Domů
Obnovitelné zdroje
Nový světový rekord: V Portugalsku padla rekordně nízká cena na solární elektrárnu
Solární park
Solární park. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/activsolar/

Nový světový rekord: V Portugalsku padla rekordně nízká cena na solární elektrárnu

Portugalsko udělalo nový světový rekord v cenách z aukcí pro výstavbu solárních elektráren. Ve vůbec první aukci pro solární elektrárny v zemi padla světově nejnižší cena a to 14,76 euro za MWh. Celkově se ceny pohybovaly na úrovni 20 euro za MWh.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o světovém rekordu v Portugalsku. V Portugalsku byla vypsána aukce na solární farmy o celkovém výkonu 1150 MW. Z aukce vzešlo celkem 13 vítězů, kteří si mezi sebou rozdělili 24 licencí. Dle Joaoa Galamba, náměstka pro energetiku, se jedna licence dokonce vysoutěžila na 14,76 EUR/MWh, což představuje v aukcích pro solární elektrárny celosvětově nejnižší vysoutěženou cenu.

Cenový strop pro portugalskou aukci byl stanoven na 45 EUR/MWh, ale výsledky se nakonec pohybovaly na úrovni 20 EUR/MWh. Aukce byla rozdělena do dvou částí, v první části šlo do aukce 862 MW výkonu a průměrná vysoutěžená cena byla 20,33 EUR/MWh, z toho zhruba 5 projektů dosáhlo ceny pod 20 EUR/MWh. V této části se soutěžilo o patnáctiletý kontrakt s fixní cenou. Rekordně nízká cena byla udělena v rámci druhé části o celkovém objemu 288 MW.

„První aukce v Portugalsku byla úspěch. V aukci došlo k brutálnímu snížení ceny, mimo dosažení nejnižší ceny v Evropě jsme dosáhli nového světového minima,“ sdělil Galamba agentuře Reuters.

Před touto aukcí byla nejnižší světová aukční cena 16,7 euro za MWh. Cenu reportoval ve svém pravidelném zpravodaji z minulého roku Solar Power Europe a aukce proběhla v Indii.

„Tato aukce dokázala, že energetická transformace, ke které se země zavázala, může nejenom silně podpořit investice do obnovitelných zdrojů, ale že to i může zvládnout za nízké ceny,“ dodal dále Galamba.

Dle neoficiálních zdrojů tvoří většinu vítězů aukce zahraniční společnosti. Tento tendr byl jedním z mnoha na cestě Portugalska k přeměně svého energetického mixu. Portugalsko má v plánu posílit svůj instalovaný solární výkon z hodnoty 572 MW (2018) na hodnotu 1,6 GW v roce 2021 a dále na hodnoty 8,1 až 9,9 GW v roce 2030.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(38)
Milan Vaněček
1. srpen 2019, 08:14

Portugalsko má asi 1,6 krát vyšší oslunění než naše jižní Morava, takže u nás si na takovéto výrobní ceny pod 50 haléřů na kWh ( v Portugalsku rekord 38 haléřů!!) počkáme do roku 2025. To už cena panelů úměrně (aby to kompensovalo výšší osvit v Portugalsku než u nás) klesne a zvýší se též jejich průměrná účinnost, už budou běžné panely s výkonem 400Wp i více.

I když se u nás podařilo všehoschopným fotovoltaiku před 10 lety "tunelem" podrazit a vláda ji od roku 2011 zastavila, od poloviny příští dekády to už nebude možné, fotovoltaika je stále levnější, cena lithia a baterií stále klesá, takže i krátkodobá akumulace se stane zcela běžnou záležitostí.

Emil
1. srpen 2019, 08:55

Aha, já myslel že jste tvrdil, že za pár let už bude i u nás fotovoltaika úplně bez dotací. Takže i v roce 2025 se bude muset garantovat výkupní cena?

Jan Veselý
1. srpen 2019, 09:43

Trh může vypadat i jinak než jen EEX v Lipsku. Trh je i smluvní vztah mezi dodavatelem a odběratelem. A ruku na srdce, nabídky za tuhle cenu se neodmítají.

Milan Vaněček
1. srpen 2019, 09:49

Garantovanou výkupní cenu 38 haléřů za kWh by odmítl jen blázen. To z hlediska spotřebitele není dotovaná cena ale pravý opak, je to předání části možného zisku spotřebiteli a navíc, ten za to dostane čistou elektřinu z obnovitelného zdroje (jak řada nejvýznamnějších západních, zvláště softwarových společností vyžaduje).

Nevím co se vám na tom nelíbí (asi jen to že Portugalsko nestaví a nebude stavět JE??).

