Evropská komise chce o rok prodloužit krizová opatření v energetice
Evropská komise hledá podporu pro prodloužení krizových opatření, která byla v rámci EU přijata v loňském roce v reakci na probíhající energetickou krizi. Přestože je situace na energetických trzích letos výrazně klidnější než loni, navrhuje platnost opatření prodloužit o dalších 12 měsíců.
Evropské energetické trhy se v loňském roce potýkaly s bezprecedentní cenovou volatilitou a růstem cen energetických komodit na rekordní hodnoty. V reakci na tuto situaci země Evropské unie zavedly řadu opatření, přičemž některá z nich by Evropská komise chtěla udržet.
Jedná se celkem o tři opatření – solidarita v oblasti dodávek plynu, společné nákupy zemního plynu a zastropování velkoobchodních cen plynu. Návrh Komise dále zahrnuje zjednodušení povolování výstavby obnovitelných zdrojů, které mají přispět ke snižování spotřeby plynu.
"Přestože je situace na evropském energetickém trhu bezpečnější než před 12 měsíci, Komise navrhuje toto prodloužení, aby dále zvýšila bezpečnost dodávek plynu a posílila odolnost trhu," uvedla k návrhu Komise.
V případě nařízení o posílení solidarity se jedná například o zajištění vyšší transparentnosti na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG). Nařízení dále upřesňuje pravidla ohledně solidarity v oblasti dodávek zemního plynu v období jeho nedostatku.
Dalším z přijatých opatření bylo zřízení platformy AggregateEU, na které dochází ke sdružování poptávky po zemním plynu ze strany evropských obchodníků a neruských dodavatelů zemního plynu plynovody či ve zkapalněné formě (LNG).
Posledním ze jmenovaných opatření je cenový strop na velkoobchodní ceny zemního plynu. Tato regulace nabyla účinnosti od letošního února a vzhledem k uklidnění trhu po loňském volatilním létě nebyla zatím využita.
Zrychlení rozvoje OZE a teplených čerpadel
Kromě prodloužení krizových opatření Komise navrhuje i další opatření, konkrétně zjednodušení povolovacích procesů pro projekty obnovitelných zdrojů.
Návrh počítá s nejvýše tříměsíční lhůtou pro povolování projektů solárních zdrojů, šestiměsíční pro repowering obnovitelných zdrojů (modernizace stávajících elektráren účinnějšími či výkonnějšími komponentami, pozn. red.), jednoměsíční pro tepelná čerpadla s příkonem do 50 MW a tříměsíční lhůtou pro tepelná čerpadla využívající teplo ze země.
Podle Komise musí návrh schválit Evropská rada, naopak souhlas Evropského parlamentu není vyžadován. Komise dále uvedla, že doufá ve schválení návrhu do konce letošního roku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se