Domů
Obnovitelné zdroje
Opava v dalších letech investuje 400 mil. Kč do fotovoltaických elektráren
Solární panely
Zdroj: Pixabay

Opava v dalších letech investuje 400 mil. Kč do fotovoltaických elektráren

Opavská radnice chce v dalších čtyřech letech investovat až 400 milionů korun do budování fotovoltaických elektráren. Připravuje prvních šest projektů především na střechách školních budov. Nezávisle na tom plánuje zřízení elektrárny i vedení dopravního podniku. Celkem by tyto elektrárny měly městu ušetřit každý rok 15 až 20 milionů korun. ČTK to řekl náměstek opavského primátora Vladimír Schreier (ANO). Opava bude náklady na energie šetřit i omezením vánoční výzdoby.

Vedení města předpokládá, že jen za elektřinu městské organizace zaplatí v příštím roce 150 milionů korun. V roce 2021 to přitom bylo o dvě třetiny méně. Lotos pak okolo 75 milionů korun.

U plánovaných 400 milionů investic vedení města předpokládá, že polovinu pokryjí dotace právě na podporu výstavby alternativních zdrojů elektřiny. Představitelé radnice už mají vytipováno prvních šest objektů. Jde například o budovu magistrátu v Krnovské ulici, parkovací dům či několik základních nebo mateřských škol. Nezávisle na tom připravuje instalaci elektrárny na několika budovách i vedení dopravního podniku.

„Musíme udělat celkovou energetickou studii. Opava má ale tu výhodu, že provozuje trolejbusovou dopravu. Ta je soustavným odběratelem elektrické energie. A tak může spotřebovávat přetoky,“ uvedl náměstek.

Dodal, že v případě prvních elektráren se nyní projekty připravují. Prověřuje se například statika vybraných střech.

Plánovaný výkon elektráren se má u každé ze šesti chystaných elektráren pohybovat okolo osmi desítek kilowatt-peaků (kWp). „Za rok by to mohlo znamenat úsporu až 20 milionů korun. Projekty se teprve připravují. Neznáme proto ani náklady,“ doplnil náměstek primátora.

Město chce podle Schreiera úspory v případě energií hledat i jinak. „Už jsme přijali některá opatření, další se chystají. Už nyní očekáváme úsporu v řádu deseti procent. Řešit ale chceme i plynové kotle. V některých kotelnách jsou totiž ještě staré, které chceme měnit za kondenzační,“ uvedl.

Podle primátora Tomáše Navrátila (ANO) bude město šetřit i na vánoční světelné výzdobě. Ta bude instalovaná pouze v centru a svítit bude jen omezenou dobu. „Výzdoba tentokrát nebude na hlavních příjezdových komunikacích. Svítit bude jen do 22:00,“ uvedl. Město navíc podle něj letos instaluje jen jeden vánoční strom na Dolním náměstí. V minulých letech byly dva, jeden i na Horním náměstí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
2. listopad 2022, 23:16

za 400 mil korun to se nechá postavit 15 MW FVE. Při 4 Kč /KWh vygeneruje zisk přes 60 mil korun každý rok návratnost 6,5 roku s dotacemi něco přes 4 roky. Pokud k tomu mají odběr a budovy, tak je to pro město určitě dobrá investice.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se