Domů
Obnovitelné zdroje
Skupina senátorů vyzvala k větší podpoře obnovitelných zdrojů
Podpora OZE

Skupina senátorů vyzvala k větší podpoře obnovitelných zdrojů

Česko by si mělo stanovit ambicióznější cíle při rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu dnes vyzvala skupina 24 senátorů z klubů Starostů a nezávislých (STAN), KDU-ČSL, ČSSD a Senátor 21. Senátoři žádají, aby ministerstvo upravilo Národní klimaticko-energetický plán a posílilo v něm budoucí význam obnovitelných zdrojů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Plán vznikl na základě českých závazků vůči Evropské unii a obsahuje závazky v oblasti energetiky a ochrany klimatu, které chce Česko splnit do roku 2030. Senátoři ale tvrdí, že dokument je málo ambiciózní. Požadují především zvýšení cíle na podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie z nynějších 20,8 procenta na 24 procent. Podobné výhrady měla i Evropská komise, která Česku v červnu doporučila, aby cíl činil alespoň 23 procent. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v uplynulých týdnech opakovaně uvedl, že Česko navýší svůj plánovaný cíl na 22 procent.

Senátoři žádají i zvýšení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny v Česku. Podle nich by se Česko mělo zavázat, že se tento podíl do roku 2030 zdvojnásobí proti současnosti. Ministerstvo průmyslu by podle senátorů mělo také více zapojit města a obce do rozvoje obnovitelných zdrojů, a posílit tak jejich energetickou soběstačnost.

Solární elektrárna
Ilustrační foto

„Náročnost cesty k uhlíkové neutralitě nesmí být apriorním důvodem pro odmítání přechodu na čistší výrobu energie, e-mobilitu nebo větší energetickou efektivitu. Jsme přesvědčeni že by mělo být v národním zájmu a strategickým cílem země rozvoj moderních a čistých technologií podporovat,“ uvedli senátoři ve společném prohlášení.

Členské státy EU se loni dohodly na strategii snižování emisí. Cílem je zajistit do roku 2030 zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v celé unii na 32 procent, zlepšit energetickou účinnost o 32,5 procenta a snížit emise oxidu uhličitého nejméně o 40 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
JVr
1. listopad 2019, 15:19

Připadá mi, že nemalá část zde diskutujících si vůbec nepřečetla o čem článek je, pouze vyhledala klíčová slova "senát", "OZE", "Brusel" a rozjíždí oblíbený flame k těmto tématům...

Nicméně k tématu. Je to o tom, zda slibovat více, než je požadováno, a to je podpořeno naivní představou, že díky tomu slibu se něco zlepší.

Pánové senátoři není to tak! Situaci mění činy, nikoliv sliby. Pokud naslibujeme více budeme za frajery jen do té doby, než se ukáže, že to splnit nezvládneme, pak budeme za "píp".

Doporučil bych daným pánům, aby začali přemýšlet jak realizovat to, co se po nás požaduje a potom pokud to náhodou, nedej bože, překročíme, budeme za frajery a neobrátí se to proti nám, jak tyto plané sliby.

Tedy do práce, zpracuje a předkládejte sněmovně či vládě takové zákony, které podpoří rozvoj OZE (legislativa je jednou z největších překážek v této oblasti u nás), ale prosím ne tak, abychom zase stavěli fotovoltaiky v tunelech, protože už jsme poučili a víme, že v tunelech slunce nesvítí!

Josef
30. říjen 2019, 17:23

Volební systém senátu je velký problém, výsledkem voleb je totiž složení senátu,které neodpovídá politickým preferencím obyvatelstva. Výsledkem je názorová propast mezi senátem s lidmi , které má zastupovat. Což odpovídá i aktuální požadavek na novou vlnu okrádání občanů přes podporu OZE. Podle mého názoru by se měl volební systém do senátu změnit tak, aby mandát dostali ti senátoři ,kteří mají skutečnou podporu většiny občanů.

Pavel K
30. říjen 2019, 17:48

Muzete mi, prosim, rici, o jakem okradani a podpore se v clanku pise? Me treba napada zmena legislativy, aby budovani a pripojeni bylo mene byrokraticky narocne. Ano, podpora to je, ale je to i okradani obcanu? V cem?

