Obnovitelným plynům se díky válce na Ukrajině dostává více pozornosti
Potřeba snížit závislost EU na ruském plynu dostala legislativní návrh týkající se plynárenství do centra pozornosti francouzského předsednictví. Evropská komise navrhuje mimo jiné zvýšit produkci biometanu do roku 2030 na 35 miliard kubíků. Analýzu přinesl server Euractiv.
Vzhledem k tomu, že plyn je od začátku války na Ukrajině zásadním energetickým tématem, členské státy EU a poslanci Evropského parlamentu se k médiím, kterými lze nahradit zemní plyn, pravděpodobně vrátí během dalších jednáních o legislativním textu označovaném jako plynárenský balíček. Phuc-Vinh Nguyen, výzkumnice z Energetického centra Institutu Jacquese Delorse, podotkla, že nynější geopolitická situace „může vést k mnohem ambicióznějším cílům."
Obnovitelné plyny sníží dovozní závislost
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) EU dováží 90 % zemního plynu, z čehož téměř polovina (45 %) pochází z Ruska. Mimo rozvoj infrastruktury a navýšení importů LNG jsou jedním ze způsobů, jak diverzifikovat zdroje, také obnovitelné plyny. Jejich výhodou je možná výroba v Evropě.
Evropská komise je proto zařadila mezi priority svého plánu REPowerEU, jehož cílem bude diverzifikovat dodávky plynu, urychlit zavádění obnovitelných plynů a nahradit zemní plyn při výrobě tepla a elektřiny.
V současné době se za obnovitelný považuje jakýkoli plyn vyrobený z obnovitelných zdrojů energie, včetně bioplynu vyrobeného fermentací organických látek a biometanu, jeho vylepšené verze, kterou lze přímo vstřikovat do plynárenské sítě.
Existují však i další druhy nízkouhlíkových plynů, jako je vodík, který lze získat mnoha různými způsoby, včetně obnovitelných zdrojů nebo fosilních paliv. Zajištění toho, aby právní definice umožňovaly jejich rozlišování, bude proto z hlediska životního prostředí klíčové. Nejasnost v definicích a rozlišování různých druhů ekologických a nízkouhlíkových plynů oddaluje investiční rozhodnutí.
„Vytváříme podmínky pro ekologický přechod v našem plynárenském odvětví tím, že zvýšíme využívání čistých plynů," uvedla v prosinci komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová.
Legislativní balíček v kontextu toho navrhuje usnadnit zavádění obnovitelných plynů zrušením tarifů pro přeshraniční propojení a snížením tarifů v místech vtláčení. Cílem je zaručit těmto plynům přístup na velkoobchodní trh a zavést systém certifikace nízkouhlíkových plynů.
Ekologická náhrada
Biometan a zelený vodík jsou tedy na seznamu bruselských priorit na předních místech. Komise plánuje do roku 2030 zvýšit produkci biometanu na 35 miliard m3 oproti 3 miliardám v roce 2020. Již do konce roku by se měla výroba zvýšit o 0,5 mld. m3. Do konce desetiletí by tak tímto způsobem mělo být nahrazeno 20 % plynu dováženého z Ruska.
Podle Evropské bioplynové asociace (EBA) by s těmito novými cíli mělo být v roce 2030 pokryto přibližně 10 % energetických potřeb bloku. A pokud bude tento trend pokračovat, do roku 2050 by mohlo být pokryto 30-40 % potřeby plynu v EU.
"Podpora rychlého rozvoje biometanu přispěje ke zmírnění změny klimatu, sníží závislost na vnějších dodávkách plynu a vyrovná se s bezprecedentním nárůstem cen zemního plynu," uvedl v prohlášení ředitel EAB Harmen Dekker.
S ohledem na to sdružení požaduje, aby byla strategie pro biometan zahrnuta do přepracované směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie, kterou v současné době projednává Evropský parlament a členské státy EU.
