Nový světový rekord: V Portugalsku padla rekordně nízká cena na solární elektrárnu

DomůObnovitelné zdrojeNový světový rekord: V Portugalsku padla rekordně nízká cena na solární elektrárnu

Portugalsko udělalo nový světový rekord v cenách z aukcí pro výstavbu solárních elektráren. Ve vůbec první aukci pro solární elektrárny v zemi padla světově nejnižší cena a to 14,76 euro za MWh. Celkově se ceny pohybovaly na úrovni 20 euro za MWh.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o světovém rekordu v Portugalsku. V Portugalsku byla vypsána aukce na solární farmy o celkovém výkonu 1150 MW. Z aukce vzešlo celkem 13 vítězů, kteří si mezi sebou rozdělili 24 licencí. Dle Joaoa Galamba, náměstka pro energetiku, se jedna licence dokonce vysoutěžila na 14,76 EUR/MWh, což představuje v aukcích pro solární elektrárny celosvětově nejnižší vysoutěženou cenu.

Cenový strop pro portugalskou aukci byl stanoven na 45 EUR/MWh, ale výsledky se nakonec pohybovaly na úrovni 20 EUR/MWh. Aukce byla rozdělena do dvou částí, v první části šlo do aukce 862 MW výkonu a průměrná vysoutěžená cena byla 20,33 EUR/MWh, z toho zhruba 5 projektů dosáhlo ceny pod 20 EUR/MWh. V této části se soutěžilo o patnáctiletý kontrakt s fixní cenou. Rekordně nízká cena byla udělena v rámci druhé části o celkovém objemu 288 MW.

„První aukce v Portugalsku byla úspěch. V aukci došlo k brutálnímu snížení ceny, mimo dosažení nejnižší ceny v Evropě jsme dosáhli nového světového minima,“ sdělil Galamba agentuře Reuters.

Před touto aukcí byla nejnižší světová aukční cena 16,7 euro za MWh. Cenu reportoval ve svém pravidelném zpravodaji z minulého roku Solar Power Europe a aukce proběhla v Indii.

„Tato aukce dokázala, že energetická transformace, ke které se země zavázala, může nejenom silně podpořit investice do obnovitelných zdrojů, ale že to i může zvládnout za nízké ceny,“ dodal dále Galamba.

Dle neoficiálních zdrojů tvoří většinu vítězů aukce zahraniční společnosti. Tento tendr byl jedním z mnoha na cestě Portugalska k přeměně svého energetického mixu. Portugalsko má v plánu posílit svůj instalovaný solární výkon z hodnoty 572 MW (2018) na hodnotu 1,6 GW v roce 2021 a dále na hodnoty 8,1 až 9,9 GW v roce 2030.