
MPO má úspory za 20 mld. Kč,hlavní je změna plateb na podporované zdroje energie
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) plánuje v souvislosti s vládním konsolidačním balíčkem úspory za zhruba 20 miliard korun. Peníze chce ušetřit na neinvestičních dotacích pro průmysl. Základem bude změna systému proplácení poplatků za podporované zdroje energie (POZE). Na domácnosti by se však tyto platby přesunou neměly. Na dotaz ČTK to odpověděl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík. Konkrétní změny budou podle něj odvislé od jednání s dotčenými svazy a asociacemi.
„MPO má připravený soubor opatření, díky kterému uspoří zhruba 20 miliard korun,“ řekl Vošahlík.
Úspory se podle něj budou týkat neinvestičních dotačních titulů pro průmysl.
„Základem těchto úspor bude změna mechanismu proplácení provozní podpory za podporované zdroje energie, který upravíme tak, aby se platby za POZE nepřenesly na domácnosti,“ uvedl mluvčí.
Konkrétní postup podle něj určí jednání s dotčenými svazy a asociacemi z oboru.
Současný mechanismus poplatků za podporované zdroje energie platí od loňska. Stát tehdy po vypuknutí ruské invaze na Ukrajině a prudkém zdražení energií rozhodl o odpuštění těchto poplatků domácnostem a firmám, a hradil je tak sám. Předtím se o příspěvky na POZE stát dělil se spotřebiteli. Například v roce 2021 činily 43,2 miliardy korun. Stát na ně tehdy poskytl zhruba 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu.
Úspory MPO jsou součástí vládního konsolidačního balíčku. Objem státních dotací se podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v příštích dvou letech sníží o 54,4 miliardy korun. Z toho o 45,6 miliardy korun se dotace zkrátí už v příštím roce. Většinu zkrácení dotací budou tvořit podpory v resortech průmyslu a obchodu a zemědělství. Stanjura zdůraznil, že snížení dotací je trvalé, bude se tak projevovat i v dalších letech. Celkově konsolidační balíček, který kromě omezení dotací počítá také například se změnami daní nebo důchodového systému, sníží podle Stanjury schodek státního rozpočtu v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun.
Mohlo by vás zajímat:
Docela mě zajímá , jak to chce stát udělat když vezme 20 mld. korun dotací do ceny el. energie a nebude to mít dopad na domácnosti , to jako zdraží průmyslu 1kwh o 1kč /kWh ? To přece nedává smysl protože se stejně zdraží to průmyslové zboží takže domácnosti to zaplatí ve výsledku stejně a ještě se zhorší konkurenceschopnost našeho průmyslu. Jediné co měla udělat vláda bylo to , že měli snížit výnosové procento POZE , tím by se výrazně snížily nároky na podporu pro OZE. Do toho se vládě samozřejmě nechce , proč to nevím a jediné co mě napadá je to , že by o peníze přišli kamarádi nebo přímo někteří politici a jejich příbuzní.
"Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) pro časopis Respekt uvedl, že se příspěvky z větší části zruší.
„My ten objem chceme snížit minimálně o 14 miliard tak, aby ho neplatil nikdo – stát ani spotřebitelé,“ uvedl. „Víme, že to nebude jednoduché a že ti, kteří podporu inkasují, budou hrozit žalobami a arbitrážemi. Nicméně my jsme to riziko posoudili a jsme připraveni ho podstoupit,“ dodal Stanjura."
No tak to bude nejlepší část ovcí zatleská a solární baroni vysoudí peníze + inflaci + úroky nádherně vymyšleno....
Vláda je všeobecně nekompetentní. Spíše to dopadle tak, že to zaplatí lidé. Cena elektřiny příští rok klesne ze stropu na 150 EUR/MWh, takže potencionál platby 20 EUR/MWh za OZE lidi zvládnou.
Je to směšné. Na dotace jde prý 500 miliard a sníží se o 50 miliard. Jak pěkné je rozhazovat a rozhodovat o penězích.
No ono to spíše skončí tak, že se výrazně zvýší platba za OZE ve vyúčtování. Kdo topí a má vše na elektřinu se o pár tisíc prohne.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se