Domů
Obnovitelné zdroje
Spojené království představilo ambiciózní plán pro masivní rozvoj solární energie
Solární elektrárna. Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Spojené království představilo ambiciózní plán pro masivní rozvoj solární energie

Vláda Spojeného království představila plán pro rychlý rozvoj solárních elektráren, díky kterému by celkový instalovaný výkon těchto zdrojů měl vzrůst ze stávajících zhruba 18 GW na 45 až 47 GW v roce 2030. Většina nového výkonu by měla vzniknout ve formě velkých pozemních instalací, menší část potom jako střešní instalace v domácnostech a firmách. 

Jedním z cílů britské vlády je, aby se Spojené království stalo velmocí v oblasti využívání čisté energie. V rámci tohoto cíle je mimo jiné zajištění čisté výroby elektřiny do roku 2030, čehož má být dosaženo i díky masivnímu rozvoji solárních elektráren.

"Solární energie má obrovský potenciál pro zvýšení naší energetické nezávislosti, snížení účtů za energie a řešení klimatické krize. Představuje také významnou příležitost pro naše hospodářství a průmysl. Odhadujeme, že solární sektor může přinést kolem 35 000 pracovních pozic do roku 2030, což je dvakrát více než dnes," uvedl britský ministr energetiky Ed Miliband.
Podle zveřejněného materiálu by instalovaný výkon britských solárních elektráren rostl i bez dalšího zásahu, avšak pomaleji, než je zapotřebí pro dosažení stanovených cílů. V roce 2030 by činil zhruba 30 GW.

Ve scénáři předpokládajícím výhodné ekonomické a infrastrukturní podmínky by měl instalovaný výkon do roku 2030 vzrůst na 45 až 47 GW do roku 2030 a následně až na 75 GW do roku 2035.

Nejvíce ambiciózní scénář, který staví na výše uvedeném scénáři, ale dále předpokládá mnohem vyšší tempo rozvoje střešních instalací, by v roce 2030 přinesl více než 50 GW instalovaného výkonu solárních elektráren a v roce 2035 následně zhruba 85 GW.

Britská cesta k "čisté nule"

Rozvoj solárních elektráren je součástí širšího plánu dekarbonizace britského hospodářství. Cesta k "čisté nule" by měla podle tamního poradního orgánu Climate Change Committee (CCC) vést zejména přes elektrifikaci a bezemisní výrobu elektřiny.

Klíčovou technologií pro výrobu bezemisní elektřiny se mají stát mořské větrné parky, jejichž instalovaný výkon má vzrůst z 15 GW v roce 2023 na 88 GW v roce 2040. Významně má růst také instalovaný výkon pevninských větrných elektráren (na 32 GW do roku 2040) a solárních elektráren (na 82 GW do roku 2040).

Kromě obnovitelných zdrojů je podle CCC zapotřebí rozvíjet také jaderné elektrárny, nízkouhlíkové řiditelné zdroje (buď plynové v kombinaci s technologií na zachytávání a ukládání emisí CO2, nebo vodíkové), energetická úložiště a posilovat sítě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Miloslav Černý
11. červenec 2025, 12:37

Jedna důležitá informace pro propagátory jádra a jejich výpočty, kam je třeba započítat i ta zaměstnanoc, o které je zmínka.

Emil
11. červenec 2025, 12:49

Jako že čím víc je potřeba na vyrobení jedné MWh zaměstnanců, tím lépe?

Miloslav Černý
11. červenec 2025, 13:24

Je to o využití pracovní doby spojený s automatizaci a řízení z jednoho místa, moc zkušeností asi nemáte v tomto pohledu.

Emil
11. červenec 2025, 13:56

Začal jste psát o zaměstnanosti, tak odpovězte na otázku a neodvádějte řeč někam na automatizaci. "Moc zkušeností asi nemáte v tomto pohledu", když nejste schopen odpovědět ani na tak jednoduchý dotaz.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se