Josef
31. říjen 2019, 00:24

Nebuďte naivní vyšší cíl znamená podpora velkých FV elektráren na polích o nic jiného nejde. Už současný cíl na OZE je naprosto nesmyslný a 24% je dvojnásobek současného stavu. Představa že se do 10 let zdvojnásobí výroba z OZE , když největší podíl má dřevo, které je na hranici možností a velké vodní elektrárny, které už není kde stavět je úplný nesmysl. I kdybyste dal 7GW FV panelů na střechy a postavil výkon Temelína ve větru tak to nevyrobíte ani náhodou. Vyrobit 12% naší spotřeby je asi 144PJ. To je 40TWh - to je objem el. energie , který vyrobí všechny naše uhelné elektrárny tohle může prosazovat jen naprostý sluníčkářský hňup.

Miloslav Černý
2. listopad 2019, 10:22

Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod.

Pavel K
31. říjen 2019, 07:38

Muzete mi rici, o jakem okradanis e tedy jedna? Vase cteni mezi radky mi pripomina rceni jednoho cloveka: "vsichni kradnu". A pritom znam tolik slusnych a poctivych lidi, ze by z toho dostal sok.

Mimochodem, koukam na strechy v okoli a nevidim zadnou FVE. Koukam na obrovska parkoviste bez FVE. Jste proti tomu, aby se tam davaly?

Martin Hájek
30. říjen 2019, 23:08

Čeští senátoři bruselštější než Brusel? Kdo by byl řekl, že to jednou bude možné...

Pavel K
31. říjen 2019, 07:41

Opravdu?

Brusel chce do roku 2030 chce zvysit podil na 32 %.Nasi senatori na 24 %. Ano, jsme velice ambiciozni a nasi senatori chteji daleko vice, nez si Brusel vytycil.

Martin Hájek
31. říjen 2019, 09:35

Na rozdíl od Vás Evropská komise vnímá, že státy mají různé přírodní podmínky a tudíž jim navrhla různé cíle. Pro ČR Evropská komise doporučila cíl 23 %, zatímco senátoři chtějí 24 %. Jsou tedy bruselštější než Brusel, to neokecáte.

Jiří
31. říjen 2019, 08:41

Pochopil bych, kdyby senátoři tlačili na dodržení, či překročení závazku na snížení emisí, ale podporovat zvýšení závazku na OZE je jen a jen lobbisty tlačený byznys, a je jedno jestli na další řepková či kukuřičná pole a s tím spojeným odběrem dalších a dalších chemikálií na zvýšení produkce, herbicidů a pesticidů - která JEDNOZNAČNĚ !! vedou k snižování biodiverzity a zadržování vody v krajině, či stavbu "windmills" které ničí nejen krajinný ráz, ale především ptactvo v krajině a opět snižují biodiverzitu, či nová FVE na úrodné půdě... a ať tu nikdo neříká, že ty 2% navíc spasíme tím, že dáme FV na budovy...

Navíc tento závazek, který díky tomu, kde se ČR geograficky nachází, nebude dodržen a tudíž se bude muset "rychle" něčím nahradit. A to už jsme u toho jádra, proč tento tlak.... Je třeba zajistit dostatečný odběr pro Nordstreem…!!! To je to, oč tu jde! Je to to "jádro" tlaku na OZE, ale bohužel to špatné jádro!

Nakonec pak jde jen a jen o další výdaje daňového poplatníka - a tedy o naši postupnou větší a větší chudobu.

Kdy už konečně pochopí tato společnost, že je třeba jít cestou vlastního rozvoje, navázat na to, co skutečně umíme a nikoliv stále jen a jen nakupovat venku... a navíc energii, bez které neumíme už dnes žít

Ptrik
31. říjen 2019, 19:52

Po precteni poslednich radku jste nas ujistil, ze mate na strese alespon FV ostrov 3kw pro vlastni potrebu a ne pro Brusel,kde hrozi kazdym dnem black aut. Jinak vojak se stara, vojak ma....

Petrik
31. říjen 2019, 19:58

Po precteni poslednich radku jste nas ujistil,ze mate na strese alespon FV ostrov 3kW pro vlastni potrebu a nepodporujete Brusel,kde kazdym dnem hrozi blackaut...Jinak vojak se stara ,vojak ma...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se