynu, to je tak 1600 kWh v plyne.

hlpb
13. únor 2023, 12:29

asdfrb: kup si tepelné čerpalo = spotřeba za 12. v únoru topení + ohřev vody 300 kWh.

sabi
15. únor 2023, 16:46

První dny v únoru byly celkem slunečné. Zato v lednu bylo hodně dní se zataženou oblohou. ...

Ivan Švančara
12. únor 2023, 15:22

Za Mao ceTunga tiez v kazdej vsi bola pec na tavbu zeleza. Tento komunisticky uspech viedol k smrti 10 milionov Cinanov hladom. Ale niektori nie a nie sa poucit z dejin.

Richard Vacek
12. únor 2023, 16:03

Dle dat z Americké energetické ročenky pracovník ve fotovoltaice "vyrobí" 20x méně elektřiny než pracovník v jaderné energetice. Obdobně jako když budete pěstovat brambory sám na záhonu a vedle vás to samé bude někdo obhospodařovat traktorem. I proto je energetika založená na fotovoltaice cestou do pekel - vyžaduje vysoké množství lidské práce a ti lidé budou chybět jinde.

Petr
12. únor 2023, 19:37

Střešní fotovoltaika nebude potřebovat lidskou práci minimálně 10-15 let do poruchy střídače. Jinak je bezúdržbová.

Milan Vaněček
13. únor 2023, 12:25

Ad Petr: Rozsáhlá studie ve Švýcarsku ukázala, že 2/3 střídačů pracují i po 15 letech provozu.

Ad Richard Vacek:

dotaz: když máte fotovoltaiku na své střeše, kolik že to počítáte pracovníků ve výrobě elektřiny ze své FVE? Jednoho, nebo počítáte 4 =celou průměrnou rodinu (pozor IRONIE)? Kolik to počítají (a hlavně jak) v USA ti co je citujete?

Xoor
13. únor 2023, 16:41

"Rozsáhlá studie ve Švýcarsku ukázala, že 2/3 střídačů pracují i po 15 letech provozu."

No to budou spíše ty drahé střídače s transformátorem.

Ty polovodičové šunty z číny (goodwe, solax a další) budou do 5-7let po smrti nebo krátce před ní. Jsem zvědavej jak se budou firmy kroutit na 10let záruku.

Richard Vacek
13. únor 2023, 16:59

V energetické ročence USA uvádějí pro fotovoltaickou energetiku jednak full-time job (248 tis. zaměstnanců) a pak partial -time (97 tis. kousků) a toto převádějí na celkový počet 248 034 zaměstnanců.

Na zaměstnanace tam pak připadá ročně výroba 590 MWh.

Obdobně u jaderné mají 44 tis. plný úvazek, 15 tis. částečný a na zaměstnance připadá 13 000 MWh za rok.

Z toho mi vychází 13000/590 = 20x vyšší produktivita.

Milan Vaněček
13. únor 2023, 20:27

Pane Vacek, tak je to jasné. Srovnáváte hrušky s jablky. Zaměstnance již postavených, provozovaných jaderných elektráren (obsluha, údržba)

a lidi, co teprve budují FVE v USA, zatím jich vybudovali málo, jejich roční výroba je řádově menší než výroba JE. Na obsluhu a údržbu (aby jste srovnával jablka s jablky) jich je ale potřeba řádově méně než těch vašich 248 tisíc.

Doufám, že už přestanete s těmi desinformacemi (což je ten Váš "koeficient produktivity")

Až výroba elektřiny ve FVE v USA dosáhne stejné úrovně jako výroba z JE, to bude tak za 10-20 let, pak to budete moci srovnávat. Ale je to bezcenné srovnávání dvou principielně rozdílných technologií, s naprosto rozdílnými dopady na životní prostředí.

Richard Vacek
14. únor 2023, 05:10

Doporučuji se do dané energetické příručky podívat, jsou tam i podklady o jaký druh práce se jedná a třeba i o tom, jestli se jedná o práci dobře placenou.

Milan Vaněček
14. únor 2023, 12:11

Pane Vacek, já nenapadám příručku, já jen upozorňuji na Vaši desinformaci, kterou vytváříte Vámi (ne příručkou) vytvořeným "koeficientem produktivity".

Pravoslav Motyčka
12. únor 2023, 13:01

Pořídit si tepelné čerpadlo a fotovoltaiku ( nebo jen jedno z toho) je podle mě jediná správná cesta ať už pro jednotlivce nebo bytová společenství je jediná správná cesta, jakákoli jiná cesta totiž znamená ,že budete házet peníze do černé díry a druzí si na Vás budou mastit kapsu. To že státní energetická koncepce je nesmyslná to je jasné a je to díky našemu členství v EU.

koumák
12. únor 2023, 14:12

Důsledek- dominantní cena siloviny ustoupí poplatkům za systémové-distribuční služby. V konečném důsledku vám platba na faktuře nezpevní, spíše naopak.

koumák
12. únor 2023, 14:12

...nezlevní...

Petr
12. únor 2023, 14:19

Nicméně je to správná cesta.

Jan Stehlik
12. únor 2023, 14:31

Peníze rozhodnou.

Ivan Švančara
12. únor 2023, 15:24

Penize? Pfuj!

Pravoslav Motyčka
12. únor 2023, 17:20

Ale ne , z zimě něco koupíte , v létě budete elektřinu prodávat a ve výsledku si vyděláte i na ty paušály a máte topení a elektřinu zadarmo. A k těm poplatkům , kdo by si pořídil velkou fotovoltaiku na celou střechu a měl malou spotřebu , do 20% výroby , pak spadne do režimu výrobce první kategorie , takže nebude platit za rezervovaný výkon pro spotřebu - což v praxi znamená že nebude platit téměř nic. Pokud je dnes bez stavebka povoleno 50kW, pak takových lidí bude celkem dost....

koumák
12. únor 2023, 18:18

Člověče, co to píšete? Naopak, pokud se domkaři stanou samozásobitelní, tak se celý objem distribuce rozdělí na menší počet odběrných míst, takže platí, co píšu jí, že se změní poměr siloviny a distribuce v neprospěch distribuce. Protože tu síť bude muset někdo řídit a bude muset vykrývat špičky. Je vám to už jasné. A stejně tak se změní i pohled na FVE do 50 kW, platit za distribuci budou, nic není zadarmo, ani přenos jejich přetoků do sítě!

Pravoslav Motyčka
12. únor 2023, 21:41

Ale většina domkařů se nestane nezávislými , oni si pořídí FVE a tepelná čerpadla , odpojí se od plynu uhlí , dřeva . Svojí celkovou spotřebu elektřiny ze sítě za rok o něco zvýší , tím zaplatí distribuci, ale nebudou potřebovat plyn a další paliva. Ti co budou mít velké FVE pak z letních přebytků co prodají budou financovat zimní spotřebu a paušály , ale distribuce dostane v každém případě zaplaceno , protože spotřeba elektřiny ze sítě půjde nahoru. Už jen elektromobilita je bude pro distributory velký kšeft , protože nabíjet se nebude ve špičkách ,ale mimo špičku = žádné investice do sítí ,ale poplatky za přenos se vybírat budou. Jinak cena z jističů půjde samozřejmě nahoru to je jasné, protože se zvýší cena řízení sítě, tu ovšem zaplatí každý ať bude mít FVE a nebo ne.

Vladimír Šťastný
12. únor 2023, 15:23

Systémově to nic neřeší a ještě se za to vyhazují peníze daňových poplatníků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se