Více než 3000 obnovitelných zdrojů energie zřejmě čeká kontrola výše dotací
Více než 3000 takzvaných zelených zdrojů energie zřejmě čeká kontrola, zda nepobírají příliš velké dotace. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválila vláda. Informoval o tom na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.
„Jde o vytvoření systému, aby mohly být přezkoumávány podpory na obnovitelné zdroje. Ministr průmyslu a obchodu dostal uloženo, aby připravil novelu zákona tak, aby mohla být předložena na vládu do konce letoška,“ uvedl Sobotka.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvedlo, že takzvaná překompenzace podpory může vzniknout kvůli kumulaci podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) s jinou podporou nebo nadhodnocením výrobních nákladů, které jsou při výpočtu podpory elektřiny z OZE zohledňovány.
Zavedení mechanismu proti přeplácení podpor požaduje po Česku Evropská komise. Kontrola přiměřenosti podpory má být provedena do deseti let po uvedení zařízení do provozu, u zdrojů spuštěných v období 2006 až 2008 do konce února 2019.
Náměstkyně ministra průmyslu pro sekci energetiky Lenka Kovačovská už dříve ČTK řekla, že Brusel uznává pravidlo, že individuální přezkumy se neprovádí u zdrojů, jejichž součet podpor během tří let nepřekročí 200.000 eur (cca 5,2 milionu Kč).
MPO dále uvedlo, že návrh je proto zaměřen na 3349 zdrojů, které tvoří necelých 11 procent z celkového počtu zelených zdrojů čerpajících podporu. Tento počet zdrojů však podle úřadu například předloni čerpal podporu 36,64 miliardy korun, což je 89,2 procenta z celkově vyplacené podpory za rok 2015.
Aliance pro energetikou soběstačnost (AliES) a Solární asociace nesouhlasí s tím, že materiál navrhuje rozdělení obnovitelných zdrojů na palivové (biomasa, bioplyn) a nepalivové (malé vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny), kterým přiděluje jinou hodnotu přiměřeného zisku. Podle sdružení je to v rozporu s notifikačním rozhodnutím Evropské komise.
„Dvojí míra návratnosti vložených investic pro palivové a nepalivové zdroje není v předloženém materiálu ministerstva průmyslu zdůvodněna, nevyplývá ani z požadavků zákona a vytváří tak neodůvodněnou diskriminaci některých druhů obnovitelných zdrojů,“ uvedl ředitel AliES Martin Sedlák.
Podporu zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí OTE na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních třech letech. Celkem bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno téměř 250 miliard korun.
Mohlo by vás zajímat:
Někteří malí samovýrobci (3 v mém okolí) do 30 kW už měli i kontrolu kontroly. A u jednoho kontroloři z Plzně přijeli ještě na druhý den znovu, protože si zapomněli nechat výrobcem podepsat nějaké velmi důležité lejstro které nešlo poslat emailem. Když jsou na to peníze a pomůžete to zaměstnanosti tak proč ne?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se