RECAI index atraktivity pro investory do OZE: Indie ztratila, Nizozemsko a Spojené království si polepšily

DomůObnovitelné zdrojeRECAI index atraktivity pro investory do OZE: Indie ztratila, Nizozemsko a Spojené království si polepšily

V květnu vyšel nový report RECAI (hodnocení atraktivity zemí pro OZE investory) od konzultační společnosti Ernst & Young. Spojené království si polepšilo o tři příčky a Nizozemsko poskočilo do elitní desítky. Hlavní důvody jsou rostoucí trh se solárními panely, bezdotační offshore větrné projekty a rozvoj onshore větrných farem.

Zpravodajský portál Platts informoval o pohybu v žebříčku RECAI. Index RECAI (Renewable Energy Country Attractiveness Index) vyjadřuje atraktivitu jednotlivých zemí pro investory do obnovitelných zdrojů energie. Díky rychlému růstu sektoru OZE v Nizozemsku, které se snaží naplnit svoje cíle v oblasti OZE do roku 2020, se země dostala do top 10 ve zmíněném indexu RECAI.

Žebříček RECAI

Index RECAI je tvořen poradenskou společností Ernst & Young (EY), která se snaží brát v potaz všechny faktory na trhu a poté vytvořit skutečný obraz současné situace na trhu. Nizozemsko si pomohlo o šest příček a nyní v květnu poskočilo z 15. příčky na 9. příčku.

Zdroj: report RECAI od společnosti EY

Hlavním důvodem je rozvoj OZE v dané zemi, která se snaží dosáhnout svých závazků do roku 2020. Zemi navíc pomáhá současná situace na trhu, kdy jsou nabídky na offshore větrné farmy bez podpory a solární trh stále roste.

V hodnocení si dále polepšilo i Spojené království, které se posunulo z desátého místa na sedmé. Hlavní příčinou posunu nahoru jsou bezdotační solární projekty a růst nových a stávajících onshore větrných projektů.

Cla na import solárních panelů mohou s pořadím hodně zamíchat

Naopak Indie si pohoršila z druhého místa na čtvrté a byla přeskočena Spojenými státy a Německem. Hlavním důvodem jsou obavy ohledně možných cel na import solárních panelů.

„Hrozba cel na importované solární panely a spory mezi developery a distribučními společnostmi vyvolávají obavy mezi investory,“ píše EY ve svém reportu.

V reportu se dále hovoří, že agresivně nízké bidování ve větrných a solárních aukcích se zdá být „nestabilní“.

Nováčkem v indexu RECAI, který čítá pouze top 40 zemí, se stal Taiwan. Taiwan se snaží zvýšit podíl OZE na svém energetickém mixu na hodnotu 20 % do roku 2025 a zároveň snížit svoji závislost na jaderných elektrárnách.

Konzultační společnost EY ve svém reportu také prohlásila, že investoři jsou v současné době přitahováni k offshore větrným projektům, ve kterých vidí velký potenciál a stabilní finanční prostředí.

Autor úvodní fotografie: Seagul na pixabay.com