Domů
Obnovitelné zdroje
Občané Strmilova budou hlasovat o větrných elektrárnách v referendu
Větrná elektrárna ve Francii bude k vidění častěji.

Občané Strmilova budou hlasovat o větrných elektrárnách v referendu

Občané Strmilova na Jindřichohradecku budou rozhodovat o výstavbě větrných elektráren v referendu. Na včerejším jednání to schválilo zastupitelstvo obce, referendum se bude konat 17. listopadu. Až pět větrných elektráren vysokých přes 200 metrů plánuje u obce postavit jihlavská společnost Jipocar Power. Občané se obávají hluku, poklesu cen nemovitostí nebo zničení krajinného rázu.

„To referendum dá jasný směr, všem se nám teď uleví, protože to k něčemu směřujeme a nějak to dopadne a bude to závazné. Ještě před referendem svoláme jedno veřejné projednání, předpokládám na přelomu října a listopadu, kde budou zastupitelé, petiční výbor, občané, pozveme si odborníky, abychom na to měli komplexní pohled,“ řekl starosta Martin Novák (SNK – občané Strmilova).

V referendu budou občané odpovídat na otázku, zda souhlasí s výstavbou větrných elektráren na správním území města Strmilov. Konat se bude 17. listopadu od 8:00 do 17:00. Ze 14 přítomných zastupitelů bylo 13 pro schválení, jeden se zdržel, takže návrh byl přijat.

Ilustrační foto

O referendu zastupitelé hlasovali na základě petice proti výstavbě větrných elektráren. Ta má k dnešnímu datu 1181 podpisů, z toho 429 podpisů patří přímo občanům Strmilova. Petice bude ukončena 15. září, po přezkoumání podpisů konečné číslo petiční výbor oznámí 30. září, který je s výsledkem prosazení referenda spokojený, dodala za něj Šárka Nejedlíková.

Zastupitelé Strmilova už schválili výstavbu tří větrných elektráren v lokalitě směrem na Českou Olešnou, kde by je chtěla postavit společnosti meridian Nová Energie. S tou má Strmilov už uzavřenou smlouvu, firma teprve vyřizuje vliv stavby na krajinu. I těchto větrných elektráren se bude výsledek referenda týkat.

Občané zaslali dopis zastupitelům, aby Strmilov tutu smlouvu vypověděl. Zastupitelé tento dopis vzali na vědomí, o bodu nehlasovali. Lidé zastupitelům vyčítali, proč nebylo referendum na začátku. Podle starosty se projekt společnosti meridian Nová Energie probíral rok a půl, byla veřejná prezentace a během té doby nezaznamenali odpor proti výstavbě. Lidé pak kritizovali vedení obce za to, že o se těchto projektech na webu města nic nedozví. Požadovali i srozumitelněji podané body jednání na zasedání zastupitelů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Miloslav Černý
5. září 2024, 14:08

Lidi v Česku se rádi staví do opozice, ale nakonec dokážou pochopit, že to přinese větší užitek nejenom pro obec samotnou, ale i stát jako celek, bez kterého se neobejdeme. V historii to bylo vždycky tak, když se přišlo s něčím novějším velkorysejším pojetím, jako je třeba doporavní infrastruktůra, bez které si život nedovedemé představit. Na víc to nemusí být na věčnost, ale dnešní doba je podobným projektům nakloněna a nějaké výhodně ekonomické řešení vyžaduje

Daniel Pacman
10. září 2024, 19:05

Nesouhlasím s Vámi. Bez nestabilních OZE jsme se vždycky obešli. Teprve diktát z Brusele, že všichni musí mít tolik a tolik OZE, způsobil, že vláda ČSSD a KDU-ČSL 2005 schválila podporu až 15 Kč na 1 kWh a vláda ODS zákon upravila pozdě, až 2010. Pokud byste si to spočítal, zjistil byste, že kvůli první vlně solárů zaplatíme za 20 let 800 mld. Kč za naprosto marginální a nestabilní zdroj elektřiny, který nedává ani 3 % spotřeby ČR. Pokud bychom tehdá řekli Bruseli NE, my si raději dostavíme jádro, dnes bychom měli další 2 bloky v Temelíně a měli bychom stabilní energii na 60 - 100 let dopředu. A teď přijdou vykukové, kterým ten Solar tunel 2010 nestačil a chtějí další megadotace do nestabilních VTE. Podívejte se na statistiky ČEPS, podívejte se na cenu jedné VTE 4 MW a spočítejte si, za kolik let se elektrárna bez dotace zaplatí. Já to spočítáno mám. A ještě připočítejte novou záložní plynovou elektrárnu. Pak možná pochopíte, že s OZE děláme obrovskou chybu. Je to megapodvod, který se "vyplatí" jen s masivními dotacemi. VTE na území ČR vyrábí pouze 20 % instalovaného výkonu ročně a to ještě nestabilně. Já ten dotovaný nesmysl odmítám, protože jsem si to spočítal na základě veřejně dostupných informací. Fakta jsou taková, že za solar tunel platíme 0,60 Kč z každé kWh a kvůli emisním povolenkám už teď platíme další 1 Kč za kWh při ceně povolenky 70 EUR. Do tohoto jsme se nechali nahnat politiky, kteří energetice a ekonomice vůbec nerozumí. Pokud tomu nevěříte, tak mi vysvětlete, proč mají Němci nejdražší elektřinu v Evropě?

