Domů
Obnovitelné zdroje
Výhled pro fotovoltaický průmysl v EU do roku 2030
Ad
Střešní fotovoltaické panely
Zdroj: Shutterstock

Výhled pro fotovoltaický průmysl v EU do roku 2030

Plány na nastartování fotovoltaického průmyslu v Evropě probíhají s ještě větší intenzitou. Řada zástupců nadnárodních energetických společností i představitelů evropského parlamentu touží po naplnění klimatické dohody. Zároveň v souvislosti s napadením svobodné Ukrajiny autoritářským Ruskem vzniká ještě větší tlak na oproštění se od energetické závislosti na Rusku.

Prakticky všichni se shodují, že bez významného příspěvku fotovoltaického průmyslu nepůjde ekologické limity vytyčené EU splnit. Otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet pohled na jádro. Aktuálně to vypadá, že mnoho zemí včetně Německa bude muset svůj pohled na jádro přehodnotit – tedy za předpokladu, že Rusko nezpůsobí jadernou katastrofu na okupované Ukrajině, což bohužel vyloučit nelze. Predikovat budoucnost v tomto směru je zatím takřka nemožné. Jisti si však můžeme být s ještě masivnějšími podporami fotovoltaiky, která i přes své nevýhody, má nadále spoustu nesporných kladů.

Velká část Evropské Unie se v současné době zaměřuje na definici nové podpory pro fotovoltaický průmysl na starém kontinentu.

Ambiciózní cíl Evropské Unie

Generální tajemník Evropské rady pro solární výrobu Johan Lindhal nastínil v rozhovoru pro pv-magazine.com, že EU nastavila ve spolupráci s příslušnými soukromými společnostmi ambiciózní cíl v podobě zajištění výrobních kapacit a celého průmyslového řetězce, který by byl schopný zabezpečit produkci až 100 GW výkonu elektrické energie jen z fotovoltaiky do roku 2030. Tento krok by znamenal posun Evropy do popředí trhu se solární energetikou. Prosperující a dynamicky rozvíjejí odvětví fotovoltaiky sice před 10 lety zaznamenalo výraznou stagnaci, nicméně nyní Evropská Unie usilovně pracuje na jejím obnovení.

Střešní fotovoltaické panely Střešní fotovoltaické panely

V budoucnu by to nemělo být jen o instalaci fotovoltaických elektráren, ale i o samotné výrobě a produkci komponent tak, aby vznikl udržitelný průmyslový ekosystém zde v Evropě, který bude imunní vůči nástrahám typu „ucpaný Suezský průplav“ nebo ometení výroby v Číně vlivem pandemie apod. Vlastní fotovoltaická elektrárna by měla být standardem pro takřka každý rodinný dům v Evropě. Alespoň tímto heslem se EU hodlá ubírat.

Dalším motivátorem k urychlenému vývoje a opětovnému nastartování fotovoltaického průmyslu v Evropě je nejenom snaha o předstižení Asie jako lídra v produkci solární energie, ale také velmi silné snahy o dodržení klimatických dohod. Problémy s udržitelností životního prostředí jsou totiž jedním z hlavních témat jednání v Bruselu a svou roli nepochybně hraje i snaha o zajištění energetické bezpečnosti. Právě v roce 2022 tak mohou být vyslyšeny silné požadavky na další budování solárních elektráren.

Elektrická energie z vlastních zdrojů

European Solar Manufacturing Council vloni v dubnu uvedl, že přibližně 75 % poptávky po solární energii by chtěl pokrývat z vlastních zdrojů. To však na celou Evropskou Unii a řadu zainteresovaných společností klade nesmírný tlak na vybudování dostatečně silného fotovoltaického průmyslu. Na překonání velkého množství výzev a využití obrovského potenciálu apeluje také Johan Lindhal, podle něhož je hlavním problémem v dosažení 100 GW elektrické energie nedostatek klíčových zdrojů a surovin.

Evropský fotovoltaický průmysl navíc musí čelit masivní dotační a investiční politice v Číně, USA a Indii. I když jsou státní granty mnohdy špatně dohledatelné a netransparentní, není pochyb o tom, že vyspělé globální ekonomiky do technologie získávání solární energie investují obrovské množství finančních prostředků. Problémem pro EU však může být i složité tržní zavádění inovací, díky nimž by bylo možné efektivnější využití energie Slunce. Nejedná se o však o bariéry technologické, nýbrž o problémy legislativní a byrokratické.

