Domů
Obnovitelné zdroje
ČR potřebuje splnit cíle rozvoje OZE. Ještě letos otevře další aukci na jejich podporu
Větrník u obce Pchery. Foto: Karolína Chlumecká
Zdroj: Karolína Chlumecká

ČR potřebuje splnit cíle rozvoje OZE. Ještě letos otevře další aukci na jejich podporu

Ministerstvo průmyslu a obchodu v tomto roce plánuje vypsat ještě jednu aukci na podporu obnovitelných zdrojů energie. Ta by měla pomoci splnit cíle podporovaného objemu instalovaného výkonu, jelikož dosud žádná ze tří pořádaných aukcí nebyla zcela zaplněna.

V České republice se v letošním roce uskuteční ještě jedna aukce pro podporované zdroje. V té poslední zájemci z řad investorů soutěžili o podporu pro nové větrné a malé vodní elektrárny a o podporu na modernizaci výroben elektřiny využívajících bioplyn. Podporu v ní získaly tři projekty větrných elektráren a jedna malá vodní elektrárna.

První letošní aukce ovšem, stejně jako všechny předchozí aukce, zůstala nezaplněná. Aby byly splněny cíle rozvoje obnovitelných zdrojů, jak je stanoví nařízení vlády o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie, bude vypsána v letošním roce ještě jedna dodatečná aukce.

"V tomto roce jsme vyhlásili jednu aukci pro provozní podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Jedná se o protržní princip provozní podpory, který pro tyto zdroje vyplývá z evropské legislativy. V tuto chvíli připravujeme třetí aukci na nevysoutěžený objem z předchozích výzev v souladu s nařízením vlády č. 189/2022 Sb. Předpokládáme, že tuto aukci zveřejníme do konce tohoto roku," uvedl pro web oEnergetice.cz zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

Přestože jsou aukce po dlouhé době příležitostí, jak získat podporu pro většinu druhů obnovitelných zdrojů, zájem mezi investory je poměrně vlažný. Dosud bylo v souhrnu vybráno pouze pět nabídek větrných elektráren a jedna nabídka pro malé vodní elektrárny. V aukci na modernizaci elektráren využívajících bioplyn dokonce nebyla dosud úspěšná jediná nabídka.

Větrné elektrárny, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zatím nejúspěšnější jsou aukce pro větrné elektrárny. Dohromady získaly podporu projekty o výkonu 45 MW.  Celkem se ovšem nabízel dvojnásobek výkonu - 90 MW.  Aby byl splněn cíl letošního roku, musela by být podpora udělena pro dalších 45 MW instalovaného výkonu. 

Aukce jsou dle evropské legislativy jedinou možností, jak přidělovat podporu pro zdroje o výkonu větším než 1 MW (resp. v případě větrných elektráren 6 MW nebo 6 jednotek větrných elektráren). Zdroje o nižším výkonu mohou i nadále získat podporu formou zeleného bonusu. Podmínkou jeho získání je ovšem registrace v systému OTE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Omega
7. prosinec 2023, 20:34

A to ta aukce nastavila garantovanou cenu na 140 EUR/MWh, a to se vyplatí.

Karásek
7. prosinec 2023, 20:45

Proti větrným elektrárnám tady bylo dlouhodobě děláno bu bu bu a proto se nikdo nehrnul do jejich staveb. Než se ro rozjede, tak to bude chvíli trvat.

Zdeněk
8. prosinec 2023, 06:57

Než se to rozjede: čili další tunel na dotace

Vladimír Šťastný
9. prosinec 2023, 09:39

VTE a FVE měly být podle původních slibů už dávno bez jakýchkoli dotací a měly být součástí běžného energetického trhu. Kdepak udělali eurosoudruzi chybu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se