Takže v roce 2025 již budou naše FVE (nad 100 kWp) stavěné bez dotací a budou nabízet dlouhodobé kontrakty čisté energie za bezkonkurenčně levné ceny (zvláště když ty uhelné budou muset platit své negativní externality pomocí drahých povolenek).

Martin Hajek
1. srpen 2019, 10:01

No právě, pane Vaněčku, přemýšlel jste nad tím, proč někdo jde do aukce, aby dostal takhle nízkou cenu? Proč tu elektřinu tedy neprodá někomu napřímo, když je to tak výhodné? Zájemci by mu určitě ruce utrhali.

Milan Vaněček
1. srpen 2019, 10:06

Vidím pane Hájku že neznáte velkou cenu positivní reklamy pro další a další instalace. To je kapitalismus. Portugalsko je a bude ráj pro OZE, už se o tom zde na Oenergetice psalo, pamatujete?

Martin Hajek
1. srpen 2019, 10:19

Pokud se jedná o reklamu, tak to poněkud popírá Vaše jásání nad tou nízkou cenou, a byla by to asi dost drahá reklama. Zkuste o tom trochu víc přemýšlet. Svého času byly vysoutěženy velmi nízké ceny v aukcích větrníků v Německu. Pak se ukázalo, že to za těchto podmínek těžko někdo postaví... Následně Německá vláda ty podmínky podstatně zpřísnila (ve smyslu požadavků na připravenost projektů a sankce za jejich neprovedení) a ceny v aukcích vyletěly nahoru.

Carlos
1. srpen 2019, 10:48

Myslím že odpovědí je časová doména, tedy garance na X let, u smlouvy s odběratelem by hrozilo vypovězení pokud cena ještě spadne, řekněme že ročně bychom odebírali pro fabriku 10GWh za 14€/MWh, tedy asi 140 000€ ročně, ale za tři roky dojde někdo s cenou 10€, tedy 100 000€ ročně za proud. Vy byste se nepokusil starou smlouvu vypovědět a uzavřít novou? 40 000€ nenajdeme na ulici ;-D A pokdu by ta smlouva byla nevypověditelná, tak je proti dobrým mravům a soudně zrušitelná.

Ano, je to cena poněkud nízká, je otázka jak moc je to připravené, ale pokud je 14€ dolní extrém a obecně to bylo kolem 20€, tak bych se tomu moc nedivil. Nevím jaká přesně je situace v Portugalsku, ale v Německu byly i další změny které mohly způsobit růst ceny proudu z nových instalací. Pokud v Portugalsku ještě cena proudu nepadá do záporných hodnot, ani není třeba elektrárny nuceně odstavovat, tak bych se nedivil ani nízké ceně, byť... no je trochu podezřelá, ale dejme tomu. Jižní část Portugalska je na tom podobně jako sever Afriky.

researchgate.

net/figure/Yearly-sum-of-global-irradiance-in-Europe-JRC-a-2006_fig2_275017905

Martin Hajek
1. srpen 2019, 12:01

Milý Carlosi, v tom výpočtu máte chybu. Dnešní tržní cena elektřiny v Portugalsku asi nebude 14 Euro/MWh. To co píšete, mít logiku může, ale pak by dotyční museli předpokládat, že cena elektřiny v době, kdy svítí Slunce, spadne v Portugalsku např. během 10 let k nule.

Carlos
1. srpen 2019, 12:37

Samozřejmě že tržní cena elektřiny asi nebude 14€ (což je tedy nejnižší nabídka ze všech), to byl příklad k tomu proč zvolit státní fixaci, než smluvní. Neznám ale další podmínky a záruky, možná tam mají výkup veškeré výroby, což může být další důvod se o to rvát.

Poklesu ceny v Portugalsku během dekády k nule bych se moc nedivil, pokud mají navíc tou dobou překročit, poměrně výrazně výkon hydroelektráren, tak by taková situace opravdu mohla nastat.

Emil
1. srpen 2019, 10:33

Na tomhle příkladu je totiž krásně vidět skutečná hodnota elektřiny z fotovoltaiky bez akumulace. I přes takto brutálně nízkou cenu, kterou provozovatel dostane, se mu nevyplatí ji prodávat na trhu...

Carlos
1. srpen 2019, 10:49

Ale Portugalsko má asi 5.7GW hydroelektráren. Takže to tak zlé není.

Martin
1. srpen 2019, 23:19

Kdyby Necas dotace do FVE od 2011 nezastavil, tak bychom místo 60hal z každý odebrany kWh platili solarnim baronum třeba dvojnásobek.

Diky tomu, ze se premier Fischer vybod na omezeni dotaci do FVE, tak se v roce 2010 nainstaloval trojnasobek dosavadniho vykonu. Diky tomu celkova dotace do FVE dosahne během 20 let 1 bilion korun ...