Evropa neřekla poslední slovo

I když se může zdát, že Evropská Unie prohrává investiční boj s Čínou a USA, začíná být fotovoltaický průmysl na starém kontinentu silným konkurentem. Svou roli totiž hraje schopnost udržet náklady na přijatelné výši a také zvýšení nákladů na distribuci a výrobu v asijské solární energetice, která vede k celkovému zvýšení ceny za fotovoltaiku i u nás už dnes. Díky těmto zásadním faktorům může evropská fotovoltaika konkurovat světu ve výrobní kapacitě udávané v GW a také v cenách.

Evropa navíc i nadále zůstává inovačním lídrem, ovšem tuto pozici je možné obhájit pouze za předpokladu dostatečné průmyslové základny soukromých společností. Skvělým příkladem je například nahrazení hliníkového povrchu solárních článků za technologii PERC s účinností okolo 20 až 24 %, přičemž tato modernizace vyžaduje pouze minimální investiční náklady. Do experimentálních provozů se však již nyní dostávají technologie, které účinnost solárních článků zvyšují na více než 30 %. Díky takovým inovacím bude v budoucnu fotovoltaický průmysl rovnocenným partnerem ostatním oblastem energetiky.

Střešní fotovoltaické panely

Evropská Unie si také jako první globální ekonomická velmoc uvědomila potřebu udržitelnosti životního prostředí, a proto schválila program Green Deal. Ten je založen na dlouhodobém rozvoji obnovitelných zdrojů energie, čímž byla pochopitelně zaujata celá řada developerů a investorů. Zásady udržitelnosti a uhlíkové neutrality jsou podloženy konkrétními kritérii, které se stávají hnacím motorem evropských velmocí na cestě za ekologickými a inovativními energetickými systémy.

Jakmile bude možné vyrábět fotovoltaické systémy přímo v Evropě, dojde k dalšímu omezení uhlíkové stopy, protože odpadne přeprava na dlouhé vzdálenosti. Díky příznivé bilanci CO2 tak solární panely zaujímají strategickou pozici v budoucí transformaci celé Evropské Unie. Kromě toho budou budovány v souladu s životním prostředím, což je naprosto klíčové k dodržení klimatických dohod.

Evropská Unie usiluje o energetickou soběstačnost, což se může podařit díky konkurenčním výhodám v podobě schopnosti přizpůsobit fotovoltaické panely místním podmínkám a požadavkům konkrétních regionů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(34)
Turby
14. březen 2022, 21:12

Tady nekdo hodne touzi po novem dotacnim programu. Sice z toho zase nic nebude, ale kdo by se za par let ptal.

Maly Jarda
14. březen 2022, 21:43

ať si každý dělá co chce když si to bude platit ze svého ... a jsme u pointy , protože doslova všechno co zelení dělají má jediný cíl : dostat se k cizím penězům

De Carbon
14. březen 2022, 23:54

Je cas k zavedeni uhlikove dane na cinske zbozi. Take je nutne aby zaoceanske lode plujici do EU a USA musely vyuzivat ciste palivo a nepalit to nejhorsi svinstvo. Cina si odjakziva dovedla ochranit svuj trh. Ted jim to muzeme oplatit. Cinske zbozi nechceme. EU only.

xoor
15. březen 2022, 08:01

jasný, je potřeba ještě více přiložit pod kotlem. Co na tom, že 1M domácností už teď nemá na energie, jídlo, tak jim ještě zdražíme ten zbytek. Po energetické chudobě tu bude úplná chudoba a recese jako prase. Problém lidí jako vy (pravděpodobně dobře placený), že máte omezený rozhled a žijete v své finanční bublině, ale o no se vám to vymstí.

hellokitty
15. březen 2022, 10:00

chudoba nie je stav na uctu v banke, ale stav mysli

ked si niekto poslednych 10 rokov neodkladal na horsie casy, lebo vsak vsetko je levne a miesto investovania do buducnosti zil konzumne, tak to nie je vina ludi zijucich vo svojej financnej bubline

xoor
16. březen 2022, 07:59

Jsi mimo realitu.

hellokitty
16. březen 2022, 10:04

jj, lebo vyplatu nehadzem do matu, to je realita

xoor
16. březen 2022, 19:17

Představ si, že existuje spousta normálních rodin, kde dělají oba rodiče a přesto jedou z ruky do huby a za žádné maty ani jiné p..oviny neutárcí, takže žádné úspory nemají nebo jen minimální.