Mohlo by vás zajímat:
Dobrý den, obávám se, že autor tohoto článku asi má špatné informace o produkci bioplynu.
Jenom samotné SRN produkuje asi 16 mld m3 bioplynu ve svých bioplynkách kde vyrábí asi 38 mld.kWh elektřiny.
Naše ČR pak produkuje necelou 1 mld m3 kdy produkuje asi 2,5 mld. kWh elektrické energie....
O ostatních zemí EU nemluvím....
Takže asi článek s řádovou chybou....
No tak ono je to právě o číslech bioplynové stanice plyn neprodukují, produkují elektřinu. No a když ten plyn budou nákladně čistit v vtlačovat do el. sítě a pak se z něho v plynových elektrárnách vyrobí elektřina pak je to samozřejmě typická zelená Potěmkinova vesnice , ale tabulkově to bude vypadat nádherně , protože se sníží procentuelně dovozní závislost na plynu a stoupne domácí produkce. A to že je to ve skutečnosti nesmysl, že je třeba zajistit aby se z plynu el. energie prostě nevyráběla to běžnému voliči, který má beztak vymytý mozek mediální propagandnou nedojde. Ono totiž nevyrábět elektřinu z plynu není tak jednoduché, protože pak musíte stavět stabilní zdroje energie a nebo velké akumulační elekrárny a nová vedení hodně nových vedení a to je jaksi proti zelené ideologii.
Zajímavý článek jen mi ta posedlost Biometanem vtlačovaným do rozvodu plynu systémově moc nedává smysl .
Místo aby se bioplyn používal na produkci elektřiny popř tepla v zimě tam kde není pro něj jiné lokální použití (a jinde se používal např ve spalovnách odpadu které používají plyn pro podporu lepšího spalování) tak se bude nákladně čistit na Biometan ..a stejně posílat do elektráren na zemní plyn, popř do spaloven odpadu . Systémově to nedává moc smysl.
Lidi pro které je systémová analýza neznámý pojem (nebo dokonce sprosté slovo) by neměli být připuštěni k strategickému rozhodování a plánování . Asi úředníkům s humanitními tituly zní Biometan víc politicky uvědoměle než Bioplyn
Máte pravdu, čistit to to je ztráta energie a zbytečné peníze. Jen je problém, že ty bioplynky jsou na venkově a bylo by třeba té kogenerace využívat ve městech...
Řešením by mohlo být stlačení a odvoz k blokové kotelně s kogenerací, avšak i to není ideální, neboť bioplymka potřebuje též teplo, takže tato cesta je zase slepá ulička.
Smysl má jadreka, kde se využije navíc teplo. Třeba takové JEDu a vyvedení tepla do Brna... Či postavit zdroj JE místo EMě I - tam už potrubí je do Prahy a potenciál je 10 000 000 GJ
Souhlas, podle mne je kombinace JE a bioplynu budoucnost v rozvoji energetiky , nikoli plán zelených fanatiků spamovat všude "fotovětrníky" .. a to především díky stabilní předvídatelné celoroční produkci energie a kombinace centralizace u JE a lokalizace u bioplynu takže si takříkajíc každý může přijít na své .. zejména v dnešní situaci je i z finančního hlediska zajímavé pro vesnice a malá města rozvíjet produkci elektřiny .
