Domů
Obnovitelné zdroje
Mauricius bude vyrábět elektřinu z vln

Mauricius bude vyrábět elektřinu z vln

Ve státě Mauricius má vzniknout mikro síť, která bude mimo jiné využívat k výrobě elektřiny energii oceánu. Na výstavbě se bude podílet australská společnost Carnegie Wave Energy Limited, která poskytne svou technologii CETO vyrábějící elektřinu a pitnou vodu díky energii vln.

Mauricius je ostrovní stát v Indickém oceánu. Jeho rozloha je 2 040 km2, z nichž více než 90 % tvoří stejnojmenný ostrov. Právě na Mauriciu a přilehlém ostrově Rodrigues má vzniknout mikro síť, jež bude využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů elektrické energie.

Kromě solární elektrárny bude do sítě dodávat elektřinu i příbojová elektrárna s názvem CETO. Technologie CETO je ve vývoji již více než 10 let. Nejnovějším prototypem elektrárny je CETO 6, která má výkon 1 MW. Oproti svému předchůdci CETO 5 je výkon více než čtyřnásobný. Další novinkou je, že CETO 6 má zabudovaný generátor uvnitř bóje, čímž se celá technologie zjednodušuje.

Tři jednotky CETO 6, solární elektrárna a baterie

Plánem společnosti Carnegie Wave Energy je vybudování soběstačné mikro sítě založené právě na technologii CETO 6. Kromě tří jednotek 1 MW bude součástí sítě solární elektrárna o výkonu 2 MW, bateriové úložiště o kapacitě 500 kWh a výrobna pitné vody. První lokalitou pro instalaci této mikro sítě byl vybrán ostrov Garden Island u západního pobřeží Austrálie, kde sídlí největší australská námořní základna.

Carnegie Wave Energy je přesvědčena, že tento koncept mikro sítě je ideální pro ostrovní oblasti, jako je Mauricius. Na začátku července společnost informovala o instalaci monitorovací bóje u jižního pobřeží ostrova Mauricius. Bóje bude sbírat data po dobu minimálně šesti měsíců a následně bude vyhodnocena možnost a vhodná lokalita pro komerční využití CETO technologie.

Projekt finančně podporuje jak australská, tak mauricijská vláda. Carnegie Wave Energy obdrží grant ve výši 800 000 australských dolarů.

Zdroj úvodní fotografie: carnegiewave.com

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje
22. červen 2022, 17:56
Co všechno musíte vědět, než dáte soláry na střechu
16. červen 2022, 06:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se