hellokitty
16. březen 2022, 20:30

kazdy je strojcom svojho osudu, len treba ist do seba a zvysovat si kvalifikaciu, nie horekovat nad energetickou a inou chudobou, to sa uz ale opakujem s tym, ze chudoba je stav mysli a nie stav na ucte

Bojkas
16. březen 2022, 12:16

Je potřeba se co nejvíc postarat, stavět nízkoenergetické a pasivní domy, zakázat u nových domů a rekonstrukcí elektrokotle. Češi jsou převážně finančně negramotní, jdou převážně po okamžitém úspěchu a neřeší budoucnost. Třeba takový elektrokotel, stojí sice pár tisíc, ale jste závislej na rozmarech trhu, říkáte si, jak jste ušetřil, přitom použití tepelného čerpadla se vám vrátí za výrazně kratší čas, než je jeho životnost. Takže je super, že dám za elektrokotel 20tis, ale musím platit zálohy na elektřinu 6tis a za TČ musím dát 200tis. Češi vidí jen těch 200tis, ale to, že to utratí za elektřinu s kotlem za 3-4 roky, to už ne. Stejně tak krmení kotle FVE nedává smysl v zimě, protože svítí jen pár hodin denně a elektrárna jej stejně neutahne, no TČ se dá živit i z průměrné fotovoltaické elektrárny. Nemluvím teoreticky, ale že zkušenosti.

xoor
16. březen 2022, 19:13

Opět, velké část lidí prostě nemá na to dát za TČ 200-250kkč a další podobnou částku za FVE s bateriemi. Navíc ani tak nebudete 100% nezávislý. Budete stále připojen do DS.

Jan Veselý
16. březen 2022, 19:35

Posledních minimálně 5 let měli možnost si o to tepelné čerpadlo normálně říct a měli by ho. A ještě pořád můžou. Tady v kraji se vedení kraje a obce úplně překonávají, aby jim čistější způsoby vytápění naservírovaly až pod nos.

Bojkas
17. březen 2022, 08:19

Aha, takže nemají 200k na tepelné čerpadlo, ale co 4-5 let 200k na elektřinu ano? Říkám, finanční gramotnost Čechů je více než bídná, až ostudná. I když si to vezmou na splátky na 10 let, tak se jedná o okamžité měsíční snížení nákladů i přes platbu splátek a elektřiny. Při úvěru 200tis, tedy 240 s úroky je to cca 2tis měsíčně, snížení nákladů o více než polovinu, i k 1/3 dává další 2tis měsíčně, což je ještě o 2-3tis měsíčně méně, než platí taková domácnost s elektrokotlem

Bojkas
17. březen 2022, 08:23

A že nebude na 100% nezávislý? To nikdo nepožaduje, já si třeba snížil FVE spotřebu ze sítě o 80-90%!!! Mám ji na splátky a platím menší částku, než za elektřinu samotnou. Za únor mi z 2tis vraceli 1500 Kč, tento měsíc jsem tak moc v plusu, že mi ze 2 budou vracet 3-4 tisíce a to nemám žádný zelený bonus.

xoor
17. březen 2022, 12:55

Vesely:

posledních 5 let byly energie velmi levné, šlo to nahoru až koncem minulého roku. Přitom mnoho analytiků a jiných "vařičů z vody" předpovídalo po race 2010, že energie budou jen a jen růst. BTW spoustu OZÁků tu zase prohlašuje několik let, že až se ty OZE rozšíří, že bude energie SKORO zadarmo a všude dostatek, tak nevím co si mám vybrat.

@bojkas - vše zatím směruje k tomu, že se brzy budou přehodnocovat el. tarify. Uvidíme kolik pak bude stát onen přícuc v zimních měsících.

Problém je, že většina lidi (další) půjčku nedostane, protože ji nemají z čeho platit - mluvím o nižší střední třídě.

Pokud si tu vyrobíme armádu chudých, nebude se nám tu moc dobře žít.

nikdo
15. březen 2022, 01:23

Cituji z článku: Vlastní fotovoltaická elektrárna by měla být standardem pro takřka každý rodinný dům v Evropě. Alespoň tímto heslem se EU hodlá ubírat.

Nesmysl to jestli bude mít rodinný dům FTV je v prvé řade rozhodnutí vlastníka nemovitosti pokud si budou toto vynucovat jedná se o porušení vlastnických práv.

