Domů
Obnovitelné zdroje
S vyšší poptávkou po solárních panelech roste i cena stříbra, která může prodražit jejich výrobu
Zdroj: Trina Solar
Zdroj: Trina Solar

S vyšší poptávkou po solárních panelech roste i cena stříbra, která může prodražit jejich výrobu

Stříbro je díky svým vlastnostem jedním z klíčových prvků využívaných při výrobě solárních panelů. Podle vědců z britské University of Kent se zvýšená poptávka po solárních panelech projevila i v podobě růstu cen stříbra.

Výzkumníci z obchodní fakulty britské University of Kent se zaměřili na vztah mezi poptávkou po solárních panelech a cenách stříbra. Stříbro je díky své vysoké elektrické a tepelné vodivosti při výrobě panelů intenzivně využíváno. V každém panelu je podle vědců zhruba 20 gramů stříbra, které tvoří přibližně 6,1 % z celkových nákladů na výrobu panelu.

Pro svou analýzu vědci využili data o instalovaném výkonu a výrobě elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách mezi lety 1990 a 2016 a ceny stříbra z londýnské burzy London bullion market, která se specializuje na obchodování se stříbrem a zlatem.

Podle vědců data jasně ukázala spojení mezi poptávkou po panelech a cenami stříbra, kdy například ceny stříbra rostly po ekonomické krizi v roce 2008, kdy se současně zvýšila i poptávka po solárních panelech. Podobně stříbro zdražovalo i po roce 2011, kdy vysoké ceny ropy stimulovaly rozvoj obnovitelných zdrojů.

„Výzkum ukazuje, že růst ceny stříbra je přímo spojený s růstem poptávky po solárních panelech. To bude mít pravděpodobně vážné důsledky pro dlouhodobější využívání solárních panelů a může vyžadovat nové alternativní technologie pro zajištění nákladově efektivní výroby solárních panelů nebo státní dotace,“ uvedl hlavní autor studie Iraklis Apergis.

Podle výzkumníků by tak případný růst cen stříbra mohl prodražit výrobu solárních panelů, a tím i jejich cenu. Rozvoj obnovitelných zdrojů by si tak vyžádal další podporu ze strany států.

Na druhou stranu by vyšší ceny stříbra mohly motivovat výrobce k vývoji nových typů solárních panelů, které by využívaly jiné materiály než stříbro. Technologie využívající měď či hliník jsou podle vědců nicméně v raném stádiu vývoje a svou kvalitou se stříbru zatím ani zdaleka rovnat nemohou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516