Podpora pro 18 GW polských mořských větrných parků má dosáhnout 144 mld. eur
Náklady na veřejnou podporu pro plánované polské mořské větrné parky o celkovém instalovaném výkonu 17,9 GW mají přesáhnout 144 miliard eur (zhruba 3 619 mld. Kč). Informoval o tom zahraniční server Reuters s odvoláním na polskou zpravodajskou agenturu PAP.
Potenciál rozvoje mořských větrných elektráren v Polsku je podle tamní asociace pro větrnou energetiku až 33 GW. V rámci první fáze využití tohoto potenciálu připravují investoři, mezi které patří energetické skupiny PGE, Orlen, Equinor či Orsted, celkem 5,9 GW mořských větrných parků, které by měly být uvedeny do provozu do roku 2030.
Aukce na provozní podporu pro dalších 12 GW mořských větrných parků mají být zahájeny v příštím roce. Polská vláda již dříve uvedla, že navýší maximální výši podpory na elektřinu z těchto zdrojů poté, co investoři uvedli, že původně zamýšlená částka byla příliš nízká.
Celková podpora by při realizaci celých 17,9 GW instalovaného výkonu měla dosáhnout 144,2 mld. EUR. Při předpokládaném koeficientu využití instalovaného výkonu ve výši 50 % a době nároku na provozní podporu 20 let by průměrná vyplácená podpora činila zhruba 92 EUR/MWh.
Nová bezpečnostní opatření
Polsko kromě dalšího rozvoje mořských větrných parků plánuje také nová bezpečnostní opatření týkající se těchto zdrojů. Ta navazují na legislativu z roku 2023, podle které může polská armáda potopit nepřátelskou loď směřující k polské energetické infrastruktuře v oblasti Baltského moře.
"Události, kterých jsme od vypuknutí války na Ukrajině byli svědky, a hybridní hrozby, o který někdy slyšíte v médiích, jsou velmi významné," uvedl Zbigniew Muszynski, ředitel vládního centra pro bezpečnost.
Arkadiusz Marchewka z polského ministerstva infrastruktury v této souvislosti dodal, že Polsko považuje mořské větrné elektrárny za svůj národní zájem.
Mohlo by vás zajímat:
To se hezky čte, na rozdíl od naší té malé iniciativě v tomto způsobů výroby dlouhodobě dostupné nezávislé energie. U nás se nosí hrdinství v odporu, i když podmínky nejsou totožné, najdou se vhodné lokality z důvodu hornatosti.
Tu podporu ale musí zaplattit polské domácnosti v drahém elektrickém proudu, a to je jen menší polovina, druhá půjde na podporu cca 9 GW výkonu JE, zhruba ve stejné výši, ale po hrozně dlouhých 40 let. Obojí dohromady by pak mělo Polákům dodávat většinu elektřiny.
Ještě že ta fotovoltaika u nich půjde stavět (už začali) BEZ PODPORY.
Ale to jsou jen plány, třeba je osvítí selský rozum a trochu to omezí, když nebudou pospíchat bude to levnější.... (tedy to OZE, jádro asi ne).
Vaněčku:
A kolik výkonu FVE se v Polsku bez podpory staví a za kolik pak prodávají elektřinu?
A hlavně, kolikpak v Polsku elektřiny za rok vyrobí 1 MW instalovaných FVE? A kolik z toho v zimě a v ranní a večerní odběrové špičce, kdy je té elektřiny nejvíce potřeba?
Nebo také, jaký mají FVE koeficient využití, když VtE citát: "Při předpokládaném koeficientu využití instalovaného výkonu ve výši 50 % "?
V Polsku existuje podpora solárních elektráren a s podporou se jich staví více, než VtE.
Jedna z největších FVE v Polsku, postavených bez podpory, prodávající přes PPA je u hranic s Německem. Funguje to, když to umíte levně postavit a předprodat.
Poláci mají moře a i tak jim vychází podpora na 92 EUR/MWh, u nás se jedná ještě o vyšší částky, protože moře nemáme. Prostě ekonomický nesmysl.
A co je teda dobré? Vítr drahý, Jádro drahé. Jiné možnosti nejsou. Jak chceme tedy dosáhnout levné elektřiny?
Kdo Vám řekl, že je jádro drahé? Kdyby peníze co šly posledních 15 let šly v ČR místo do FVE a VtE do jádra, tak teď spouštíme 5GW nového výkonu a kompletně odstravujeme uhlí, bloky jsou už teď splacené a budou už jen vyrábět v ceně 15 eur za MWh.
Presne tak. Doted nechapu jak je pri vsech expertech na ministerstev, ve vlade a buhvi kde vsude mozne takovy fatalni omyl pri alokaci dani a financi.
Kdo za to muze?
Může za to EU a notifikace. Nemůžete si jen tak každý rok navyšovat základní kapitál ČEZ a rozhodnout se že si postavíte JE bez notifikace a na takový projekt ji nedostanete.
Tyhle hospodské kecy si nechte. Chceš stavět jádro. Musíš sehnat prachy formou půjčky a draze splácet. Je to problém.
Jak dosáhnout levné elektřiny? To je jednoduché. Zrušit emisní povolenky, pálit uhlí a plyn, maximálně prodloužit životnost současných JE, pokud budou mít němci přebytky z OZE, tak za levno od nich odebírat.
Palit uhlí a plyn je hovadina.
to Jan Novák:
Pálit uhlí a plyn hovadina není, dělají to tak všichni. Podíl těchto zdrojů by postupně klesal, protože stále rostou nové OZE.
Pane Černý je pravda, že naše podpora mořských větrných parků je minimální, čím to asi bude :::D Tak hlavně zdraví a doufejme, že na zelené šílence se najde terapie.
Tak si to spočítáme:
VtE 17,9GW s koeficientem využití 50% a dotací 3619 miliard Kč odpovídá 404 miliard Kč/1GW.
JE 1,05GW s koeficientem využití 85% a pořizovací cenou 200 miliard Kč odpovídá 224 miliard/1GW.
A to tu někteří neustále tvrdí, jak je jádro drahé a větrníky levné :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se