V současné době poskytují hlavní signály pro stanovení cen zemního plynu na globálním trhu evropské referenční uzly. Jejich vedoucí roli by však podle některých odborníků mohl v nadcházejících letech převzít americký Henry Hub.

S rostoucí těžbou zemního plynu jsou Spojené státy na dobré cestě stát se v krátkodobém horizontu čistým vývozcem této energetické komodity. Podle Davida Maerze, vedoucího týmu obchodních analytiků u společnosti BP, by se Spojené státy navíc mohly do 10 až 15 let stát největším dodavatelem plynu na globálním trhu.

„Severoamerický trh má silný sezónní charakter, ve srovnání s Evropou je velikostně zhruba dvojnásobný a přibližně 2,5krát větší než globální trh se zkapalněným zemním plynem (LNG), takže chladná zima v Severní Americe bude mít velmi významný dopad na globální ceny LNG v daném roce,“ řekl k rostoucímu významu amerického trhu na konferenci Flame David Maerz.

S rostoucím vývozem tak bude stoupat i význam amerického uzly Henry Hub na tvorbě ceny plynu na světových trzích, které jsou v současné době nejvíce ovlivňovány cenami v Evropě.

 „Přestože samotné náklady vypravené ze Spojených států nemusí nutně skončit v Evropě, rozhodování o tom, jak tyto náklady ocenit, vychází ze signálů z evropských uzlů,“ komentuje situaci na globálním trhu s plynem Olly Spinks, ředitel konzultační společnosti Timera Energy.

Význam amerického plynu poroste na úkor ropy

Podle analýzy serveru ICIS se rozdíly mezi cenou plynu pro jednotlivá čtvrtletí do konce roku 2019 v americkém Henry Hub a nizozemském TTF pohybují okolo 2 dolarů za MMbtu, tedy přibližně 6,25 EUR/MWh.

Rozdíl mezi cenou zemního plynu v americkém Henry Hub a nizozemském TTF. Zdroj: ICIS
Rozdíl mezi cenou zemního plynu v americkém Henry Hub a nizozemském TTF. Zdroj: ICIS

„Rozdíl (mezi uzlem Henry Hub a Evropou) by mohl klesnout výrazně ve spojení se skutečnými variabilními náklady na přepravu plynu ze Spojených států do Evropy. V delším časovém horizontu, když získáte tuto konvergenci, se Henry Hub stane převládající hnací silou pro tvorbu globálních cen,“ dodává Spinks.

Podle dalších účastníků konference může být signálem rostoucího vlivu amerického plynu i pokles vlivu ropy na spotové ceny plynu v Evropě. V případě opětovného růstu cen ropy po dosažení rovnováhy na trhu by tak potenciální přezásobení trhu s LNG mohlo zabránit růstu cen zemního plynu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *