Domů
Obnovitelné zdroje
Power Roll: Flexibilní fotovoltaické panely s potenciálem?
Roll-to-roll-PV-manufcturing
Zdroj: PowerRoll Inc.

Power Roll: Flexibilní fotovoltaické panely s potenciálem?

Fotovoltaika je dnes stále populárnější volbou pro majitelé rodinných domů a jiných objektů. Zatím velkou překážkou pro masové rozšíření je vstupní investice, legislativa a složitost instalace. S nižší cenou a snadnou instalací se zvýší počet lidí, kteří si ji budou moci pořídit. 

Power Roll

Společnost Power Roll přišla nedávno se zajímavou technologií tenkých fotovoltaických článků. Založené jsou na technologii, která se používá v potravinářství při výrobě obalových materiálů a na technologii, která se používá pro výrobu hologramů.

V roce 2011 doktor John Topping vynalezl technologii výroby mikroskopických drážek. V roce 2012 zakládá společnost Big Solar limited společně s Saulem Joiceyem,  přičemž 2013 je rokem první velké investice do projektu. Už v roce 2015 demonstrují, že jejich solární článek funguje v laboratorních podmínkách. O rok později představují první stroj na výrobu schopný pokovovat nosné folie po rolích. O  dva roky později demonstrují fotovoltaickou účinnost článku 7 %. Komerční licence byla získána v roce 2019 a účinnost se zvedá na 11 %. O rok později přichází první komerční kontrakt na výrobu článků o ploše 20 centimetrů čtverečních, následuje příliv peněz a výstavba prvního výrobního závodu.

Jak to funguje

Celá technologie je založena na mikroskopických drážkách na základním materiálů, kterým je PET ( zkratka pro polyethylentereftalát) plast. Na tyto drážky jsou naneseny látky, které tvoří polovodič typu P na jedné straně drážky a N na druhé. Tyto polovodičové pásky se na vrcholu dotýkají, na dně drážky jsou od sebe izolované. Následně je drážka naplněna speciálním inkoustem, který obsahuje perovskit. Jedná se o oxid vápenato-titaničitý, což je minerál, který se vyskytuje běžně v přírodě. Ten zde slouží jako medium pro absorpci slunečního záření.

Následně jsou vytvořeny paralelní větve drážek tak, aby napětí bylo okolo padesáti voltů. Poté jsou zhotoveny kontakty a vývody z panelu. Posledním krokem je finální povrchová úprava, která zajišťuje dlouhou životnost a hermetičnost panelu.

Power Roll vs. klasická fotovoltaika

Zatím nelze čekat, že životnost bude plně konkurovat klasickým skleněným fotovoltaickým panelům. Očekávaná životnost by se měla pohybovat okolo deseti let. Power Roll nemá v plánu tvořit přímou konkurenci špičkovým FV panelům s vysokou účinností, ale spíše podpořit rozvoj obnovitelné energie v rozvojových oblastech a usnadnit instalaci fotovoltaiky všude tam, kde je pro ni využití. Díky tomu, že panely Power Roll jsou převážně z plastu a tedy i lehké a ohebné, tak je lze instalovat pouhým nalepením na vhodně připravenou plochu. Není tedy potřeba žádných montážních konzolí a podobně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se