Tato věta cituji: Jakmile bude možné vyrábět fotovoltaické systémy přímo v Evropě, dojde k dalšímu omezení uhlíkové stopy, protože odpadne přeprava na dlouhé vzdálenosti. Díky příznivé bilanci CO2 tak solární panely zaujímají strategickou pozici v budoucí transformaci celé Evropské Unie. Kromě toho budou budovány v souladu s životním prostředím, což je naprosto klíčové k dodržení klimatických dohod.

je také velmi zajímavá jak se asi budují panely které jsou v nesouladu s životním prostředím? Myslím že i panely vyrobené v Evropě budou také v nesouladu s životním prostředím neb budou tak jako každá moderní technologie potřebovat pro svou výrobu materiály, energii a prostor pro továrny a na místo instalace budou nějak přepraveny a pochybuji že na místo instalace budou dopraveny na hřbetu Koně či Osla.

Předpokládám že v Evropě vyrobené panely budou moci být prodávány pouze v Evropě aby dopravou na jiný kontinent nezvyšoval svou uhlíkovou stopu.

Myslel jsem že je to o výrobě v Evropě, článek je napsán jako nějaká podivná agitka.

Petr prochaska
15. březen 2022, 07:10

Jak znám EU, tak povinné panely u nových staveb nařídí. A protože nové stavby si budou moci dovolit ti bohatší, tak je do budoucna zdaní. Bude dynamická sazba elektrické energie v závislosti na čase, takže když svítí, tak bude cena elektřiny minimální. Naopak zavedou velký poplatek za připojení k síti, pokud máte FVE.

Jirka94535
15. březen 2022, 09:37

"Generální tajemník Evropské rady pro solární výrobu", tak to nemá chybu.

rosta kosta
15. březen 2022, 08:40

S tema FVE je to tak, jako kdyby si nekdo rekl, ze kdyz je 8 hodin v praci, tak chce prispivat jenom pulku na mistni policii, protoze kdyz je doma, tak si to pohlida sam. Ze je to blbost vi kazdej. U FVE si to priznat nikdo nechce. Proste ty elektrarny a draty do firem a domu na pokryti toho, kdyz slunce nesviti se proste zaplatit musej.

Jan Veselý
15. březen 2022, 09:44

Výroba a prodej elektřiny je obchodní vztah. Já jsem zákazník, já mám právo kupovat kdy chci a kolik chci. V případě elektřiny si můžu odebírat kdykoliv jakékoliv množství elektřiny až do maxima rezervovaného výkonu určeného hlavním jističem. Za dráty se platí podle velikosti jističe.

Já jako spotřebitel mám s dodavateli elektřiny a s provozovateli distribučních a přenosových sítí smluvní vztah. A nemusím ho vůbec mít. Policie je naopak veřejná služba, ta prostě je, bez smluv, bez měsíčního inkasa.

mart
15. březen 2022, 10:41

Částečně máš pravdu, ale na druhou stranu logickým vyústěním bude už dávno avizované zvyšování plateb za jistič. Buď všem, nebo těm, co mají soláry, protože jejich odběrová křivka bude jiná.

Miloslav Černý
15. březen 2022, 12:12

Jestliže v r. domku bude naistalovana f. elektrárna s vhodnou akumulaci, tak to umožní snížit kapacitu vstupního jističe a využívat levnější proud k dobití dle předpovědi počasí. To je další důvod k instalaci a zároveň to bude přínosem pro stabilizaci sítě. To vše zautomatizovat nebude problém.

Miroslav
15. březen 2022, 12:18

Jiná cesta jak dostat peníze z lidí, kteří mají FV, není. Za elektřinu a všechny ty rádoby služby účtované za odebranou elektřinu v kWh, prostě z důvodu sníženého odběru těch kWh, utratí daleko méně než před instalací. Moje výdaje za jistič jsou 26% všech nákladů za dodávku EE. Takže po zdražení tarifu, přejdu na nižší hlavní jistič, jelikož mám odzkoušené, že mi stačí 3x20A, a 3x25A jsem si nechával pro strejčka příhodu a na cirkulárku. Jo a jako proti opatření přestanu dodávat přebytky do sítě, stejně to byla taková charita.

