Domů
Obnovitelné zdroje
Nejvyšší na světě: 300metrový výzkumný stožár má otevřít cestu nové generaci větrných elektráren
Německý 300metrový výzkumný stožár pro měření rychlosti větru
Zdroj: Spolková agentura pro průlomové inovace

Nejvyšší na světě: 300metrový výzkumný stožár má otevřít cestu nové generaci větrných elektráren

Německo v posledním desetiletí intenzivně rozvíjí využívání obnovitelných zdrojů, zejména větrných a fotovoltaických elektráren, přičemž plány do budoucna jsou ještě ambiciózní. Země v posledních letech však často naráží na odpor místních komunit, což komplikuje další výstavbu vysokých větrných elektráren. Nyní však v zemi vyrostl nejvyšší výzkumný stožár pro měření rychlosti větru ve vysokých výškách, což má v budoucnu otevřít cestu k výstavbě ještě vyšších větrných elektráren a umožnit vyšší výrobu elektřiny z menší plochy.

Německo na začátku května uvedlo do provozu vůbec nejvyšší výzkumný stožár pro měření rychlosti větru na světě. Stožár dosahuje impozantní výšky 300 metrů, váhy 70 tun a je vybaven celkem 46 měřícími přístroji. Tyto přístroje budou během následujících 12 měsíců sbírat různá data, včetně rychlosti větru, tlaku vzduchu, objemu srážek, ale také chování netopýrů pomocí senzorů, které dokáží zachytit ultrazvuk, jenž netopýři využívají pro orientaci při letu.

"Lužice je energetický region, který se transformuje do věku obnovitelných zdrojů. Výzkumem větrných turbín využívajících proudění ve vysokých výškách budeme schopni v budoucnu realizovat větrné parky efektivněji, s vyšším koeficientem využití při současně nižším záboru plochy," řekl Michael Kellner, náměstek na Spolkovém ministerstvu hospodářství a ochrany klimatu.

Projekt o hodnotě 2,8 milionů eur má na starost společnost beventum, která spadá pod německou Spolkovou agenturu pro průlomové inovace a je financována skrz Spolkové ministerstvo vzdělávání a výzkumu zhruba 80 miliony eur. Cílem společnosti je zkoumat potenciál větru ve vysokých výškách, což má podle agentury Německu mimo jiné pomoci vyřešit problémy s umisťováním větrných turbín.

Instalace 300metrového výzkumného stožáru v německé Lužici Instalace 300metrového výzkumného stožáru v německé Lužici. Zdroj: Spolková agentura pro průlomové inovace

"Nejvyšší stožár pro měření rychlosti větru na světě je naším prvním krokem vstříc využívání větru ve vysokých výškách, který by měl být co nejdříve následován prototypy větrných turbín pro vysoké výšky. Jak naznačují první výsledky měření, v budoucnu bude možné vyrábět elektřinu z vysokých větrných elektráren kdekoliv za přijatelné ceny," uvedl ředitel společnosti beventum Martin Chaumet.

Větrné turbíny využívající vítr proudící ve vysokých výškách budou podle spolkové agentury zhruba dvojnásobně vyšší ve srovnání se předcházejícími generacemi větrných turbín, a mají tak umožnit využívat silnější proudění ve vyšších výškách. Tyto turbíny budou podle agentury moct rovněž sloužit jako "druhé patro" u stávajících větrných parků, což má umožnit vyrobit více energie ze stejné plochy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Novák
10. květen 2023, 12:49

Trochu se divím. Vystrojit některý ještě nezbořený a přitom vyšší stožár, co nedávno přestal vysílat na středních vlnách, jako jsou třeba "tyčky" u Českého Brodu, by přece bylo muselo vyjít levněji.

Pravoslav Motyčka
11. květen 2023, 21:23

Tento výzkumný stožár je pouze propagační stavba rychlost větru s výškou se dá vypočítat takže není třeba stavět stožár. při výšce stožáru asi 250 metrů lze u nás stavět na většina území VTE , které budou mít využití jako ty běžné u pobřeží severního moře. Není to nic nového nebo objevného. Samozřejmě čím vyšší stožár tím je nutné na něj dát větší turbínu aby se to vyplatilo.

Michal K.
11. květen 2023, 07:52

zaujmava myslienka. vo vacsich vyskach by vyuzitelnost VtE mohla byt daleko vyssia. Nevyhoda, je ovela vyssie vstupne naklady

Slavomil Vinkler
11. květen 2023, 21:35

Pokud si uvědomíte tu páku, pokud bude na vršku vrtule, tak bude kotvení oříšek. Zkuste si vyhledat např. foto Kojálu, a co ten má lan kolem sebe.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se