Domů
Elektřina
V Litoměřicích vzniká unikátní výzkumné centrum geotermální energie
geotermální elektrárna

V Litoměřicích vzniká unikátní výzkumné centrum geotermální energie

Elektřina
1 komentář
11. leden 2018, 17:30
ČTK

V Litoměřicích vznikne unikátní vědecko-výzkumné centrum geotermální energie, bude jediné v České republice. Místo pro jeho vznik nyní připravuje firma, která demoluje objekty bývalých Jiříkových kasáren. Pouze stavba centra bude stát zhruba 45 milionů korun. Další etapou projektu využití geotermální energie k vytápění mají být hlubinné vrty. Litoměřice chtějí v budoucnu využívat energii ze země jako ekologický zdroj tepla.

Projekt vznikl už v roce 2003, v roce 2006 až 2007 se v areálu kasáren hloubil průzkumný vrt.

„Toto je druhý významný posun v celém projektu, na konci kterého vznikne unikátní vědecko-výzkumné centrum,“ řekl dnes novinářům litoměřický starosta Ladislav Chlupáč (ODS).

Na projektu pracuje několik vysokých škol a odborných pracovišť včetně Akademie věd ČR. Stavba má trvat rok, první odborníci se do špičkově vybaveného pracoviště nastěhují na začátku roku 2019.

Tepelný tok na území České republiky. Zdroj: prvnigeotermalni.cz
Ilustrační foto

Ti potom budou hledat možnosti, jak co nejlépe využít geotermální energii, budou také poskytovat různé odborné služby stavebním či průmyslovým podnikům. Náklady na realizaci centra včetně stavby, vybavení a mzdových prostředků pro zaměstnance jsou do roku 2022 celkem 250 milionů korun, pokryje je dotace EU a státu.

K jednomu stávajícímu průzkumnému vrtu, který má hloubku dva kilometry, přibudou ještě dva monitorovací vrty sledující seismicitu. K čerpání tepla by se pak měl vyhloubit jeden vrt hluboký čtyř až pět kilometrů a k němu opět dva další.

Oborníci předpokládají, že teplota v pětikilometrové hloubce může být až 150 stupňů Celsia. Náklady na vytvoření celého systému vrtů jsou odhadem 1,3 miliardy korun.

Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry. Získaná geotermální energie by mohla v budoucnu sloužit k vytápění Litoměřic. Teplo by se převádělo do nynější distribuční soustavy. Mělo by to být ekologičtější a také levnější než využívat konvenční zdroje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
12. leden 2018, 14:12

Tak levnější teplo může být jen pro to město, pokud se nezapočítají ty obří státní dotace. Ale 1,5 miliardy na průlomový vědecký projekt není zas tak moc, pokud by se pak dotace už neopakovali u komerčního nasazení.

Ovšem se samotným možným širokým komerčním nasazením jinde by se mělo počkat ještě minimálně 5 let po plném nájezdu v tomto vědeckém centru, kde se ukáže jak velkým problémem mimo ceny na výstavbu budou škody za zemětřesení.

Celkově budoucnost moc velkou nevidím, jen pro pár nejvhodnějších městeček, kde budou mít využití pro nějaké lázně či bazény, a vytápěné chodníky v centru proti námraze.

U velkých měst je to kvůli těm možným zemětřesením nebezpečné, plus tam stačí staré vytápění se zmenšující se spotřebou tepla po zateplení sídlišť, a pro vesnice je budoucnost zase spíš v úplně nových i dřevěných domcích s pasivním standartem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se