Domů
Osobnosti ve světě
Plán Trumpa: Uhlí, ropovod Keystone a zrušení Pařížské dohody
Donald Trump. Autor: Gage Skidmore

Plán Trumpa: Uhlí, ropovod Keystone a zrušení Pařížské dohody

Donald Trump se včera jednoznačně vyslovil ve prospěch fosilní budoucnosti Spojených států amerických. Omezení tohoto sektoru plánované demokraty striktně odmítá a ve svém dosavadním nejrozsáhlejším projevu týkajícím se energetiky se postavil za vyšší výrobu a menší regulaci fosilních paliv.

Kandidát na amerického prezidenta a představitel Republikánské strany Donald Trump se ostře pustil do návrhu na přísnější předpisy týkající se frakování, za kterým stojí jeho demokratičtí soupeři – Hillary Clintonová a Bernie Sanders.

„Udělejte to (omezení frakování) a budete zpět na středním východě a budeme opět žebrat o ropu. Ne, to se nestane. Ne se mnou,“ vyjádřil se k situaci Trump.

Trump se také vyjádřil pro zrušení Pařížské klimatické dohody, oživení skomírajícího uhelného průmyslu a výstavbu kontroverzního ropovodu Keystone XL. Zároveň se pustil do Baracka Obamy a Hillary Clintonové pro předsazování zahraničních zájmů před zájmy USA.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Spojené státy jsou největším producentem zemního plynu na světě, zároveň jsou ovšem závislé na dovozu ropy.

„Chci být energetický nezávislý, ano, absolutně. A chceme také prodávat naši energii na jiných místech.“

Trump se dále vyjádřil, že by schválil ropovod Keystone XL, který Barack Obama minulý rok po téměř 7 letech vyhodnocování zamítl. Dodal ovšem, že by z projektu udělal lepší obchod pro USA.

„Chci ropovod Keystone, ale občané Spojených států by z něho měli mít výrazně větší část zisku.“

Velmi kriticky se vyjádřil k Pařížské klimatické dohodě.

„Zahraniční byrokrati budou řídit, co používáme a děláme na našem území v naší zemi. To v žádném případě.“

Ačkoliv odborníci zpochybňují Trumpovu schopnost zrušit dohodu, tvrdí, že Trump by mohl udělat hodně v souvislosti se závazky ze strany USA ke snižování emisí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
27. květen 2016, 08:39

1) Chce zrušit pařížské dohody, ale ty už jsou ratifikované. Takže příští minimálně 4 roky to nepůjde.

2) Chce navyšovat těžbu uhlí, i když pro něj není odbyt.

3) Chce chránit životní prostředí, ale zároveň zrušit EPA (taky chce občas zrušit neexistující Department of environmental protection). Takže nebude mít organizaci, která by sledovala stav životního prostředí a dohlížela na znečišťovatele.

4) Keystone ať si povoluje jak chce. On totiž mezitím ztratil podporu kanadské vlády a cena ropy taky moc neospravedlňuje jeho existenci.

5) Jo, a hnusná EPA mu zničila účes, protože bez freonů už ty spreje nefungujou. Řekl mu vůbec někdo, na co je ve sprejích hnací plyn?

Pán je prostě slibotechna.

Jan Veselý
27. květen 2016, 14:51

Pokud nevěříte médiím, tak tady je video přímo z akce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se