Vpodstatě nic nebrání tomu aby měla každá větší vesnice (nebo menší město) svou bioplynku zpracovávající kejdu/obsah žump/atd , nebo i svépomocí postavitelnou vodní mikro-elektrárnu na principu průtoku (vortex systém) což je neskonale levnější než hráz co se týče projektu i svavby .. i větší potok dokáže produkovat 5 kW stabilního výkonu , to je 100 kWh denně a cca 100 000 kč ročně do rozpočtu), stejně tak geotermální elektrárny mohou vyřešit vytápění u menších i větších měst .. jnými slovy technologie a řešení už existují, není třeba čekat na zázrak nebo utrácet peníze za nesmysly typu bateriových "elektráren" ,výroby vodíku z elektřiny aby se pak zase spotřeboval a podobných pseudořešení
Já v tom vidím budoucnost. Až bude dost OZE zdrojů, může BPS čistit plyn a tlačit do sítě v době přebytku elektřiny a v době nedostatku se naškrábne motor a jede jede se. Nedává mi úplně smysl tlačit elektřinu do sítě ve chvíli kdy je jí tam přebytek a ještě mi za ní stát více platí, protože je v tu chvíli nízká cena na burze…..
Je třeba podporovat všechny alternativy výroby energie mající vliv na naši nezávislost. To se jeví ze současného pohledu výhledově jako prioritní, těžko lze očekávat, že se v kratké budoucnosti bude rychle měnit negativní ne jenom východní vliv a navíc to musí splňovat podmínky nepřispívat ke zrychlenému zhoršování klimatu a neopomíjet při tom možné potencionální nebezpečí plynoucí z jáderné energrtiky, které bude tuto technologii vždycky doprovfázet. Že to bude stát nemalé úsilí a peníze je jasné, na druhou stranu si postupně takových výsledků budeme více vážit, což nám napomůže k úsporám, ke kterým může přispět individuálně podle možností každý občan. Takže výsledný obraz se bude muset skládat se spoustou vhodných zrnek jednotlivžch vhodných lokálních řešení, mající vliv na snížení odběru s centrálních energrtických plynových či elektrických sítích. Úkol to je nelehký, ale o to smysluplnější, takže už toho není moc co řešit.
Tak tenhle úkol vám teda nezávidím. Ale když do toho vložíte nemalé úsilí a peníze, jak píšete, tak věřím, že se nějaké to zrnko urodí. Ne nadarmo se říká - nemusí pršet, jen když kape. :-D
To ze závistí nemá ale naprosto vůbec nic společného, ale je tím nabízeno na rozdíl od Vás řešení, které se nabízí jako schůdné a ceněné při jeho celostátní podpoře. Na takové strategii musí panovat většinová shoda, jinak se můžeme snadno utápět ve vašich chmurných předpovědích,v kterých toho moc nabídnout nedokážete. Musí se vycházet ze současných nelichotivých podmínek, které krátkodobě novým velkým kontraversním jádrem vyřešit nelze a to moc dobře musíte vědět jako jeho horlivý zastánce.
Se závistí to opravdu nemá nic společného, proto jsem taky psal že vám to nezávidím. Většinová shoda právě panuje na úplně jiném schůdném a ceněném řešení než je to vaše, které není ani schůdné ani ceněné. Žádné chmurné předpovědi jsem nepsal, to jste si asi nalistoval špatnou stránku v příručce. Předělat energetiku není jako si koupit nový mobil, žádné krátkodobé řešení neexistuje, vždy je to práce na desetiletí, a ty vaše "alternativy" ještě nikde na světě k funkčnímu řešení nevedly, vedly jedině k naopak ještě větší závislosti na zemním plynu.
Hloupostí už chytří vymysleli.
Malá perlička:
U nás je první bioplynka s čištěním a vtláčením do plynové sítě v Rapotíně.
Původní stav: bioplyn se používal na výrobu elektřiny v kogeneraci, zbytkové teplo se levně dodávalo teplovodem do místní CZT Rapotín, kde podle potřeby teplá voda z kogenerace dohřívala plynovým kotlem.
Nynější stav: Vyrobený bioplyn je čištěn a vtláčen do plynovodu. Ze stejného plynovodu nyní musí o to více plynu odebírat CZT pro dodávky tepla místním odběratelům.
Bioplynky mohou nahradit část plynu (vtláčet do plynovodu) nakupovaného ze zahraničí (uvádí se 5-10%), ale zrovna v tomto případě v tom nevidím smysl.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se