Německo: V koalici CDU a SPD panují neshody ohledně podoby aukcí pro OZE

DomůObnovitelné zdrojeNěmecko: V koalici CDU a SPD panují neshody ohledně podoby aukcí pro OZE

Německá koalice je nejednotná ohledně podoby dodatečných aukcí pro obnovitelné zdroje, jediného konkrétního klimatického opatření z koaliční dohody. Dodatečný objem podpory pro větrné a solární elektrárny má Německu pomoci smazat rozdíl od klimatického cíle pro rok 2020, o kterém vláda prohlásila, že je nedosažitelný.

Ve své koaliční dohodě se současné vládnoucí německé strany CDU a SPD dohodly, že v letech 2019 a 2020 nabídnou prostřednictvím dodatečných aukcí podporu pro 4 GW výkonu ve větrných elektrárnách na pevnině (onshore), pro 4 GW solární energie a dále pro nespecifikované množství větrných elektráren na moři (offshore). Tyto aukce mají poskytnout podporu nad rámec standardních aukcí pro 5,5 GW instalovaného výkonu onshore větrných a fotovoltaických elektráren ročně.

Cílem navýšení podílu OZE bylo alespoň přiblížení se klimatickým cílům do roku 2020, o kterých koalice prohlásila, že jsou nedosažitelné. Tato dohoda ovšem obsahovala jednu podmínku – přenosová síť bude muset být schopna zvládnout dodatečný instalovaný výkon obnovitelných zdrojů.

Konkrétní parametry aukcí měly být součástí tzv. 100denní reformy, která měla být připravena nyní, tedy 100 dní po zformování současné německé vlády. Reformovat měla německý Zákon o obnovitelné energii (Erneuerbaren-Energien-Gesetz – EEG) a Zákon o kombinované výrobě elektřiny a tepla (Kraft-Wärme-Kopplungsgesetz – KWKG).

Podoba dodatečných aukcí je ovšem aktuálně předmětem sporu mezi oběma stranami. Podle médií chce CDU kancléřky Angely Merkelové vypsat aukce bez pevného stanovení technologie s tím, že podrobnosti budou definovány v pozdější fázi. SPD ovšem nyní hrozí, že bude 100denní reformu blokovat, v případě, že nebude obsahovat konkrétní parametry aukcí.

„100denní bilance energetické a klimatické politiky federální vlády je zoufalá,“ uvedla Dr. Simone Peterová, předsedkyně německé federace obnovitelných zdrojů energie (BEE).

Podle ministryně životního prostředí Svenji Schulzové (SPD) byl dodatečný instalovaný výkon OZE jediným klimatickým opatřením dohodnutým mezi partnery.

Spekuluje se také o tom, že by CDU mohla prosazovat aukce pro konkrétní regiony, aby se zabránilo přetěžování vedení v nedostatečně rozvinuté přenosové soustavě Německa. Rozvoj přenosové soustavy a kontrola zvyšujících se nákladů na opatření pro její stabilizaci jsou prioritou strany. V loňském roce náklady na tato opatření vzrostly na rekordních 1,4 miliardy euro (36 miliard korun) a pokud by došlo k rozvoji OZE v regionech s již vysokým podílem těchto zdrojů, dá se očekávat jejich další nárůst.