Severské vodní elektrárny trápí sucho, zásoby vody klesly k 60 %

DomůObnovitelné zdrojeSeverské vodní elektrárny trápí sucho, zásoby vody klesly k 60 %

Neobvykle suché a teplé počasí způsobilo propad výroby norských vodních elektráren ve druhém čtvrtletí meziročně o 22 % na 11,5 TWh. Situace se navíc nadále zhoršuje i v průběhu července a v době, kdy má docházet k postupnému doplňování zásob vody, tak poklesly zásoby v norských, švédských a finských nádržích na 62 % své kapacity, což je o 10 procentních bodů méně než loni.

Zahraniční server Platts doplnil, že se nejedná pouze o problém severských zemí a že například výroba vodních elektráren britské energetické společnosti SSE byla ve druhém čtvrtletí o 20 % nižší oproti plánu.

Naopak švédský provozovatel vodních elektráren Vattenfall uvedl, že je i přes nepříznivé počasí dostatečně připraven na výrobu elektřiny v nadcházejících měsících.

„Extrémně suché a teplé počasí v počátku léta vyústilo v omezení přítoků do severských nádrží, ale švédské vodní elektrárny Vattenfallu mají dostatečnou úroveň zásob a v prvním pololetí 2018 zvýšily výrobu o téměř 3 TWh ve srovnání s prvním pololetím roku 2017,“ uvedla společnost.

Výkonný ředitel Vattenfallu Magnus Hall uvedl, že nedostatek vody je přenášen do tržní ceny elektřiny.

Průměrná cena elektřiny v severských zemích na denním trhu ve druhém čtvrtletí dosáhla podle Platts 39,1 EUR/MWh, což představuje meziroční nárůst o 42 %.

„Vattenfall samotný je spokojený, že „sedí na velkém množství elektřiny z vodních elektráren“, protože jsme nyní ve Švédsku v napjaté situaci ohledně dostupnosti elektřiny,“ dodal Hall.