Domů
Obnovitelné zdroje
Současná vedra snižují účinnost solárních elektráren, snižují efektivitu panelů
solar panel, photovoltaics, cell
Zdroj: Pixabay

Současná vedra snižují účinnost solárních elektráren, snižují efektivitu panelů

Současné vysoké teploty snižují účinnost solárních elektráren. Jejich výkon v uplynulých dnech klesl oproti ideálním podmínkám až o 14 procent. Důvodem je přehřívání panelů, což snižuje jejich efektivitu. Pro výrobu elektřiny ze solárů je nejdůležitější sluneční svit, nejlépe fungují při teplotách kolem 25 stupňů. Vyplývá to z komentářů oborových zástupců pro ČTK.

"Solární panely vyrábějí z osvitu, ne z teploty," uvedl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Upozornil tak na to, že vyšší teplota neznamená vyšší výkonnost zařízení. "Naopak při vysokých teplotách se dokonce lehce snižuje," podotkl.

Vliv vysokých teplot na výkon solárních panelů potvrdila také spolumajitelka fotovoltaické společnosti Schlieger Markéta Chrbolková. "Ve vedrech kolem třiceti stupňů, která nyní panují, může plocha panelu dosáhnout teploty až 65 stupňů. Tato teplota závisí na řadě faktorů, jako sklon, konstrukce nebo třeba vítr. Optimální teplota panelů je přitom 25 stupňů. Každý stupeň teploty panelu nad 25 stupňů snižuje výkon zhruba o 0,35 procenta. Při současných vedrech, kdy se solární panely zahřívají až na 65 stupňů, tak může být pokles výkonu zhruba 14 procent," vysvětlila.

Hlavním důvodem je podle ní reakce křemíku, což je základní materiál většiny solárních panelů. "Když se zvyšuje teplota, tak se zvyšuje i vnitřní energie elektronů v křemíku, což způsobuje, že se snižuje napětí na jednotlivých článcích. Tím pádem se snižuje i celková efektivita přeměny slunečního záření na elektrickou energii. S rostoucí teplotou klesá účinnost přeměny energie zejména vlivem snížení napětí článků v panelu a to má vliv na jeho výkon," uvedla Chrbolková.

Podle Solární asociace jsou ideální podmínky pro výrobu elektřiny ze solárů průměrné letní dny, kdy je hodně slunečních hodin, ale teploty jsou okolo 25 stupňů. Důležitý je také sklon panelů a také jejich čistota, protože prach a nečistoty na panelech rovněž mohou ovlivnit účinnost zařízení.

Řešení snížené účinnosti solárů během tropických dnů podle Krčmáře možné je, dosud ho ovšem nedovoluje tuzemská legislativa. "V době extrémních teplot by o to víc dávala smysl instalace vertikálních solárních panelů pro agrovoltaiku, která je ale v Česku bohužel stále zakázaná. Nyní se na ministerstvu životního prostředí pracuje na novelizaci vyhlášky, která by tuto formu instalací mohla povolit," dodal Krčmář.

Česko ve středu zažilo nejteplejší den letošního roku, teploty na řadě míst výrazně překonaly 35 stupňů Celsia. Vedra některé části Česka sužují od počátku letních prázdnin, hrozí i dnes zejména ve východní polovině země.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Roman Kosařík
3. červenec 2025, 19:29

To je novinka jak noha. Co třeba dávat soláry na balkony či fasády budov? V zahraničí už naprosto běžné. Třeba v takovém Tirolsku má balkonovou FVE už pomalu každý druhý penzion jak vystřižený z "Doktora z hor", či podobných cajdáků. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že výhody horizontální instalace (tj. rovnoměrnější výkon během roku, nižší zahřívání) převažují nevýhody (menší maximální výroba). Ale prznit kvůli tomu zemědělskou půdu?

Mex
4. červenec 2025, 00:06

Je to tak. Pole potřebujeme, abychom tam mohli pěstovat řepku pro zhoršení parametrů nafty. S energetickou výtěžností někde kolem 1%. Proti panelům s energetickou výtěžností nad 20%.

Jiří Svoboda
3. červenec 2025, 20:30

To snížení účinnosti je odvislé od kvality panelů nicméně v praxi tolik nevadí, protože při jasném letním dnu je elektřiny nadbytek.

Richard Vacek
3. červenec 2025, 20:55

Zakázaná instalace pro agrovoltaiku? To asi ne. Ale asi se chtějí nějaké extrabuřty ve formě dotací, protože jinak se jedná o nesmysl.

Jiří Svoboda
3. červenec 2025, 22:46

agrovoltaika má problém z hlediska návratnosti investice nejlepší je dát FVE na střechu zemědělských budov a ne na pole.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se