Domů
Ostatní
Těžaři letos zaznamenali propad poptávky o 30 procent

Těžaři letos zaznamenali propad poptávky o 30 procent

Ostatní
1 komentář
15. září 2020, 13:58
ČTK

Propad poptávky v letošním roce je zatím vyšší, než firmy podnikající v těžebním průmyslu očekávaly v polovině letošního roku. Většina z nich pociťuje pokles poptávky o 30 procent, ještě v červenci předpokládaly firmy pouze dvacetiprocentní pokles. Dnes o tom novináře informovala Těžební unie.

Unie sdružuje v současnosti více než sto firem. Jsou mezi nimi důlní společnosti, majitelé lomů, ale také například strojírenské firmy, které do dolů a lomů dodávají technologie. Informace shromáždila od členských společností.

„Dá se říci, že tento pokles zaznamenala většina těžených surovin ať už energetických, jako je uhlí, tak i stavebních, jako je kámen, písek, štěrk a podobně,“ uvedl ředitel unie František Janáč.

Horník, Velká Británie
Ilustrační foto

Další vývoj letošního roku podle těžařů závisí na krocích vlády. „Vláda slíbila nastartování ekonomiky prostřednictvím investic. Rozhýbání státních zakázek zejména do infrastruktury by výrazně pomohlo těžebním firmám, které dodávají například těžené stavební hmoty, a přeneseně i jejich dodavatelům technologií. Pokud však k naplnění těchto slibů nedojde, může být situace pro většinu firem velmi vážná,“ upozornil Janáč.

Po dobu nouzového stavu se výroba v některých oborech prakticky zastavila. To ovlivnilo například spotřebu elektřiny, a tím i dodávky vysokoprocentního vápence do českých elektráren. Zpomalilo i stavebnictví, které za sedm měsíců letošního roku meziročně kleslo o 5,7 procenta.

Kromě poklesu dodávek čelili letos v létě těžaři i složitějším meteorologickým podmínkám. Zejména v povrchových dolech jim práci komplikovaly vydatné srážky, především přívalové deště.

Štítky:těžba

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
josef Buchtela
18. září 2020, 10:25

Pane řediteli - Vláda by měla dodržet své sliby v rámci podpory národního hospodářství. Je třeba podporovat plošně a ne pouze selektivně. Pokud ekonomika pojede bude zajištěn příjem státu. To, že jsou zde divná pravidla na povolování nových lomů a vše trvá dlouho a spekuluje se o dovozu ze zahraničí je jen politická hra. K růstu hospodářství potřebujeme suroviny a ty nejdou vyčarovat.

Mgr. Josef Buchtela - historik, politolog, mediální odborník

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se