
Svazy:Urychlení plynových a obnovitelných zdrojů pomůže energetické bezpečnosti
Novela energetického zákona zvaná lex plyn urychlí výstavbu nových plynových i obnovitelných zdrojů, což je klíčové pro zajištění energetické bezpečnosti Česka. V reakci na dnešní schválení novely ve Sněmovně to uvedli zástupci průmyslu i oborových organizací. Upozornili ale na další nutné kroky vlády. Novelu nyní projedná Senát.
Schválení novely je podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) zásadním krokem k zajištění spolehlivých dodávek elektřiny v příštích dekádách. „Plyn bude sloužit jako přechodný, ale nezbytný zdroj při odchodu od uhlí a přechodu k jádru a obnovitelným zdrojům. Díky tomu zajistíme stabilní dodávky energií pro domácnosti a firmy a zvýšíme naši energetickou bezpečnost,“ uvedl ministr. Připomněl také zákaz takzvaných mařičů energie, což podle něj zamezí plýtvání.
Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR zákon významně urychlí přípravu i zprovoznění nových plynových výroben elektrické energie do provozu, což bude s předpokládaným ukončením využívání uhlí zásadní pro energetickou bezpečnost. Jako zásadní svaz označil zejména stanovení konkrétních podmínek pro urychlení výstavby plynových výroben elektrické energie s celkovým instalovaným výkonem 100 megawattů (MW) a více. Jako nevhodně naopak vnímá zrušení principu, podle něhož lze požadavky na výstavbu u technické infrastruktury upravovat pouze stavebním zákonem a jeho prováděcím předpisem. Podle svazu to zkomplikuje povolování staveb.

„Schválením zákona jsme vykročili správným směrem. Nyní je nezbytné, aby vláda České republiky v návaznosti na úpravu podmínek pro urychlení výstavby strategické infrastruktury, připravila a rychle notifikovala kapacitní mechanismy pro zdroje s řiditelným výkonem, které budou stejně zásadní pro energetickou bezpečnost ČR,“ řekl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslav Čížek.
Schválení novely energetického zákona uvítala také Komora OZE, podle ní přispěje k rychlejší a efektivnější výstavbě obnovitelných zdrojů v Česku. Z konkrétních bodů ocenila například vymezení větrných parků s výkonem od 15 MW jako staveb pro energetickou bezpečnost, vhodnější nastavení aukční podpory, nové podmínky pro výkup odpadního tepla, zrušení kontrol pro malé fotovoltaiky a také úpravu podmínek pro připojování. Kriticky naopak komora hodnotí rozlišení výroben z obnovitelných zdrojů podle výkonu, což je podle ní diskriminační.
Na drobnou změnu v zákoně, která může komplikovat rozvoj flexibility, upozornila Unie komunitní energetiky (UKEN). Novela podle unie nyní umožňuje provozovatelům distribučních soustav zakázat poskytování flexibility u připojených výrobců a spotřebitelů, pokud by podle jejich uvážení hrozilo narušení bezpečnosti provozu distribuční sítě. Podle unie přitom není jasné, co je tím přesně myšleno, a tím podle ní získávají potenciálně širokou a těžko kontrolovatelnou pravomoc. „Takový zásah do poskytování flexibility je v rozporu s evropským právem a může poškodit český energetický trh i spotřebitele,“ uvedla vedoucí legislativní pracovní skupiny UKEN Eliška Beranová.
Mohlo by vás zajímat:
Nestabilní OZE zcela určitě přispějí k energetické bezpečnosti! O tom není pochyb.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se