Jan Veselý
1. srpen 2019, 09:51

Tohle je nechutně nízká cena. Fakt začínám věřit v budoucnost syntetických paliv. Někde v australské poušti u pobřeží (nebo někde jinde, míst je dost) by to třeba už mohlo dávat smysl postavit současně s jednotkou na výrobu syntetického benzínu (100 USD/MWh bez daně při výroby z ropy) a exportním terminálem a zkazit Arabům a Putinovi kšefty.

Milan Vaněček
1. srpen 2019, 10:04

Netřeba ani chodit do Austrálie. Portugalsko je ideální země pro dosažení nejprve soběstačnosti a později i exportu čisté elektrické energie z vody, větru a slunce do EU.

Zatím byla jen krátká období v roce kdy toho dosáhli, za 10 let to bude platit pro velkou většinu roku.

Martin Hajek
1. srpen 2019, 10:09

Tak určitě... Jenomže Portugalsko může exportovat své přebytky tak akorát do Španělska, které bude mít masivní přebytky přesně ve stejnou dobu :-).

Milan Vaněček
1. srpen 2019, 10:17

To myslíte vážně? EU bere svá kapalná paliva z mnohem větší vzdálenosti a z nestabilnějších oblastí než je Portugalsko, myslím že pan Veselý bude mít za 10-20 let s tou výrobou syntetického benzinu z OZE plnou pravdu....

Martin Hajek
1. srpen 2019, 10:27

Vy jste ovšem psal o "exportu čisté elektrické energie", ne o exportu syntetického benzínu. Musíte si to ujasnit, jinak se potom těžko diskutuje.

Carlos
1. srpen 2019, 11:06

Zrovna včera večer jsem nad tím přemýšlel, ale akorát to mělo stát v Řecku. Asi bych ani nešel do benzínu jako benzínu, ale lihu, přece jenom je to méně zdravotně závadné.

Jan Veselý
1. srpen 2019, 12:38

Já do methanolu.

Martin Hajek
1. srpen 2019, 10:07

Mám dotaz na místní odborníky na fotovoltaiku, který zní: Proč by vůbec do takové aukce někdo lezl? To nebylo výhodnější prodat tu elektřinu na dlouhodobý kontrakt někomu napřímo? Je to všetko volaké čudné, jak by řekl major Terazky. Pokud jsem správně četl podmínky toho kontraktu, tak na dokončení mají úspěšné projekty 36 měsíců, takže tam bude nejspíš spekulace na budoucí vývoj, ale to pořád nevysvětluje, proč někdo leze do aukce, kde dostane nižší cenu, než by zřejmě dostal při přímém prodeji.

Milan Vaněček
1. srpen 2019, 10:10

Pane Hájku, už jsem Vám to výše vysvětlil.

Martin Hajek
1. srpen 2019, 10:20

Nevysvětlil jste vůbec nic.

Petr
1. srpen 2019, 12:45

Buď se jim to stále vyplatí, a zajišťují se tak proti budoucí konkurenci možná ještě levnějších panelů, ale spíš ty hodně pod 20 euro budou v rámci bankstery podporovaného šíření ideologií, jako když půjčovali Německu nějakou dobu na záporný úrok, aby pak mohli Němce obviňovat, pokud ti nebudou i do budoucna nadále nečinně přihlížet tisknutí peněz a falšování inflace v EU.

VK
1. srpen 2019, 13:34

Přiznávám se, že jsem podmínky nečetl, proto se ptám:

Není to tak, že těch 20 EUR/MWh je minimální garance, ale ten developer tu elektřinu může prodávat z a tržní cenu, pokud je aktuálně vyšší, než garance? Prostě že sází na to, že bude reálně vyšší a těmi 20 EUR si kryje jen část rizik?

Nebo to funguje tak, že dostanou 15 let pevnou výkupní cenu od státu a na burze to prodává stát?

Díky za vysvětlení.

Hendry
1. srpen 2019, 20:28

Systém s garantovanou cenou funguje tak, že výrobce elektrické energie prodává na spotovém trhu za aktuální cenu a rozdíl v ceně (Spot – Garance) jde ve směru od výrobce k státnímu operátorovi trhu. Tedy, pokud Spot je vyšší než Garance, výrobce posílá část svých příjmů operátorovi, pokud naopak Spot je menší než Garance, výrobce získává od operátora peníze vyrovnávající rozdíl (Spot – Garance).

Běžela tady debata, proč investoři raději investují do elektrárny s vysoutěženou garancí než do elektrárny prodávající svou produkci čistě na tržní bázi. Vysvětlení je jednoduché a tím je cena rizika: třebaže je vysoká pravděpodobnost, že by investorovi více vynášela elektrárna prodávající svou produkci čistě na tržní bázi, on raději půjde do elektrárny s vysoutěženou garancí, protože ta mu zajistí snadno predikovatelné příjmy na 15 let dopředu – svatým grálem investování je přesně vědět, kolik má aktiva budou vynášet v budoucích letech, maximalizace zisků je už ta méně důležitá věc.