mart
15. březen 2022, 16:53

Neboj, samozřejmě že je. Dalším krokem budou online odečty spotřeby a proměnlivá cena. Když bude hodně svítit a bude elektřiny všude dost, tak bude hodně levná. Když svítit nebude, tak bude velmi drahá.

hellokitty
16. březen 2022, 10:05

kdyz svitit nebude, tak bude z uloziska energie, jak sokujuce

Jan Veselý
15. březen 2022, 12:30

Tímhle myšlením jen demonstrujete nenažranost monopolů v distribuci elektřiny. Jestli se chtějí po hlavě vrhnout do "spirály smrti", dobře jim tak. Když chtějí dělat zákazníkům naschvály, ať očekávají i následnou reakci. Špičkové odběry se dají podstatně snížit pomocí wattrouterů nebo baterek.

Pokud by se distributoři náhodou nechtěli chovat jako sebevražední idioti, tak začnou propagovat elektrifikaci vaření, tepelná čerpadla a elektromobily, aby lidem stoupla spotřeba na úkor ropy a plynu. Dneska je to navíc ještě vlastenecké.

mart
15. březen 2022, 16:58

To není o naschválech, to je o ekonomice provozu sítí a nestabilních zdrojů.

Pokud se distributoři nebudou chovat jako idioti, tak jim dojde, že se bude muset změnit tvorba cen. Cena za zajištění příkonu bude muset jít nahoru a budou muset zavést proměnlivé ceny. Když bude foukat, svítit a bude se hodně vyrábět v celém okolí, tak budou ceny nízké. Když svítit a foukat zrovna nebude, tak budou ceny vysoké. To také bude motivovat k řízení spotřeby u zákazníků a bude reflektovat nespolehlivost zdrojů, ale požadavek zákazníků na výkon v každém okamžiku.

Jan Veselý
16. březen 2022, 11:01

Super, děláte reklamu na zařízení pro akumulaci elektřiny a pro demand response? Cool.

hlpb
15. březen 2022, 12:42

S FVE je to spíš jako s vlastním vypěstovaným ovocem a zeleninou na vlastní zahrádce, nebo s vlastní studnou. Taky by se člověk z paneláku mohl rozčilovat, že všichni kteří si pěstují svoje rajčata zvyšují cenu těm ostatním v supermarketech, nebo cenu vody. Majitel FVE s baterií se od půlky března do září stává ostrovním systémem a naopak nespotřebované přebytky dodává do sítě.

Navíc pro stát je to velice výhodné: aktuálně vypsal dotaci na 4 miliardy Kč na FVE pro firmy (dotace 35% nákladů) to znamená, že soukromé firmy zaplatí 8 miliard. Z těchto 12 miliard se nainstaluje cca 700 MW FVE, které vyrobí 700 GWh/rok.

mart
15. březen 2022, 16:49

Když se FVE rozšíří, tak při svitu bude té elektřiny tolik, že ji nikdo nebude chtít abude zadarmo. Když ale svítit nebude, tak jí bude málo a bude stát mnohonásobně více. Ona i ta rajčata nestojí v létě stejně jako v zimě.

energetik
15. březen 2022, 22:26

Tak to porostou akumulační systémy jak "houby po dešti".

nikdo
15. březen 2022, 22:00

Vaše srovnání elektřiny s vlastní studnou neodpovídá když má člověk vlastní studnu tak obvykle není napojen na veřejný vodovod, zatímco majitelé domácích FVE jsou z většiny napojeni na veřejnou elektrickou síť.

Na pěstování vlastního ovoce a zeleniny a ani na vybudování studny pro vlastní potřebu nedostanete dotace na pořízení FVE ano.

energetik
15. březen 2022, 22:39

Podpora nových FVE je pouze investiční a peníze jsou z emisních odpustků, jako kompenzace za to že musíme snášet "podnikání" uhlobaronů kteří nám ničí zdraví a životní prostředí. Ty peníze lze naštěstí použít jen na ekologicky šetrné a udržitelné investice.

A zemědělci jako třeba AGROFERT žijí převáže z dotací.

Studna nebo zásobník na dešťovou vodu je docela běžný doplňový zdroj vody k veřejnému vodovodu. A na zásobník dešťové vody dokonce můžete dostat dotaci.

rosta kosta
16. březen 2022, 00:43

Ekonomiku neojebes. Proste ty elektrarny a vedeni potrebujes. A jestly mas FVE nebo nemas, zaplatit se to musi. Vsechno ostatni jsou jenom zbozna prani.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se