Mex
5. září 2024, 18:06

Doufám, že to odmítnou.

Slepice pak prý snášejí černá vejce, jak říkal pán v televizi když se po neúspěšném referendu v nějaké vesnici ptali obyvatel proč byli proti.

Jisté to asi není, ale je to dost velký risk. Kdy by chtěl jíst vaječinu z černých vajíček, že.

Honza Nedvěd
5. září 2024, 18:19

V případě havárie JE, je v ohrožení okolí o vzdálenosti až 50 km. A teď si představte ten luxus, že všichni obyvatelé v tomto perimetru budou mít možnost referenda a k tomu slušnou finanční kompenzaci. Utopie, že ?

Emil
5. září 2024, 18:48

Utopie ani ne, takové referendum proběhlo např. v roce 2016 ve Slavěticích a místní se vyslovili pro stavbu dalších bloků JE Dukovany.

Mimochodem vnější zóna havarijního plánování JE Dukovany je 20 km a pro JE Temelín 13 km, žádných 50.

Miloslav Černý
5. září 2024, 19:43

Za tím souhlasným stanoviskem, však stojí jiné prioritní důvody, kterou takovou stavbu a dlouhodobí provoz doprovázejí.

Emil
5. září 2024, 19:57

Za tím souhlasným stanoviskem není nic jiného, než že má stavba pro místní víc pozitiv než negativ.

Jirka Líska
5. září 2024, 21:30

@Emil 5. září 2024, 18:48

No ona ta otázka přesně zněla:.-)

Souhlasíte se stavbou nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na k.ú. Slavětic, nebo v bezprostřední blízkosti obce (k.ú. zaniklých obcí), v případě, že vláda ČR bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů Slavětic?

Emil
5. září 2024, 21:41

Sice jsem nepsal nic o tom, jak ta otázka zněla, psal jsem jen že to referendum žádná utopie není, což zjevně není, takže netuším proč na mě vůbec reagujete, ale už jsem si zvykl...

Jirka Líska
5. září 2024, 22:23

@Emil 5. září 2024, 21:41

Právě proto, že jste to nepsal, tak jsem doplnil kontext, pro co přesně občané hlasovali ANO.

A v další otázce toho referenda (pro úplnost):

Souhlasíte se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na k.ú. Slavětic, nebo v bezprostřední blízkosti obce (k.ú. zaniklých obcí), bez připomínek?

Hlasovali NE.

---

Dost jste mě překvapil, že netušíte, proč v diskuzích na sebe lidé reagují.

Honza Nedvěd
5. září 2024, 23:29

A to referendum ve Slavěticích bylo závazné? Bez něj Dukovany stát nebudou? Opravdu? A reprezentuje všechny dotčené obce? Jakože v okruhu řekneme 20 km jiné obce nejsou? Opravdu dobrý vtip. PR akce, manipulativní jako většina výstupů jaderné lobby. Děkuji, nechci.

Josef
6. září 2024, 17:20

V této oblasti jsou všichni přímo zaměstnaní nebo jinak závislí na JEDU. Takže v referendu se všichni mohou vyjádřit ke stavbě VTE s životností 30 let, ale v zemi kde má využití jaderné energie podporu se raději neptáme na něco co bude předmětem péče minimálně 100 let a poté tisíce let zakopáno. To jsou paradoxy¨

Sněmovna schválila zákon o úložišti jaderného odpadu, obcím právo veta nedala

Emil
6. září 2024, 17:38

Stejně jako se v referendu neptáme na umístění dálnic nebo jiných věcí veřejného zájmu vysoké míry důležitosti. Není na tom nic paradoxního.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se