VK
1. srpen 2019, 21:44

Díky moc za vysvětlení

Milan Vaněček
1. srpen 2019, 21:46

Díky za vysvětlení, teď snad pan Hájek přestane spekulovat.

Martin Hajek
2. srpen 2019, 09:40

Ještě jsem se na to díval a investoři měli možnost jak klasického fixního tarifu na principu contract for difference tak variabilního tarifu odvozeného od spotové ceny s garantovaným minimem. Finální výsledky mají být zveřejněné 10. srpna, tak se třeba dozvíme více. Ani jedno ale nevysvětluje, proč by investor neprodával raději sám na trhu, ledaže by čekal, že cena elektřiny v době slunečního svitu bude padat výrazně dolů. To by ovšem bouralo teorii, že se fotovoltaické elektrárny někdy v budoucnosti objedou bez dotace. :-)

Milan Vaněček
2. srpen 2019, 11:15

Pane Hájek, to nechápete že spotřebitel ocení že si může zapnout klimatizaci při ceně elektřiny 40 haléřů za kWh plus pár desítek procent za distribuci? ???? To je určitě lepší než to (až desetinásobek) co musí teď zaplatit v ČR.

Emil
2. srpen 2019, 11:39

Tak to jsem netušil, že v Portugalsku se cena distribuce odvíjí procentuálně od spotové ceny silové elektřiny...

Mirek
2. srpen 2019, 11:42

To je trefa. Protože platí, že okamžitá cena dodávané elektřiny na trhu je dána variabilními náklady zdroje, který je má aktuálně nejvyšší, lze očekávat, že od okamžiku, že do soustavy budou pracovat jen zdroje s nulovými variabilními náklady (k čemuž snaha zrušit konvenční a jaderné zdroje neomylně směřuje) bude se cena blížit nule. Samozřejmě, to asi nemůže při současném modelu trhu fungovat. Investoři to samozřejmě vědí a do takového rizika "zboření" stávajícího trhu nechtějí vstupovat. Nemám informace o tom, jak by mohl trh vypadat při dosažení takového stavu. Možná, že se dočkáme situace, kdy zjistíme, že Evropa přešla od regulovaných cen silové elektřiny na skvělý model otevřeného trhu, aby se mohla po nějaké té dekádě vrátit k ještě daleko lepšímu regulovanému trhu.

Martin Hajek
2. srpen 2019, 11:57

Nechápete to Vy. Spotřebitel samozřejmě zaplatí tržní cenu elektřiny, ne tu vysoutěženou v aukci FVE + samozřejmě spotřebitel zaplatí normální tarif za distribuci.

Carlos
2. srpen 2019, 12:04

Transformovat energetiku bude trvat a pokud se do toho zamíchají nevhodně politici, tak to může podvázat rozvoj akumulace, jako to bylo v Německu, a následně z toho budou problémy.

Celkem by mne zajímalo jaká musí nastat situace aby se kapitál vrhl do divoké stavby přečerpávaček na existujících nádržích. Jestli se dá proud vyrábět takto levně, respektive se to vyplácí, stále ještě, tak v růst v noci na nějakých 50€/MWh musí dát marži kolem 20€.

Fullerror
2. srpen 2019, 21:23

No a ještě když je celý projekt financovány např. Z penzijních fondu nebo obdobně dlouhých peněz. Je vysoutezena cena a zájem investorů pochopitelný. Navíc pokud jste šikovní na Fin. trhu pomocí páky uděláte 20% jen na penězích.

Takže velmi fajn podkladové aktivum!!!

Milan Vaněček
2. srpen 2019, 12:43

Pane Hájek ta fotovoltaická elektřina pro klimatizaci má stejnou výhodu jako strategie just-in-time v průmyslové výrobě. To umožní (v západní Evropě, ne u nás při současném řízení energetiky) velký pokles ceny elektřiny pro klimatizované výrobní a obytné prostory.

Ale předpokládám že se Vám to líbit nebude, teplárny jsou uvyklé strategii nacpat do bytovky co nejvíc tepla za co největší cenu.

Martin Hajek
2. srpen 2019, 13:50

Pane Vaněčku, fotovoltaika teplárny opravdu netrápí, to můžete být v klidu.

Milan Vaněček
2. srpen 2019, 14:16

To jsem, teplárny fotovoltaiku nezajímají, nekonkurují si (zatím, dosud se nerozběhla masová výroba syntetického plynu a metanolu).

Ale kWh za 38 halířů-to je něco, to je úspěch a přijdou větší.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se