Portugalsko upouští od dotací pro OZE

DomůElektrárny v EvropěPortugalsko upouští od dotací pro OZE

Portugalsko přestane dotovat nové obnovitelné zdroje, již schválených platných kontraktů by se škrty dotknout neměly. Konec kompenzačních mechanizmů čeká i klasické zdroje. 

Státní tajemník pro energetiku Jorge Seguro Sanches potvrdil agentuře Reuters, že Portugalsko postupně ukončí podporu obnovitelných zdrojů, omezení podpory ovšem nebude retroaktivní.

„Investoři potřebují mít jistotu, pokud jde o jejich investice. Nechceme tedy měnit pravidla hry v jejím průběhu. Jakmile ovšem kontrakty vyprší, obnovitelné zdroje půjdou na trh bez jakýchkoliv dotací,“ potvrzuje Sanchez zachování štědrých výkupních cen pro existující kontrakty.

Lisabon vedou k tomuto opatření vysoké ceny elektřiny, které jsou jednou z překážek ekonomického růstu země. Cílem Portugalska je také rozšířit přenosové kapacity do Maroka i střední a západní Evropy, tato opatření mají vést ke snížení ceny elektřiny.

Portugalsko bylo v uplynulé dekádě průkopníkem, co se týká obnovitelných zdrojů – především těch větrných. Jenže tato raná podpora vyústila ve vyšší koncové ceny elektřiny pro spotřebitele.

Jedna z nejvyšších cen elektřiny v Evropě je v Lisabonu

Think-tank VaasaETT zaměřující se na energetiku v červenci zveřejnil studii, podle které vychází, že z 29 hodnocených evropských hlavních měst, při uvažování parity kupní síly, platí domácnosti nejvyšší koncovou cenu za elektřinu v Lisabonu.

Vysoké koncové ceny elektřiny mají dopad na konkurenceschopnost portugalských společností i na výši disponibilního důchodu tamních domácností, což ohrožuje mírný ekonomický růst trvající poslední dva roky.

Dobíhání kontraktů obnovitelných i tepelných zdrojů

V září 2017 vyprší kontrakt na podporu 1,2GW uhelné elektrárny v Sines, která představuje 6,5 % portugalského instalovaného výkonu. V tomto případě se jedná o kompenzační mechanismus, který pomáhal zabezpečovat výkonovou přiměřenost země.

V příštím roce také vyprší kontrakty na podporu 60 MW větrných elektráren. Tyto elektrárny tak přejdou z režimu garantovaných výkupních cen elektřiny na tržní. Velká vlna přechodu na tržní ceny čeká portugalské větrné elektrárny (VtE) v roce 2020, kdy se bez podpory budou muset obejít VtE o výkonu 1,1 GW.

Mohou se OZE uplatnit na trhu i bez podpory?

Portugalské úřady již vydaly licence pro nové projekty solárních elektráren o výkonu 180 MW, jenž budou ponechány zcela bez dotací. V Portugalsku se tak ukáže, zda budou moci fungovat obnovitelné zdroje také za standardních tržních podmínek.

Energetické statistiky týkající se Portugalska naleznete zde.

Zdroj úvodní fotografie: flickr.com