2024: Klíčové trendy v rozvoji energetiky ve střední a východní Evropě
V roce 2024 ovlivnilo globální energetickou scénu několik významných událostí: červnové volby v EU, americké volby, ale také Draghiho zpráva ovlivní energetiku nejen globálně, ale i lokálně. Co tedy formovalo energetiku ve střední a východní Evropě v uplynulém roce?
Oživení jaderné energetiky a malé modulární reaktory
Jak informoval server CEEnergyNews, jaderná energie se v roce 2024 stala klíčovým tématem v regionu střední a východní Evropy, a to také díky pokroku v oblasti malých modulárních reaktorů (SMR). Česká republika upevnila své jaderné ambice výběrem společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) pro dostavbu lokality Dukovany. Společnost ČEZ rovněž zahájila přípravné práce na výstavbě SMR.
V Bulharsku má být díky mezivládní dohodě místní vlády s USA rozšířena jaderná elektrárna Kozloduj, přičemž dodavatelem technologie bude americký Westinghouse. První polská jaderná elektrárna pokročila díky významnému financování ze strany Export Development Canada, zatímco Rumunsko pokročilo v jaderných projektech se společnostmi Nuclearelectrica a RoPower Nuclear. V Srbsku pak například padlo historické rozhodnutí zrušit 35 let trvající zákaz využívání jaderné energie.
Rozšíření infrastruktury LNG
Zkapalněný zemní plyn (LNG) upevnil svou roli v energetické bezpečnosti regionu střední a východní Evropy. Řecký terminál LNG Alexandroupolis zahájil provoz, zatímco Polsko pokročilo v projektu plovoucího terminálu v Gdaňském zálivu. Dohody s Katarem, společností Shell a TotalEnergies zajistily Maďarsku dlouhodobé dodávky LNG, a to navzdory nejistotě v exportní politice USA po volbách. Polsko rovněž posílilo svou pozici prostřednictvím průzkumu a spolupráce v oblasti nových plynovodů.
Růst obnovitelných zdrojů energie
Obnovitelné zdroje energie pokračovaly v expanzi i v roce 2024. Rumunsko přijalo legislativu pro větrné elektrárny na moři a společnost OMV Petrom získala významné portfolio solárních elektráren. Projekty větrné energie na moři pokročily v Polsku a Pobaltí, rozvoj zaznamenal i biometan jako náhrada zemního plynu. Maďarsko se ve své strategii zaměřilo na geotermální energii.
Vodík jako jeden z pilířů dekarbonizace
Ačkoli rozvoj vodíku a jeho infrastruktury je stále na svém počátku, region zaznamenal schválení několika klíčových projektů, jako je například seversko-baltský vodíkový koridor či schválení stavby největší výrobny obnovitelného vodíku ve střední a východní Evropě v Maďarsku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se