Domů
Obnovitelné zdroje
Podpora agrovoltaiky by podle svazu měla směřovat jen k aktivním zemědělcům
Systémy solárních elektráren

Podpora agrovoltaiky by podle svazu měla směřovat jen k aktivním zemědělcům

Podpora obnovitelných zdrojů energie v zemědělství by měla směřovat pouze k firmám, které se oboru věnují. V tiskové zprávě to uvedl Zemědělský svaz ČR. Rozvoj takzvané agrovoltaiky chce podpořit ministerstvo životního prostředí (MŽP) tím, že umožní instalaci fotovoltaických panelů například ve vinicích nebo sadech. Podle svazu ale hrozí zneužití podpory energetickými firmami, které by mohly čerpat podpory určené primárně pro podporu zemědělství. Svaz upozorňuje na to, že definice aktivního zemědělce je nyní stanovena příliš volně a vejdou se do ní i podniky, které zemědělskou činnost nevykonávají.

MŽP už loni uvedlo, že pracuje na novele zákona, která by umožnila umístit fotovoltaické panely na půdu patřící do zemědělského půdního fondu. V takovém případě musí být splněny podmínky ochrany půdy definované zákonem. Podle úřadu by novela měla umožnit panely umístit například do sadů, chmelnic nebo vinic.

Svaz uvedl, že čeští zemědělci mají zájem o obnovitelné zdroje energie, kterými mohou zajistit energii pro vlastní potřebu a zároveň diverzifikovat své podnikání. Možný přínos vidí hlavně v budování solárních elektráren na střechách budov, díky kterým mohou využít poměrně rozsáhlých ploch bez ničení zeleně. Možné využití svaz spatřuje také u trvalých kultur jako jsou právě vinice nebo chmelnice, které zmiňovalo ministerstvo.

Ilustrační foto

„V případě rozvoje agrovoltaiky se obáváme, aby nedošlo ke zneužití ze strany energetických firem. Proto by podpora tohoto systému měla být navázána výhradně na aktivní zemědělce,“ uvedl předseda svazu Martin Pýcha.

Poukázal na to, že zemědělci se často setkávají s nedostatečnou kapacitu pro připojení nových zdrojů ze strany velkých výrobců energie, kteří také jejich připojení blokují.

Podle svazu by měla být podpora agrovoltaiky vázána na status aktivního zemědělce, který definují pravidla Společné zemědělské politiky EU. Aktivní zemědělec musí mít minimálně jeden hektar ve Veřejném registru půdy (LPIS) a splnit některou z daných podmínek. Za zemědělského podnikatele může být považován také podnik, jehož příjmy nebo výnosy ze zemědělské činnosti tvoří minimálně 30 procent z příjmů nebo výnosů žadatele o dotace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Zbyněk Poisl
23. leden 2023, 14:07

Takže se papaláši rozhodli dále urychlovat globální změnu klimatu další nesmyslnou podporou ničení planety? Je třeba je za to určitě pochválit. Určitě může být s klimatem ještě hůř než je dnes. Zatím je nás pořád 8 miliard a jsme na vzestupu. Dlouho už to ale trvat nebude a půjde to opačně! Nicméně se jedná o jasný důkaz toho, že světovládcům nejde o záchranu klimatu ale o vlastní kšeft!

Karel Zeman
23. leden 2023, 19:16

Agrivoltaika je absolutní nesmysl a nikdy bych si ji na pole nedal. Máme v areálech střechy na několik MW, ale stejně není šance získat připojení. Dokud se nevyčerpá potenciál střech, tak bych nic takového na polích nepovoloval…..

Maly Jarda
23. leden 2023, 23:47

naopak, fotovoltaika na střechách je ta nejdražší a tudíž nej-neefektivnější forma FVE .. zatímco např pro chov ovcí se agrovoltaika hodí dokonale

Ivan Švančara
24. leden 2023, 07:58

Suhlas. Chov ovci je nasa buducnost, Nemci budu cumet, akym ekonomickym zazrakom ich predbehneme.

Zbyněk Poisl
24. leden 2023, 09:13

Chov ovcí to možná zachrání, ale změnu klimatu to hezky urychlí!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se